Nomadland wygrywa Złotego Lwa na festiwalu filmowym w Wenecji

Amerykański film Nomadland urodzonej w Chinach 38-letniej reżyserki i scenarzystki  Chloé Zhao zgarnął Złotego Lwa. Po raz pierwszy od dziesięciu lat kobieta otrzymała tą prestiżową nagrodę. Ostatnią była Sofia Coppola w 2010 ze swoim filmem Somewhere. Między miejscami.

Nomadland jest odą do zrodzonego z konieczności wędrówki, opartą na książce faktu amerykańskiej dziennikarki Jessiki Bruder o tym samym tytule. W główną rolę wcieliła się Frances McDormand. Jej postać jest wdową, która opuszcza swój kraj, kiedy w wyniku recesji w smutnym miasteczku w stanie Nevada traci dom. Film przedstawia życie świeżo upieczonych nomadów, którzy wyruszają w podróż kamperami, by poszukać szczęścia gdzie indziej.

Drugą co do ważności Wielką Nagrodę Jury otrzymał Nowy porządek Meksykanina Michela Franco. Laureatem Srebrnego Lwa za najlepszą reżyserię został Japończyk Kiyoshi Kurowsawa za film Żona szpiega. Jury pod przewodnictwem australijskiej aktorki Cate Blanchett przyznało Vanessie Kirby Puchar Volpiego dla najlepszej aktorki za rolę w filmie Cząstki kobiety, a Puchar Volpiego dla najlepszego aktora otrzymał Pierfrancesco Favino za występ w Padrenostro. O nagrodę Złotego Lwa i pozostałe ubiegało się osiemnaście filmów.

Po raz kolejny nagrodę za najlepszą rolę męską otrzymał Syryjczyk Yahya Mahayni za rolę główną w filmie Człowiek, który sprzedał własną skórę. Rolę drugoplanową w tym filmie grał Belg Koen De Bouw. Film powstał w oparciu o twórczość belgijskiego artysty Wima Delvoye w koprodukcji z Belgią.

Autor: 
Tłumaczenie: Anna Polny
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
12 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.