8 bibliotek z całego świata, gdzie można cieszyć się wolnym dniem

Od czasu spalenia Biblioteki Aleksandryjskiej państwa na całym świecie próbowały stworzyć swoje własne świątynie wiedzy. Godzina, dwie godziny, czas spędzony na dotykaniu bibliotecznych książek to przyjemność godna poświecenia chwili na złapanie samolotu i odwiedzenia tych wyjątkowych miejsc.

Ojczyzna Franza Kafki oraz Milana Kundera wita setki pisarzy i literatów na najwyższym poziomie. Republika Czeska to kraj stworzony przez słowa. Biblioteka Klementinum w Pradze w pięknym stylu barokowym, pokryta unikatowymi freskami Jana Hiebla, ma swoje początki w XI wieku, kiedy to była małą kapliczką ku czci św. Klemensa (stąd pochodzi jej nazwa). Powoli przekształciła się w najważniejszy uniwersytet kraju, od lat będąc ponadto trzecim największym kolegium jezuickim na świecie. Obecnie zawiera ponad 20 tys. egzemplarzy, a sam Jorge Luis Borges wykorzystał ją jako inspirację do swojego opowiadania Sekretny cud. 

 

Biblioteca Vasconcelos, Meksyk

Zbudowana w 2006 roku ta ogromna biblioteka mieści na swoich półkach ponad 60 tys. egzemplarzy. Kosztowała 98 milionów dolarów, a jej budowa wywołała poruszenie we wszystkich warstwach społecznych (suma ta miała być przeznaczona na budowę mniejszych bibliotek w całym kraju). Pośpiech aby ją otworzyć spowodował liczne awarie, wycieki wody, błędy w kładzeniu marmuru... Musiała zostać zamknięta w 2007 roku, aby przeprowadzić naprawy i dopiero po ponownym otwarciu zajęła miejsce na tej liście. Interesującym szczegółem jest to, iż zawiera salę Braille'a dla niewidomych czytelników. 

Biblioteka klasztorna w Admont, Austria

Zbudowana w 1776 roku do tej pory jest największą biblioteką klasztorną na świecie, z 70 metrami długości i 14 szerokości oraz 200 tysiącami książek, które pokazują ewolucję literatury na przestrzeni dziejów. Jej największą atrakcją są freski Bartolomeo Altomonte, rozmieszczone na siedmiu kopułach, przedstawiające różne etapy ludzkiej wiedzy, aż do kulminacji w Boskim objawieniu. Na jej półkach znajduje się 530 inkunabułów (wszystkie rękopisy z XV wieku), cenny zbiór, który na początku biblioteki liczył 900 egzemplarzy. 

Świątynia Haein sa, Korea Południowa

Została zbudowana na początku XI wieku jako dar wdzięczności króla Aejang, podarowany po tym jak dwóch mnichów buddyjskich wyleczyło jego żonę z tajemniczej choroby. Tu zachowanych jest, niczym "błyski duszy", 81 258 drewnianych bloków z wygrawerowanymi tekstami buddyjskimi, które stanowią największą kolekcję na świecie. Jest to jedyna biblioteka z listy, która nie posiada papierowych książek. Mimo to stan drzeworytów jest taki, iż mówi się, że można skopiować każdy z nich wyraźnie.  Chociaż dostęp do tej świątyni wiedzy jest trudny, przechadzanie się miedzy jej niezliczonymi regałami, ściśniętymi jeden obok drugiego oraz ocieranie się o teksty buddyjskie, sprawia, iż wizyta w tej świątyni będzie przyjemnością dla miłośników literatury. 

Biblioteka w Stuttgarcie, Niemcy

Ten niezwykły budynek o jedenastu kondygnacjach (dwa pietra są pod ziemią) zbudowany z rozświetlonej kolorami szklanej cegły, wewnątrz jest zupełnie biały. To najlepszy przykład architektonicznego piękna, które przesyca duże biblioteki. Stworzony, aby wyeksponować książki, których kolor wyróżnia się od reszty lokalu. Na czterech ścianach, które tworzą ten ogromny budynek podobny do kostki Rubika, można przeczytać słowo biblioteka w czterech językach: niemieckim, angielskim (ponieważ jest to język światowy), arabskim (ponieważ jest to język wiedzy starożytnej) oraz koreańskim (ojczystym języku architekta, który wykonał ten projekt). 

Portugalska Czytelnia Królewska w Rio de Janeiro, Brazylia

Portugalczycy podarowali kolonii brazylijskiej przed uzyskaniem niepodległości piękny prezent, nawet o tym nie wiedząc, kiedy budowali ten budynek w Rio de Janeiro w latach 1880-1887. Każdy kamień, z którego składa się ta okazała budowla, został przywieziony, uprzednio wyrzeźbiony, z portugalskiego kraju i fasada budynku w stylu neo-manuelińskim stanowi doskonałą analogię do bram twierdzy. Krąży legenda dotycząca jego powstania, mówiąca o tym, że to cesarz Portugalii Piotr II położył kamień węgielny, a jego córka Izabela była odpowiedzialna za inaugurację. Budynek jest otwarty dla zwiedzających od 1900 roku i posiada 350 tys. egzemplarzy, pomiędzy którymi znajdują się historyczne klejnoty powieściopisarza Machado de Assis oraz malowidła José Malhoa.

Francuska Biblioteka Narodowa

Francuzi czynią z architektury najwspanialszą sztukę. Wyróżnia się wybudowana w 1972 roku Czytelnia zwieńczona dużym, delikatnie zdobionym lufcikiem, chociaż jej główną atrakcją są oczywiście książki. Znajdują się tu najwspanialsze dzieła z najlepszych bibliotek we Francji, na stałe lub tymczasowo. Paryżanie wykonali dobrą pracę, konfiskując książki, aby wypełnić instalacje, które aktualnie zajmują 2.900.000 m ². Szczególnie lukratywna była Rewolucja Francuska, kiedy setki książek skonfiskowano klasztorom, arystokratom oraz sympatykom monarchii, a potem umieszczono w zbiorach biblioteki. 

Biblioteka Escorialu, Hiszpania

Nie mogło zabraknąć jednej z najpiękniejszych bibliotek w kraju pełnym literatury. Filip II, zlecając jej budowę ze względu na swoje zamiłowanie do sztuki, nie wiedział, iż ta ziemia będzie domem dla takich artystów jak Quevedo, Góngora i Lorca. Być może aromat książek w Escorialu został wprowadzony do genetyki wielkich pisarzy, pomimo strasznego pożaru, który groził jej zniszczeniem w 1971 roku, pomimo faktu, iż wojska Napoleona zrabowały wiele tomów, aby powiększyć Bibliotekę Narodową w Paryżu. W budynku znajdują się dzieła greckie, arabskie, kastylijskie, hebrajskie, chińskie, niemieckie, włoskie, portugalskie, tureckie. Świątynia wiedzy każdego języka, każdego wieku, położona niecałą godzinę jazdy od stolicy.

Autor: 
autor: Alfonso Masoliver; Tłumaczenie: Daria Matuszak
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.