Statek-muzeum „Sołdek” przejdzie remont w Stoczni

Statek „Sołdek”, należący do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, odholowany zostanie w sobotę na remont do Gdańskiej Stoczni „Remontowej” im. J. Piłsudskiego. Po modernizacji na jednostce powstanie nowa wystawa, która ma być otwarta we wrześniu 2021 r.

„To pierwszy tak duży remont „Sołdka” od 35 lat, czyli od chwili kiedy został po raz pierwszy udostępniony do zwiedzania jako statek-muzeum. Po zakończonej renowacji jednostka wróci na swoje miejsce, ale na czas czynności związanych z organizacją nowej wystawy stałej, będzie wyłączona ze zwiedzania” — poinformowała Małgorzata Bochenek z Działu Promocji Narodowego Muzeum Morskiego.

Remont obejmować będzie m.in. wymianę fragmentów blach poszycia, konstrukcji oraz nitów. Przeprowadzone zostaną także prace konserwacyjno — malarskie nadwodnej części kadłuba, zostanie wykonana nowa instalacja elektryczna wewnątrz statku, a gruntowne malowanie i odświeżenie przejdą ładownie statku, które na co dzień pełnią funkcję sal wystawowych.

Remont „Sołdka” odbędzie się w ramach projektu „2 statki — wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”. Porozumienie w tej sprawie podpisano w Gdańsku w październiku 2019 roku. Po rosyjskiej stronie w projekt zaangażowane są dwie instytucje z Kaliningradu: Muzeum Światowego Oceanu, które posiada statek-muzeum „Vityaz” oraz Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta.

Głównym celem remontu jest przygotowanie na nim nowej wystawy stałej pt. „Sołdek i jego czasy”. „Opowiadać będzie o kwestiach związanych z historią polskiej techniki okrętowej, w szczególności o realiach politycznych, społecznych oraz gospodarczych, w jakich powstawał statek i w jakich był eksploatowany. To opowieść o ludziach związanych ze statkiem: konstruktorach, traserach, niterach, spawaczach, kapitanach, oficerach. Chcieliśmy wprowadzić naszych gości w świat historycznego statku o napędzie parowym, z którym związane są życiorysy i emocje wielu ludzi morza” —powiedział cytowany w komunikacie prasowym, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego Robert Domżał.

Otwarcie ekspozycji „Sołdek i jego czasy” planowane jest na wrzesień 2021 r. na zakończenie polsko — rosyjskiej inicjatywy. W ramach wspólnego przedsięwzięcia przewidziano również m.in. plener artystyczny w Gdańsku i Kaliningradzie wraz z wystawą prac oraz konferencję naukową w Kaliningradzie.

Projekt „2 statki — wspólne morze...” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska — Rosja 2014-2020. Jego wartość to ok. 2 mln euro. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dofinansowanie w wysokości ponad 780 tys euro. Uczestnicy programu musieli zapewnić 10% wkładu własnego. 

„Sołdek” był pierwszym przekazanym do eksploatacji po II wojnie światowej polskim statkiem pełnomorskim. Jednostka zaprojektowana została przez przez zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem Henryka Giełdzika i zbudowana w Stoczni Gdańskiej. Jednostkę zwodowano 6 listopada 1948 roku.

W 1985 r. eksploatowanego przez Polską Żeglugę Morską „Sołdka” przejęło Centralne Muzeum Morskie (dzisiejsze Narodowe Muzeum Morskie). Statek zacumowany został na na Motławie, u nabrzeża wyspy Ołowianki, na której mieści się główna siedziba placówki.

Autor: 
Karolina Przewoźniak
Źródło: 
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.