Współtwórca bajki Scooby-Doo, Ken Spears, zmarł w wieku 82 lat

Współtwórca serii kreskówek Scooby-Doo, Ken Spears, zmarł w wieku 82 lat.

Spears zmarł w związku z komplikacjami spowodowanymi demencją Lewy’ego. Tworzył on wraz z partnerem Joe Rubym postacie animowane.

Oryginalna seria “Scooby-Doo, Where Are You!” emitowana była w latach 1969-1970, w których wydano dwa sezony, jednak zapoczątkowało to jego 50-letnią historię.

Spears zmarł 3 miesiące po swoim drugim twórcy Scooby'ego Doo - Joe Rubym.

The Hollywood Reporter dostało informację od syna Spearsa - Kevina, że zmarł on w piątek w Los Angeles.

“Warner Bros Animation zasmuciło się na wieść o śmierci Kena Spears’a i myślami jest z jego bliskimi.”, mówi w oświadczeniu Prezes Sam Register.

“Był wyjątkowy w swoim fachu, a jego poczucie humoru i to w jaki sposób opowiadał historie, zachwyca publiczność do dzisiaj.”

“Scooby Doo grany był na całym świecie a Warner Bros Animation wciąż czerpie z niego inspiracje i chce kontynuować dziedzictwo jego postaci.”

Ken Spears urodzony 12 marca 1938 roku w LA, poznał Ruby’ego gdy wspólnie pracowali w studiu animacji Hanna Barbera, będąc montażystami dźwięku oraz scenarzystami.

“Scooby-Doo, Where Are You!” miało swój debiut na kanale CBS we wrześniu 1969 roku.

Seria opowiadała o bojaźliwym lecz dobrodusznym dogu niemieckim, podróżującym po Stanach Zjednoczonych z grupą nastoletnich przyjaciół: Daphne, Fredem, Velmą oraz wiernym towarzyszem Kudłatym, z którymi rozwiązywał upiorne zagadki.

Twórcy zredagowali i napisali fabułę do wszystkich odcinków, poza czterema pierwszymi.

Stworzyli również postacie “Dynomutt and Dog Wonder” oraz “Jabberjaw”. Nadzorowali sobotnie kreskówki w CBS, a później w ABC.

ABC założyło w roku 1977 wytwórnię Ruby-Spears Productions i zaczęło tworzyć m.in. “Mister T” oraz “Alvin and the Chipmunks”.

Na wieść o śmierci Spearsa oficjalne konto Scooby’ego Doo na Instagramie zamieściło zdjęcie całej ekipy Scooby’ego z podpisem “Ken Spears 1938-2020”.

Kevin Spears w rozmowie z Variety, powiedział “Ken zostanie zapamiętany na zawsze z uwagi na swoje poczucie humoru, to w jaki sposób potrafił opowiadać historie, lojalność wobec rodziny i silną etykę pracy.”

“Ken wywarł wrażenie zarówno na swojej rodzinie jak i na wielu innych osobach jako twórca Scooby-Doo. Był wzorem do naśladowania i na zawsze pozostanie w naszych sercach.

Autor: 
Tłum. Alicja Jurałowicz
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.