Widoki z tunelu

Will Hunt pasjonuje się światem podziemnym: jako miejski eksplorator jest szczególnie zainteresowany korytarzami pod wielkimi miastami, takimi jak Nowy Jork czy Paryż.

„Miasto i ja podzieliliśmy się teraz sekretami” - pisze Will Hunt po tym, jak po raz pierwszy wszedł w nowojorskie podziemia. Urodzony w 1984 roku dziennikarz dorastał w Providence, Rhode Island, godzinę drogi od Nowego Jorku. Tam, w tunelu kolejowym, poznał świat podziemny. Kiedy Will Hunt przeprowadził się do Nowego Jorku na studia, początkowo czuł się w tym mieście nieswojo, nie rozumiał go i czuł się zagubiony. Dopiero gdy dołączył do sceny miejskich odkrywców, zaczął ekscytować się miastem. West Side Tunnel pod Riverside Park, również tunel kolejowy, był pierwszym terenem, który Will Hunt eksplorował z podobnie myślącymi ludźmi. Była to wycieczka dla początkujących.

W ciągu dziesięciu lat podziemne eksploracje stawały się coraz bardziej złożone, a Hunt miał coraz bardziej precyzyjną koncepcję tego podziemnego krajobrazu, który, jak sam pisze, jest „coraz bardziej metaforą niż konkretnym miejscem”. W swojej książce Podziemie. Świat pod naszymi stopami snuje refleksje na temat obu tych zjawisk. Will Hunt zajmuje się z jednej strony filozoficznym, kulturowo-historycznym, a także duchowym wymiarem tego tematu, wszystkimi wyobrażeniami piekła, mitami o duchach ziemi i różnymi teoriami dotyczącymi wnętrza ziemi, w tym drugiego gatunku ludzkiego, który rzekomo tam żyje. Lubi też ciekawostki, takie jak historia Anglika Williama Lyttle, który przez 40 lat kopał tunel pod swoim domem.

Jeśli wiesz, gdzie się udać, możesz przejść przez Paryż całkowicie pod ziemią.

Przede wszystkim Podziemie. Świat pod naszymi stopami to pasjonująca książka podróżnicza. Will Hunt zabiera nas do miejsc dostępnych dla każdego, takich jak jaskiniowe miasta w Kapadocji czy jaskinie na meksykańskim półwyspie Jukatan, gdzie można zobaczyć ślady kultury Majów - oba te miejsca są obecnie dostępne dla turystów. Przede wszystkim jednak nie boi się przygodowych i czasem nie zawsze legalnych wycieczek. Na przykład, próbuje z małą grupą przejść cały Paryż. Pierwsza połowa trasy prowadzi przez katakumby, które są czymś więcej niż tylko grobowcami, którymi częściowo stały się z czasem - i które w XIX wieku stały się oficjalną atrakcją turystyczną. Dalsza część trasy prowadzi kanałami.

Hunt podejmuje również intensywne wędrówki po nowojorskim metrze. Natrafia tam na pamiętnik z graffiti. Artysta Revs namalował go sprayem w tunelach, 235 pobielonych stron, na których zamalował fragmenty swojego życia. W Nowym Jorku Hunt spotyka także tzw. Mole People, bezdomnych, którzy żyją pod ziemią - niektórzy od dziesięcioleci.

Zarówno w Paryżu, jak i w Nowym Jorku, pod miastem istnieje prawdziwa infrastruktura, stworzona przez ludzi, którzy, podobnie jak Hunt, są zafascynowani światem pod powierzchnią, i którzy stworzyli system tajnych przejść i wiadomości. Dla większości czytelników powinny to być puste miejsca na mapie. To, nawiasem mówiąc, jest również motywem przewodnim prac Hunta: trudność w odwzorowaniu świata pod powierzchnią ziemi.

Autor: 
Tłumaczenie: Monika Ciesek
Źródło: 

Buch: "Im Untergrund" von Will Hunt - Reise - SZ.de (sueddeutsche.de)

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 13 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.