Sean Connery: Aktor grający Jamesa Bonda zmarł w wieku 90 lat

Sir Sean Connery zmarł w wieku 90 lat, mówi jego rodzina.

 Aktor pochodzący ze Szkocji był najbardziej znany z roli Jamesa Bonda. Pojawił się on aż w siedmiu szpiegowskich thrillerach i przeniósł tę rolę na duży ekran.

Aktor zmarł we śnie podczas pobytu na Bahamach. Był “chory od jakiegoś czasu”, powiedział jego syn.

Jego kariera trwała pięć dekad a w roku 1988 zdobył nagrodę Oscara za rolę w The Untouchables (Nietykalni).

Sir Sean grał również w “Polowaniu”, “Czerwonym październiku”, “Highlander”, “Indiana Jones i Ostatnia Krucjata” oraz “The Rock”.

“Ojciec miał przy sobie wielu członków rodziny, którzy byli przy nim na Bahamach” w noc śmierci w Nassau, powiedział jego syn Jason Connery.

“Wszyscy staramy się poradzić sobie z tym wydarzeniem, mimo że tata od jakiegoś czasu nie czuł się dobrze.”, powiedział.

“Jest to smutny dzień dla wszystkich, którzy znali i kochali mojego tatę, oraz wielka strata dla ludzi na całym świecie.”

Oryginalny Bond

 Sir Sean z Fountainbridge w Edynburgu po raz pierwszy zagrał Jamesa Bonda w 1962 roku oraz pojawił się w pięciu innych produkcjach i nieoficjalnym filmie z 1983 roku - “Never Say Never Again”.

Nazywany był często najlepszym z odtwórców roli Bonda w długiej serii o 007.

W roku 2000 został pasowany na rycerza przez królową w Pałacu Holyrood. W sierpniu skończył 90 lat.

Michael G Wilson i Barbara Broccoli, producenci Bonda byli zdruzgotani tą wiadomością.

“Był i zawsze zostanie zapamiętany jako oryginalny James Bond, który zapisał się na kartach historii wypowiadając słynne słowa ‘Na imię mam Bond… James Bond’.”

 „Zrewolucjonizował świat swoim szorstkim i dowcipnym portretem seksownego i charyzmatycznego tajnego agenta. Jest niewątpliwie w dużej mierze odpowiedzialny za sukces serii o Bondzie. Będziemy mu za to zawsze wdzięczni.”

Był on zwolennikiem niepodległości Szkocji. W wywiadzie przed referendum w 2014 roku powiedział, że byłby w stanie wrócić do Szkocji ze swojego domu na Bahamach, jeśli ta odłączyłaby się od Wielkiej Brytanii.

„Byłem załamany, gdy dowiedziałem się dziś rano o śmierci Sir Seana Connery'ego. Nasz naród opłakuje jednego ze swoich najbardziej ukochanych synów.”, mówi Premier Szkocji Nicola Sturgeon.

„Sean urodził się w Edynburskiej rodzinie z klasy robotniczej, a dzięki talentowi i ciężkiej pracy stał się ikoną filmu i jednym z najwybitniejszych aktorów na świecie. Sean będzie zapamiętany głównie jako James Bond - oryginalny 007 - ale jego ról było wiele.”

„Był światową legendą, ale przede wszystkim patriotycznym i dumnym Szkotem - jego obecność na otwarciu szkockiego parlamentu w 1999 roku była wyrazem jego miłości do kraju, w którym się urodził. Sean przez całe życie był zwolennikiem niepodległej Szkocji i ci z nas, którzy podzielają tę wiarę, są mu winni wielki dług wdzięczności. "

Autor: 
Tłum. Alicja Jurałowicz
Więcej zdjęć: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.