9 kroków jak zacząć pisać swoją książkę

Pierwszym krokiem do napisania własnej książki jest po prostu pisanie. Brzmi to bardzo logicznie i wydaje się oczywiste, ale wielu ludzi marzyło o stworzeniu powieści przez często wiele lat. A jednak ostatecznie nigdy tego nie zrobili, a nawet nie zaczęli. Trzymaj się tych 9 kroków, w których radzimy jak rozpocząć swoją przygodę z pisaniem oraz pamiętaj o nich jak zaczniesz tworzyć książkę.

1. Przeanalizuj swoją grupę docelową

Zanim zaczniesz pisać własną książkę, upewnij się, że przeanalizowałeś grupę docelową. Jakie tematy ich interesują i jaki jest ich język? Kiedy to już wiesz, możesz dostosować do niej swoją historię, aby jeszcze bardziej zaciekawiła tą konkretną grupę społeczną. Pamiętaj o tym, bo powieści młodzieżowe rzadko przypadają do gustu starszej części społeczeństwa, jak i poważna literatura nie jest czytana zbyt często przez młodzież.

2. Praca w formie lejka – od ogółu do szczegółu

Najpierw pomyśl o ogólnych kwestiach swojej historii. Gdy już to zrobisz, możesz zacząć dopisywać konkretne zdarzenia, cechy, postawy oraz styl życia bohaterów lub jakieś wnioski czy stwierdzenia. W ten sposób opracujesz strukturę i solidne podstawy, od których zaczniesz pisać swoją powieść. Poza tym będziesz wiedział, dokąd potoczy się ta historia lub np. z czym musi zmierzyć się postać.

3. Opisz szczegółowo postacie

Kiedy zaczynasz pisać książkę, dobrze jest przynajmniej szczegółowo opracować głównych bohaterów. Jakie mają cechy charakteru i w jaki sposób można to dostrzec? Jaki problem ma ta postać? A może jest przesądna? W ten sposób naprawdę nadajesz osobowość oraz życie swoim bohaterom, co sprawia, że postać szybciej uzyskuje więź z czytelnikiem. Daje to konkretny obraz danej osoby czy osób.

4. Stwórz ogólny podział rozdziałów

Podziel swoją historię na rozdziały, aby z tego miejsca móc kształtować konkretne części opowieści o określonej treści. To jest fragment twojej struktury (patrz punkt 2). W ten sposób wszystko będzie dla ciebie jaśniejsze oraz łatwiejsze.

5. Sporządź harmonogram

Tworzenie harmonogramu na podstawie podziału na rozdziały jest łatwe oraz praktyczne. Dzięki planowaniu możesz być pewien, że zachowasz strukturę oraz nie zbłądzisz.

6. Wymyśl fascynującą fabułę

Dobra powieść ma historię do opowiedzenia, zwroty akcji oraz zakończenie. Nazywamy to wszystko fabułą. Upewnij się, że twoja jest chwytliwa. O tym, jak to zrobić, przeczytasz na naszym blogu: „Pisanie fabuły: 7 wskazówek na chwytliwe zakończenie”.

zdjęcie https://pixabay.com/

7. Opisuj każdą sytuację tak szczegółowo jak to możliwe

Czytanie książki wymaga wiele od wyobraźni czytelnika. Wskazane jest, aby w pewnych sytuacjach przekazać konkretny obraz osobie, która to czyta. Pomyśl więc o opisywaniu tego, co ma np. duże znaczenie dla bohatera: Kiedy wychodzi na zewnątrz, już czuje ciepłe promienie słońca na twarzy i widzi zbliżającego się w oddali starego, błękitnego volkswagena. Stosuj to oczywiście z umiarem, aby uniknąć wyolbrzymień. Jednakże tego rodzaju zdania oddziałują na wyobraźnię i wprowadzają czytelnika w twój świat.

8. Nie usuwaj konkretnych wydarzeń z powieści, dopóki nie skończysz pisać całości

Pisać to usuwać lub Kill your darlings to powszechne terminy podczas pisania książki. Zapisz wszystkie swoje pomysły i nie usuwaj ich, dopóki nie dotrzesz do końca swojej powieści. Kto wie, niektóre z nich mogą zostać zastosowane w inny sposób niż zamierzałeś bądź w innym miejscu historii. Pomyśl o tym przed ich trwałym usunięciem.

9. Poproś kogoś z grupy docelowej o przeczytanie twojej powieści

Poproś kogoś, kto należy do grupy docelowej, aby przeczytał twoją historię, gdy będzie gotowa. W ten sposób dostrzeżesz inną persektywę. Może zwrócą uwagę na coś o czym nie myślałeś? Jak np. nielogiczne aspekty albo urwane wątki. To przydatne, by ktoś przedstawił ci swój punkt widzenia na twoją powieść.

Niektórzy marzą już bardzo długo o napisaniu własnej książki. Pisanie zaczyna się od ciebie. Jak już mówiono, pracujesz od ogółu do szczegółu. A kiedy już skończysz, zaczniesz się zastanawiać, dlaczego nie zrobiłeś tego wcześniej!

Autor: 
IPSKAMP Printing Tłum.: Julia Gortat
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.