Muzeum Wschodu otworzyło bibliotekę internetową z rzadko występującymi wydaniami.

Państwowe Muzeum Wschodu uruchomiło elektroniczną bibliotekę książek o sztuce Wschodu - Ars Asiatica. W formacie PDF znajdują się książki o sztuce Azji Środkowej i wschodnich regionach Rosji, krajów arabskich i afrykańskich, Indii, Iranu, Chin, Korei, Turcji, Japonii i innych regionów, artykuły naukowe, katalogi, a także przewodniki, albumy fotograficzne ilustrujące działalność muzeum w pierwszych latach jego powstania oraz rzadkie książki z początku ubiegłego wieku.

W większości są to katalogi wystaw, które odbywały się w muzeum oraz pisma jego pracowników naukowych. Ponieważ Muzeum Wschodu ma ponad 100 lat, takich publikacji jest bardzo dużo.  „Większość z nich już dawno stała się klasykami rosyjskich orientalistyki i historii sztuki. Jednak wiele z nich to rzadkości bibliograficzne. W bibliotece można zapoznać się z dorobkiem naukowym obecnych pracowników Muzeum Wschodu, a także z twórczością znanych krytyków sztuki ubiegłego wieku, którzy sto lat temu stworzyli Muzeum Ars Asiatica (początkowa nazwa Muzeum Wschodu): Borysa Denike, Borysa Weimarna, Fiodora Gogola i wielu innych ”- podaje serwis prasowy Muzeum Wschodu.

W ten sposób Muzeum Wschodu staje się pionierem w tworzeniu internetowych bibliotek publikacji artystycznych wśród rosyjskich muzeów. Dzięki otwarciu tego portalu wszyscy chętni, w tym studenci i naukowcy, mają łatwy i wygodny dostęp do niezwykle rzadkich publikacji.

Na Zachodzie digitalizacją swoich prac naukowych od dawna zajmuje się m.in. Metropolitan Museum of Art, a jego katalogi zamieszczone w Internecie znacznie ułatwiły pracę naukową historykom sztuki na całym świecie. Czekamy, aż inne rosyjskie muzea z obszernymi bibliotekami pism z czasów sowieckich dołączą do tej inicjatywy. Niestety czasami jest to utrudnione przez problem praw autorskich.

Biblioteka elektroniczna Muzeum Wschodu Ars Asiatica powstała przy wsparciu Fundacji "Historia Ojczyzny".

Wcześniej muzeum wykonało ogromną pracę, publikując archiwa Roerichów, umieszczając ogromną liczbę dokumentów i listów na swojej stronie internetowej. W ciągu dwóch miesięcy zeskanowano ponad 160 tys. stron (648 prac), z czego 40 tys.zostało już opublikowanych na stronie internetowej muzeum w dziale „Archiwum”. Ponadto zdigitalizowane są nie tylko własnoręczne listy Nikołaja Roericha, ale także ważne dokumenty dotyczące innych osób.

Autor: 
Софья Багдасарова, Tłum. Paulina Zbieć
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.