Obrazy Fridy Kahlo i Pierre'a Soulagesa biją rekordy w Nowym Jorku

ANGELA WEISS / AFP 

 

Obrazy meksykańskiej artystki Fridy Kahlo i francuskiego malarza Pierre'a Soulagesa pobiły we wtorek wieczorem  (16 listopada) rekordy aukcyjne w Sotheby's w Nowym Jorku.
 

W poniedziałek Sotheby's pobiło swój dotychczasowy rekord dla pojedynczej nocy licytacji, sprzedając 35 dzieł z wysoko cenionej kolekcji sztuki nowoczesnej i współczesnej Macklowe za 676 milionów dolarów.

 

34,9 miliona dolarów za „Diego y yo” Fridy Kahlo 

Autoportret Fridy Kahlo "Diego y yo" (Diego i ja, 1949) sprzedał się za 34,9 mln dolarów (30,7 mln euro), bijąc poprzedni rekord legendarnej meksykańskiej malarki, który wynosił 8 mln dolarów w 2016 roku.

Nabyty przez kolekcjonera Eduardo F. Costantiniego, założyciela Muzeum Sztuki Latynoamerykańskiej w Buenos Aires (Argentyna), obraz Fridy Kahlo stał się dzięki tej transakcji najdroższym dziełem sztuki latynoamerykańskiej w historii, sprzedanym na aukcji. Poprzedni rekord ustanowił obraz… Diego Rivery, „Los Rivales” (1931), sprzedany za 9,76 mln dolarów przez Christie w 2018 roku. 

Wykonanie obrazów techniką oleju na płycie pilśniowej jest charakterystyczne dla serii autoportretów kobiety o intensywnym i enigmatycznym spojrzeniu. Rozsławiły one na całym świecie meksykańską malarkę, ikonę feminizmu, która zmarła w 1954 roku w wieku 47 lat. 

 

 20,2 miliona dolarów za Soulagesa z okresu czerwonego 

Podczas tej samej aukcji obraz Pierre'a Soulagesa wyceniony na 8-12 milionów dolarów został ostatecznie sprzedany za 20,2 miliona dolarów po zapierającej dech w piersiach walce między kilkoma kupującymi. Kwota ta znacząco przebija poprzedni rekord sprzedaży francuskiego malarza (9,6 mln euro w Paryżu w 2019 r.). 

Obraz Pierre'a Soulagesa, który przez ponad 30 lat znajdował się w prywatnej kolekcji, nawiązuje do „okresu czerwieni”, jaki miał stuletni francuski artysta, który zasłynął doskonałością w mistrzowskim opanowaniu czerni. Został namalowany 4 sierpnia 1961 roku, a jego materialne efekty uzyskano przy użyciu techniki skrobania, która ujawnia czerwone odcienie pod czernią - wyjaśnia Sotheby's. 

 

Obraz Claude Moneta sprzedany za 50,8 miliona dolarów 

Jedną z kolejnych atrakcji wieczoru była sprzedaż obrazu impresjonisty Claude'a Moneta „Coin du bassin aux nymphéas” (1918) za 50,8 miliona dolarów, daleko od rekordowego poziomu 110,7 miliona dolarów w 2019 roku, również w Nowym Jorku. 

Po kilku gorszych sezonach spowodowanych pandemią, wyniki sprzedaży w Nowym Jorku jesienią 2021 r. wyglądają obiecująco, a domy aukcyjne twierdzą, że znalazły wystarczającą podaż, aby zaspokoić utrzymujący się silny popyt. 

Autor: 
Tłum. Izabela Sieg
Źródło: 

A New York, des tableaux de Frida Kahlo et Pierre Soulages battent des records aux enchères (francetvinfo.fr)

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.