“Daft Punk, francuski duet wykonujący muzykę elektroniczną, kończy działalność po 28 latach”

Daft Punk, francuski duet, którego futurystyczny imidż, w połączeniu z popową euforią, na zawsze odmieniły muzykę elektroniczną, podjął decyzję o zakończeniu działalności.

O swojej decyzji poinformowali za pomocą video na YouTube, zawierającym planszę tekstową z datami 1993-2021. Ich rzeczniczka prasowa, Kathryn Frazier, potwierdziła rozpad zespołu w rozmowie z Pitchfork, ale nie podała żadnych szczegółów.

Duet rozpadł się po 28 latach współpracy pomiędzy Thomasem Bangalterem i Guy-Manuelem de Homem-Christo. Założyli oni Daft Punk w Paryżu, po tym jak występowali razem w grupie rockowej Darlin. Magazyn Melody Maker pogardliwie określił twórczość tego zespołu jako “głupawy [ang. daft - przyp. tłum.], punkowy thrash”, co stało się inspiracją dla nazwy nowego projektu dwójki muzyków.

Dwa debiutanckie single duetu - Da Funk i Around The World - trafiły na listę UK Top 10, a pierwszy album Daft Punk, Homework, ujrzał światło dzienne w 1997 roku, również osiągając miejsce w Top 10.

Duet rzadko pozował razem do zdjęć. Unikał również występowania w teledyskach, które były wysoce przemyślanymi dziełami takich reżyserów, jak Michel Gondry czy Spike Jonze. Dopiero przy premierze drugiego albumu, Discovery, w 2001 roku, Daft Punk zadebiutowali z imidżem, który miał pozostać ich znakiem rozpoznawczym aż do końca kariery: pokazali się jako para zamaskowanych robotów. Na albumie znalazł się hit z 2. miejsca brytyjskiej listy przebojów, One More Time, a także takie utwory, jak Digital Love i Harder, Better, Faster, Stronger. Daft Punk stali się największymi gwiazdami tanecznej sceny “French Touch”.

Trzeci album, Human After All z 2005 roku, został przyjęty nieco chłodniej, ale - w połączeniu z poprzednimi wydawnictwami - pozwolił na stworzenie jednego z najbardziej wychwalanych przez krytyków koncertowych show w historii, podczas których zespół występował na szczycie świetlistej piramidy. Po raz pierwszy fani mogli podziwiać piramidę podczas festiwalu Coachella w 2006 roku. Występy zarejestrowane podczas późniejszej trasy znalazły się na albumie koncertowym Alive z 2007 roku, które było drugim takim wydawnictwem po Alive z 1997, nagranym w klubie w Birmingham.

Największy hit Daft Punk to utwór Get Lucky z gościnnym udziałem Pharrella i Nile’a Rodgersa, który wspiął się na szczyt światowych list przebojów w 2013 roku. Był to pierwszy singiel z czwartego longplaya grupy, Random Access Memories z 2013 roku, na którym znaleźli się również goście tacy jak Giorgio Moroder i Julian Casablancas.

W 2016 roku duet wyprodukował tytułowy utwór z hitowego albumu wokalisty the Weeknd, Starboy, który wspiął się na szczyt listy przebojów w USA, a także piosenkę zamykającą wspomniany album - I Feel It Coming. Wielu artystów wyrażało podziw dla umiejętności duetu. Jednym z nich był Kanye West, który użył sampla z Harder, Better, Faster, Stronger w swoim hicie Stronger, a następnie zatrudnił Daft Punk do współprodukcji czterech utworów ze swojego albumu Yeezus z 2013 roku.

Daft Punk zgromadzili 12 nominacji do nagród Grammy, z których zdobyli 6. Cztery z nich przyniósł im album Random Access Memories oraz piosenka Get Lucky z 2013 roku. Zwyciężyli m.in. w kategorii Album Roku.

Duet udzielał się również w projektach filmowych. Muzycy wyreżyserowali obraz science-fiction Electroma z 2006 roku, który opowiada historię dwóch robotów, które usiłują upodobnić się do ludzi. Premiera filmu odbyła się podczas festiwalu w Cannes.

Napisali oraz wyreżyserowali również anime Interstella 5555, które akompaniowało wydaniu albumu Discovery, oraz stworzyli ścieżkę dźwiękową do filmu Tron:Dziedzictwo z 2010 roku, w którym również gościnnie wystąpili.

Autor: 
Ben Beaumont-Thomas tłum.: Jagoda Chudzińska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.