Otwarcie Ogrodu Boboli. Wyjątkowe muzeum pod gołym niebem

Otwarcie Galerii Uffizi i wyjście z zamknięcia rozpoczyna się od Ogrodu Boboli

Po dwóch i pół miesiącach, medycejski ogród (część kompleksu muzealnego Galerii Uffizi wraz z sąsiadującym Pałacem Pittich) nareszcie ponownie otworzył swoje bramy dla odwiedzających. Wszyscy zwiedzający mogą znów podziwiać krajobrazy i cuda architektoniczne jednego z najstarszych i najwspanialszych przykładów ogrodu tzw. „włoskiego”, który oprócz ścieżek otoczonych zielenią, obejmuje także rozległą kolekcję rzadkich roślin i kwiatów oraz ponad 300 rzeźb sięgających epoki klasycznej, renesansu i baroku.

 

Zapach… wznowienie działań
„Otwarcie Ogrodu Boboli, zielonego serca Florencji, w końcowej fazie najbardziej krytycznej i ciemnej istniejacego zagrożenia, jest wyraźnym sygnałem oraz zapowiedzią dla nas wszystkich - wyjaśnia dyrektor Galerii Uffizi, Eike Schmidt. Jak zasugerowała rządowa Komisja techniczno – naukowa rządu, następnie zostaną otworzone muzea Pałacu Pittich i Galeria Uffizi. Tymczasem nacieszmy się ogrodem: zapraszam wszystkich odwiedzających do podziwiania go, nie tylko ze względu na jego botaniczne skarby, ale również dlatego, że jest to muzeum pod gołym niebem, z całym bezcennym dziedzictwem starożytnych, renesansowych i barokowych posągów rozsianych na jego powierzchni”.

W ciągu ostatniego roku (włączywszy okres izolacji) działania mające na celu upiększenie ogrodu nie zostały przerwane. Wykonano wiele prac interwencyjnych, nie licząc tych związanych z ochroną zieleni (tylko na te ostanie prace przeznaczono około miliona euro).

Pomiędzy pomnikami również...obelisk (oryginalny)
Ogród Boboli, jeden z najsłynniejszych historycznych ogrodów na świecie, rozciąga się z tyłu książęcego budynku Pałacu Pittich, na powierzchni około 4 i pół hektara. Medyceusze jako pierwsi zadbali o jego usystematyzowanie, tworząc tym samym nowy wzór ogrodu zwanego „włoskim”, który charakteryzuje się alejkami oddzielonymi przez żywopłoty, struktury scenograficzne, fontanny, rzeźby, i który szybko został powielany i przenoszony na inne dwory europejskie. Wewnątrz jednego z najbardziej sugestywnych miejsc w Ogrodzie Boboli, w amfiteatrze, znajduje się tzw. obelisk z Boboli: egipski obelisk w czerwonym granicie pochodzący z Rzymu, dokąd został przetransportowany z Egiptu w I wieku naszej ery.

Z Heliopolis do Wielkiego Księstwa
Blok kamienny, w którym został wyrzeźbiony obelisk, pochodzi z Assuanu, a napisy, które go ozdabiają, odwołują się do Atuma, ważnego bóstwa w panteonie miasta Heliopolis. Pomimo tego, że nie wiadomo dokładnie gdzie pierwotnie był usytuowany, ani w jakiej epoce został wzniesiony, inskrypcje, jakimi jest opatrzony, pozwalają umiejscowić go w czasach panowania Ramzesa II (1297 – 1213 p. n. e.) oraz określić jego pochodzenie, podobnie, jak w przypadku innych rzymskich obelisków, właśnie z Heliopolis. W XVI wieku kardynał Ferdynand de’ Medici nabył obelisk w Rzymie i umieścił go we wspaniałej kolekcji starożytności w Villa Medici, wewnątrz ogrodu Pincio. Kiedy Wielki Książę Pietro Leopoldo di Lorena, spadkobierca terytorium i dziedzictwa Medyceuszy zdecydował przenieść do Florencji wszystkie możliwe do przetransportowania dobra Villa Medici, obelisk znalazł się wśród nich jako pierwszy.

Największa sadzawka świata starożytnego
Pod koniec 1840 roku naprzeciwko obelisku została umieszczona duża sadzawka z szarego granitu wykuta w jednolitym bloku pochodzącym prawdopodobnie z Term Aleksandryjskich na Polu Marsowym. Długa na ponad 6 metrów, jest największą sadzawką, która dotarła do nas ze świata starożytnego.

Muzeum pod gołym niebem
Rozległa i pokryta zielenią, powierzchnia Ogrodu Boboli stanowi prawdziwe i jedyne w swoim rodzaju muzeum pod gołym niebem, pełne starożytnych, renesansowych, barokowych oraz nielicznych dziewiętnastowiecznych rzeźb. Znajdziemy tu także spektakularne fontanny, jak np. fontannę Neptuna czy Okeanosa oraz wspaniałe, sztucznie skonstruowane groty, wśród których wyróżnić można najsławniejszą, będącą dziełem Bernarda Buontalenti. Za czasów panowania dynastii Lorena i Savoia stopniowo wzbogacano strukturę ogrodu, poszerzając jego granice, które biegną wzdłuż starożytnych murów miejskich, aż do Bramy Rzymskiej.

Również dotyk rokoko
Niezwykle sugestywna wizualnie jest część tarasowa, gdzie znajduje się pawilon „Kaffeehaus”, rzadko spotykany przykład architektury rokokowej w Toskanii oraz wielka aleja, na którą otwiera się gaj cytrusowy, założony przez Zanobi del Rosso pomiędzy rokiem1777 a 1778. Zwiedzanie Ogrodu Boboli dopełnia wizyta w Pałacu Królewskim Pittich, którego ogród jest integralną częścią i pozwala w pełni uchwycić atmosferę życia dworskiego w czasach Wielkiego Księstwa.

Również w Ogrodzie Boboli obowiązują wszystkie normy związane z koronawirusem
Obowiązuje zakaz wstępu osobom z temperaturą ciała powyżej 37,5° C (temperatura mierzona jest za pomocą termoskanera przy wejściu): należy obowiązkowo mieć założoną maskę w czasie zwiedzania, a także utrzymywać dystans między zwiedzającymi na minimum 1,80 m. Zabronione są zgromadzenia, a grupy nie powinny liczyć więcej jak 10 osób. Mając na uwadze przestrzeganie wszystkich zasad zwiazanych z zachowaniem bezpieczeństwa, nadal pozostaje zamknięta Grota del Buontalenti i Muzeum Porcelany.

 

Autor: 
Tłumaczenie - Alina Antoszewska
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.