Alison Lurie, nagradzana pisarka, zmarła w wieku 94 lat

NOWY JORK - Alison Lurie, nagrodzona Nagrodą Pulitzera powieściopisarka, której satyryczne i intelektualne opowieści miłosne i akademickie zawierały sagę małżeńską "The War Between the Tates" i komedię Amerykanów za granicą "Foreign Affairs", zmarła w czwartek w wieku 94 lat.

Lurie, profesor emeritus z Cornell University, zmarła z przyczyn naturalnych, jak twierdzi jej mąż i partner, Edward Hower.

Opisana przez The New York Times jako jedna z "najzdolniejszych i najbardziej dowcipnych powieściopisarzy", Lurie przebiła się komercyjnie w 1974 roku z "The War Between the Tates" i otrzymała najwyższe uznanie dla "Foreign Affairs", zwycięzcy Pulitzera z 1985 roku. Umiejscowiona w Londynie powieść Lurie świadomie opierała się na staromodnych narracjach obyczajowych i manierach, a jedna z postaci wyobrażała sobie siebie uwięzionego w opowieści Henry'ego Jamesa.

Bohaterami byli profesor Uniwersytetu Korynckiego Virginia "Vinnie" Martin, anglofilka i badaczka literatury dziecięcej w średnim wieku, tak zwarta, że jej najbliższym towarzyszem jest niewidzialny pies, oraz jej dziwaczny młody kolega, Fred Turner, który umawia się z impulsywną brytyjską aktorką Rosemary Radley, gdy jego małżeństwo rozpada się.

"Zanim poznał Rosemary, Fred naprawdę nie istniał tu dla nikogo poza kilkoma innymi akademickimi duchami", napisała Lurie. "Teraz miasto żyje dla niego i on żyje w nim. Wszystko pulsuje znaczeniem, historią i możliwościami, a Rosemary przede wszystkim. Kiedy jest z nią, czuje, że trzyma w ramionach całą Anglię, to co w Anglii najlepsze."

Powieść Lurie została zekranizowana w 1993 roku z Joanne Woodward w roli Vinnie i Erikiem Stoltzem w roli Freda. "The War Between the Tates" stała się telewizyjną produkcją z 1977 roku z udziałem Elizabeth Ashley i Richarda Crenny.

W jej pracach często pojawiali się naukowcy i artyści, którzy łączyli opowiadanie historii z komentarzem społecznym i intelektualnym. Jej pierwsza książka, "Love and Friendship", skupia się na żonie profesora w Nowej Anglii, która ma namiętny romans ze szkolnym muzykiem. W książce "The War Between the Tates", cudzołóstwo profesora z Koryntu wywraca do góry nogami jego małżeństwo i rozdziela męża i żonę w przewrotnych wydarzeniach kulturalnych końca lat sześćdziesiątych.

Inne jej książki to m.in. powieści "The Last Resort" i "Real People", literatura faktu "The Language of Clothes" i "The Language of Architecture" oraz "Familiar Spirits", pamiętnik o jej przyjaźni z nagradzanym poetą Jamesem Merrillem i jego towarzyszem Davidem Jacksonem. Jej ostatnia powieść, "Truth and Consequences", ukazała się w 2005 roku. Jej ostatnia opublikowana książka, zbiór esejów literackich "Words and Worlds", ukazała się w 2019 roku.

W swoich powieściach Lurie otwarcie czerpała z historii z własnego życia. Korynt był szkołą Ivy League, zbliżoną do Cornell University. Lurie podzielała miłość Vinnie do Anglii oraz doświadczenie w literaturze dziecięcej, redagując takie kompilacje jak "The Oxford Book of Modern Fairy Tales" i "The Heavenly Zoo". Pisała o wietnamskich protestach wojennych, w których brała udział. W 1985 roku została aresztowana podczas wiecu w Cornell, który wzywał szkołę do wyprzedania swoich inwestycji w firmy prowadzące interesy z rasistowskim rządem RPA.

W 1948 roku wyszła za mąż za Jonathana Bishopa, naukowca i syna poety Johna Bishopa Peale'a, rozstała się z nim mniej więcej w czasie publikacji "The War Between the Tates", a później wyszła za mąż za Howera, autora i profesora literatury Cornell. Z Bishopem miała trzech synów.

Urodzona w Chicago i wychowana w White Plains w Nowym Jorku, Lurie była dzieckiem liberalnych, wykształconych rodziców i wychowała się czytając powieści Jane Austen i innych brytyjskich autorów, ponieważ "nie było wielu wzorów dla amerykańskiej pisarki, z wyjątkiem szkoły południowej", powiedziała The Associated Press w 1985 roku. Studiowała historię i politykę w Radcliffe College, a większość lat 50. spędziła na wychowywaniu dzieci, pisząc opowiadania i wiersze oraz pracując w Teatrze Poetów, którego członkami byli Merrill i John Ashbery.

Wraz z Bishopem mieszkała w Amherst, Massachusetts i Los Angeles, które stały się scenerią dla jej powieści, zanim na początku lat 60. przeprowadziła się do Itaki w Nowym Jorku. Love and Friendship" ukazała się w 1962 roku i wpisała się w ulubioną tematykę.

"Dzień, w którym Emily Stockwell Turner odkochała się w mężu," napisała Lurie w zdaniu otwierającym książkę, "zaczął się tak samo jak inne dni."

Autor: 
Hillel Italie, Tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 

Komentarze

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.