Epica – Omega (recenzja)

Czego zawsze brakowało Epice, aby doścignąć liderów muzyki symfoniczno metalowej takich jak fińska grupa Nightwish: hitów, chwytliwych melodii, elektryzujących utworów, które zatrzymują przy sobie nie tylko fanów gatunku. Tak jakby chcieli wypełnić lukę w Omedze, umieścili na początku albumu Abyss Of Time – Countdown To Singularity - utwór otwierający album, który natychmiast wpada w ucho, chwyta i porusza, nie zaprzeczając progresywnym i cięższym cechom zespołu. To brzmienie z czasem się łagodzi zmieniając się w balladę (The Skeleton Key, Rivers – chwyta za serce!) Czasami jest bombastyczne i  nieziemskie, w stylu szwedzkiego Theriona (Seal Of Solomon i Code Of Life).

Pierwsza dłuższa przerwa między dwoma albumami (The Holographic Principle została wydana w 2016 roku) przyniosła wyraźne efekty: Holendrzy brzmią spójniej i energiczniej niż kiedykolwiek wcześniej. Przez chwilę robi się to trochę arbitralne i słodkie (Freedom - The Wolves Within), i można polemizować, czy growlowy wokal rzeczywiście jest tak bardzo potrzebny. W żaden sposób nie umniejsza to uznania dla osiągnięć w zakresie komponowania i produkcji tego albumu, więc Simone Simons, Mark Jansen i Coen Janssen z 13-minutowym Kingdom Of Heaven Pt. 3 - The Antediluvian Universe mogą dumnie zostawić kolegów z Finlandii w tyle.

Matthias Mineur: Fani holenderskich, metalowych brzmień z pewnością będą zadowoleni z Omegi. Płyta jest treściwa, wypełniona po brzegi wpadającymi w ucho melodiami, riffami i pomimo growlów absolutnie nadaje się do rockowego radia. Z drugiej strony jest to niepokojące: Omega w moich uszach brzmi zbyt prosto, czasem wręcz banalnie. I to mówi absolutnie metalowy „mięczak”.

Matthias Weckmann: Pizza Hut - jesz tyle, ile możesz. Właściwie nie możesz już iść, czujesz przejedzenie - i pomimo tego musisz zjeść jeszcze deser. Podobnie jest z nowym albumem Omega. Treść i brzmienie są poprawne, melodie są tak samo przekonujące jak riffy i wokale, ale epos nabiera zbyt dużego znaczenia. Brzmi naprawdę dobrze, ale za dużo tego wszystkiego. Ocena: 5.5/7

Tłumaczyła Karolina Nadolna

Autor: 
metal-hammer.de`
Źródło: 

metal-hammer.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 14 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.