Do muzeum z paszportem

Jeśli mieliście nadzieję dostać się na wystawę "Roma Aeterna. Arcydzieła Pinakoteki Watykanu" w Galerii Trietiakowskiej jeszcze w tym roku — to duży optymizm. Wszystkie bilety do 30 grudnia są już wyprzedane. Kolejna partia w okresie od 31 grudnia do 15 stycznia jest dostępna w sprzedaży od dziś — w kasach od 10:00, a na stronie internetowej muzeum — od 12:00. Ale nie wszystko jest tak proste: bilety ludziom, stojącym w kolejkach będą wydawane na podstawie dokumentów i na konkretny seans. Jak to działa i dlaczego jest to potrzebne, powiedziała w wywiadzie dla МОSLENTY dyrektor państwowej Galerii Trietiakowskiej Zelfira Tregulowa.

 

Surowe zasady

Jak będzie sporządzenie imiennych biletów? Trzeba będzie podać sprzedawcy swoje dane paszportowe, a w przypadku zakupu biletu online wypełniać jakąś dodatkową ankietę?

Dokładnych danych nie trzeba, ale przy zakupie biletu należy podać nazwisko i imię osoby, która pójdzie na wystawę. Jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie cztery bilety. Na bilecie zakupionym online, nazwisko i imię będą przedrukowane. I w jednym i w drugim przypadku zmienić je będzie niemożliwe.

Decydujemy się na taki system sprzedażowy, aby uniknąć kompromitacji, związanej ze spekulacją biletami na poprzednie duże wystawy i projekty Galerii Trietiakowskiej. W tych warunkach spekulant, kupując bilety do ponownego odsprzedania, oczywiście może prosić o podpisanie ich dla Marii Iwanowej – najpopularniejszego nazwiska i imienia — i liczyć na to, że znajdzie kupca na takie dane, mamy nadzieję, że ta decyzja znacznie ograniczy możliwości spekulantów odsprzedawać bilety na tę wystawę, która gwarantuje niesamowite wrażenia i emocje, a których nam dzisiaj strasznie brakuje.

I zachęcam wszystkich, by nie kupować biletów od koników, gdyż może się zdarzyć, że dane na bilecie nie będą zgodne i wejście na wystawę nie będzie możliwe.

Jak będzie wyglądała kontrola przy wejściu?

Wraz z biletem odwiedzających będą prosić o okazanie dowodu tożsamości. Dla współczesnej Moskwy to dość typowo: we wszystkich państwowych instytucjach, biurach prosi się o wylegitymowanie się. Ja osobiście nie mam z tym problemów, gdy prosi się mnie o okazanie dokumentu tożsamości.

Czy sprzedaż biletów będzie przechodzić etapami? Raz w miesiącu?

Po świętach, 9 stycznia zaczynamy sprzedaż biletów na wystawę po 15 stycznia. Później organizujemy sprzedaż na luty.

Nazwaliście motywy przeprowadzenia takiej akcji: walka z spekulantami. Jednakże wydaje mi się, że problem ten widoczny jest już od dawna wielogodzinne kolejki na mrozie, na Sierowa, – to nie jest śmieszne. Wizyta w muzeum nie powinna być bohaterskim czynem.

Tak, wystawa Ajwazowskiego pokazała, że najbardziej efektywnym sposobem organizacji jest to wstępna rezerwacja biletów online i w kasach. Ale potem sprzedawali je na zasadzie pierwszeństwa na dany dzień odwiedzenia. To z pewnością przyczyniło się do powstania kolejek, ale nie były tak gigantyczne, jak te na Sierowa.

Skuteczność potwierdzona cyframi: w ciągu 100 dni wystawy Sierowa przybyło 485 tys. zwiedzających. I za te same 100 dni wystawy Ajwazowskiego poszło na nią 598 800 tysięcy osób.

Na biletach obowiązkowe jest podanie godziny zwiedzania? Nie można obejść się bez tego?

Inaczej nie możemy: w każdej sali w tym samym czasie może przebywać tylko określona liczba odwiedzających. Jest to związane z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa najcenniejszych dzieł sztuki, które są własnością nie tyle Watykanu, ile całej ludzkości. Gdy w sali przebywa zbyt wiele ludzi, zmieniają się warunki klimatyczne, które muszą być bardzo zaprojektowane odpowiednio dla eksponatów.

System przedsprzedaży imiennych biletów może z czasem przenieść się na inne muzea Moskwy?

W przypadkach, gdy targi lub wystawa cieszą się dużym zainteresowaniem, uważam, że to bardzo skuteczny środek walki z kolejkami, co pokazuje nasze doświadczenie.

 

O wystawie

Wyjątkowa wystawa "Roma Aeterna. Arcydzieła Pinakoteki Watykanu" została otwarta 25 listopada. Mieszkańcy i goście stolicy mogą zobaczyć na niej 42 arcydzieła światowego malarstwa XII–XVIII wieku — w ekspozycji znalazły się prace Giovanniego Bellini, Melozzo da Forlì, Perugino, Rafaela, Caravaggia i innych mistrzów. Warto zauważyć, że wcześniej Muzea Watykanu nigdy nie wywoziły do innych krajów takiej znacznej części swojej kolekcji.

Tłumaczyła: Agnieszka Wielińska

Źródło: http://moslenta.ru/article/2016/12/15/muzejpopasportu

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.