Francja zwróci obraz Klimta zrabowany w 1938 roku przez Nazistów

 Zdjęcie: Alain Jocard/AP 

Obraz Róże pod drzewami, namalowany w 1905 roku, został skradziony rodzinie austriackich Żydów. 

Francuski rząd ogłosił, że zwróci pejzaż namalowany przez Gustava Klimta jego prawowitym właścicielom. Stanie się to ponad 80 lat po tym, jak w 1938 roku został on skradziony przez Nazistów pewnej Żydowskiej rodzinie mieszkającej w Austrii. 

Pełen kolorów obraz olejny z 1905 roku namalowany przez austriackiego symbolistę, zatytułowany Róże pod drzewami, wisiał w paryskim Museée d’Orsay od kilku dekad.  

Francuska minister kultury, Roselyne Bachelot, wypowiedziała się na konferencji prasowej w Paryżu: “decyzja o oddaniu ważnego dzieła sztuki z publicznych kolekcji pokazuje nasze zaangażowanie w działanie wymiaru sprawiedliwości i chęć zadośćuczynienia wobec ograbionych rodzin.” 

Dzieło Klimta zostanie zwrócone rodzinie Nory Stiasny, ofiary Holokaustu, która straciła obraz w Sierpniu 1938 roku wskutek przymusowo przeprowadzonej aukcji. 

Bachelot powiedziała, że z początku francuskie władze nie traktowały obrazu jako skradzionego przez Nazistów, a jego pochodzenie wyszło na jaw dopiero niedawno, dzięki przeprowadzonemu w tej sprawie śledztwu. 

“Dopiero w ostatnich latach prawdziwe pochodzenie obrazu zostało ustalone,” mówiła Bachelot. Dodała, że był to “jedyny obraz Klimta, jaki posiadała Francja”. 

“Róże pod drzewami stanowi świadectwo ludzkich istnień wyeliminowanych z woli przestępców,” mówiła Bachelot.  

Tysiące dzieł sztuki zrabowanych z całej Europy przez Nazistów odnalazło się we francuskich muzeach po tym, jak Alianci pokonali Nazistowskie Niemcy w 1945. Choć wiele z nich zostało zwróconych, w ostatnich latach francuskie władze wykonały krok naprzód w odnajdywaniu prawowitych właścicieli dzieł, o które nikt jeszcze się nie upomniał.  

 

 

Autor: 
Associated Press, tłum: Jagoda Chudzińska 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.