„Gdzie jest Anne Frank?” - film animowany, inspirowany pamiętnikiem słynnej młodej ofiary Holokaustu

„Gdzie jest Anne Frank?” to rysunkowa adaptacja pamiętnika żydowskiej nastolatki, która zginęła w 1945 roku w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen. (Copyright Purple Whale Films / Allociné)

 

Ari Folman zadedykował film swoim rodzicom, którzy „dotarli do bram Auschwitz w tym samym tygodniu, co rodzina Franków”. Ekranizacja „Gdzie jest Anne Frank?”, która już w najbliższą środę wchodzi na ekrany kin, nie jest dosłowną adaptacją kreskówkowego Dziennika. Przedstawia tekst dziewczynki w perspektywie dramatycznych wydarzeń związanych z uchodźcami.

 

 

Jego Walc z Baszirem, autobiograficzny dokument o wojnie libańskiej, odcisnął swoje piętno na kinie animowanym. W swoim nowym filmie, który wchodzi do kin w środę 8 grudnia, Izraelczyk Ari Folman powraca do jednego z totemów pamięci o Holokauście - „Dziennika Anny Frank”.

„Gdzie jest Anne Frank?” to rysunkowa adaptacja pamiętnika żydowskiej nastolatki z Amsterdamu, która zmarła w 1945 roku w obozie koncentracyjnym Bergen-Belsen po tym, jak wraz z rodziną ukrywała się w amsterdamskim budynku, aby uciec przed nazistowskim okupantem. Jest przeznaczona tym razem dla rodzinnej publiczności.

Anne Frank jest ikoną. Ale co więcej, była odizolowaną nastolatką, przechodzącą przez okres dojrzewania, będąc jednocześnie wybitnie zabawną, błyskotliwą, świetną obserwatorką świata dorosłych, widzącą wady wszystkich i atakującą je" - powiedział 58-letni reżyser AFP na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Między przeszłością a teraźniejszością

Sam Ari Folman, potomek ocalałych z Holokaustu, nie był zadowolony z dosłownej adaptacji dzieła opublikowanego po wojnie z inicjatywy ojca dziewczyny. Film przeplata kilka wątków i powołuje do życia Kitty, wyimaginowaną przyjaciółkę Anny, do której zwraca się ona w swoim pamiętniku. Kitty jest grana przez rudowłosą dziewczynę, zarówno szczerą, jak i zbuntowaną, która porusza się w czasie między przeszłością a teraźniejszością - kryjówką Anny Frank a jej domem, który stał się muzeum.

Opowieść o Annie to okazja, by do historii Holokaustu dodać refleksję o losach uchodźców w dzisiejszej Europie oraz o naszym stosunku do pamięci, w świecie, który nie zawsze zdaje się dostrzegać związek między tragediami przeszłości a współczesną niesprawiedliwością. „Gdzie jest Anne Frank dzisiaj, w świecie, gdzie dzieci nadal są ofiarami wojny, tak jakby nic się nie zmieniło od tamtego czasu? - pyta reżyser.

Owoc ośmiu lat pracy

Film jest oczywiście lekcją historii dla młodych ludzi, trzy czwarte wieku po wyzwoleniu obozu zagłady Auschwitz i zamordowaniu od 5 do 6 milionów Żydów przez nazistów podczas Holokaustu. Wspomagają ją książki i komiksy Fundacji Anny Frank, mające na celu utrwalenie pamięci o niej i o tym wydarzeniu.

 

Klatka z filmu „Gdzie jest Anne Frank?” Ari Folmana. Naziści są przedstawieni z pelerynami godnymi Dartha Vadera. (PURPLE WHALE FILMS)

 

Ari Folman, który dedykuje film swoim rodzicom, „którzy przybyli do bram Auschwitz w tym samym tygodniu, co rodzina Franków, w scenie przybycia do obozu wybiera odwołanie się do mitologii greckiej i przekroczenia Styksu, rzeki Podziemia, aby dać wyraz niewypowiedzianemu.

Reżyser podpisuje się pod jednym z najambitniejszych projektów w swojej karierze, zarówno pod względem tematu, jak i użytych środków: osiem lat pracy i dwanaście pracowni w różnych krajach zmobilizowanych do rysowania w starym stylu, bez 3D.

Autor: 
Tłum. Izabela Sieg
Źródło: 

"Gdzie jest Anne Frank!", film animowany Ariego Folmana, który powraca do pamiętnika słynnej nastoletniej ofiary Holokaustu (francetvinfo.fr)

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.