Biżuteria artystyczna w świetle reflektorów

Biżuteria projektanta Christiana Ghiona wystawiona w galerii MiniMarsterpiece do 30 kwietnia br. © DR

Dom aukcyjny Piasajedną z aukcjipoświęca biżuterii artystycznej, w szczególności dziełomCésara, Niki de Saint-Phalle i Jean-Michela Othoniela.

Jest to specyficzny typ biżuterii, który powstał tak naprawdę w latach 50. dzięki nieoczekiwanemu spotkaniu kilku wielkich nazwisk ze świata sztuki – najpierw AndréDeraina, później Pabla Picassa, a późniejMaxa Ernstai Jeana Cocteau – z genialnymi rzemieślnikami, takimi jak François Hugo, prawnuk słynnego pisarza. Biżuteria, pieczołowicierzeźbiona w przyjaznej atmosferze, często była przeznaczona dla bliskich osób. W ślad za pionierami zaczęli podążać inni artyści (Georges Braque, Man Ray, DorotheaTanning), tworząc urzekającą sztukę użytkową.

Dom aukcyjny Piasa oferuje „ubieralne” dzieło sztuki Césara: wisiorek-kciuk z 18-karatowego złota. © DR

Kilka dekad później, biżuteria artystyczna staje siękwitnącym rynkiem, ożywianymprzez wydawców i wyspecjalizowanych marszandów, a także zaprawionychkolekcjonerów.Wśród nichEsther de Beaucé, założycielka galeriiMiniMarterpiece przy ulicy Saint-Pères w Paryżu,która ujawnia współpracę na wyłączność z renomowanymi artystami(ostatni kontraktz ChristianemGhionem). Nie jest teraz niczym niezwykłym, że współczesny artysta, od JeffaKoonsadoAnishaKapoora poDamienaHirsta, postanawia wyrazić część siebie poprzez biżuterię. A przynajmniej takie można wyciągnąć wnioski z ogłoszonej przez dom Piasa aukcji przeznaczonej całkowicie biżuterii kreowanej przez artystów i twórców. Te miniaturowe, „ubieralne” dzieła Armaniego, PolaBury’ego, Césara, Niki de Saint-Phalle, François Morelleta, Philippe’aStarcka, Jean-MichelaOthoniela, spośród wielu innych, będą wystawione na sprzedaż w Internecie od 18 do 23 marca bieżącego roku.

Srebrnychokerwykonany przez Nielsa Erika Froma, jednego z wielkich postaci przedwojennego nowoczesnego designu duńskiego. © DR

Pomimo wszechobecnościdzieł artystów francuskich, na aukcjiznajdziemy takżekilka wyrobów wykonanych przez skandynawskich twórców lat 60./70., takich jak Szwed K. E. Palmberg, Duńczyk Niels Erik From czyNorweżkaAnna-GretaEker. Dla domu Piasa jest to niezwykła okazja, by przyciągnąć do siebie muzea, oferując autentyczne dzieła sztuki w rozsądnej cenie (wycena początkowa srebrnego naszyjnika autorstwa Nielsa Erika Froma wynosi 200 euro, cenę wisiorkaCésaraz 18-karatowego żółtego złota szacuje się na 2000 do 4000 euro), a także, by pokazać swoje doskonałe instynkty inwestorskie: dzieło z mosiądzu i miedzi Alexandra Calderaz 1950 roku kosztowałona początku 2000 roku kilka tysięcy euro, teraz może osiągnąć wartość ponad 850 000 euro, jak to miało miejsce w 2013 roku na aukcji prowadzonej przez Sotheby's w Nowym Jorku.

Tłumaczenie: Zuzanna Duda

Autor: 
HervéDewintre
Źródło: 

lepoint.fr

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.