Arcydzieło Van Gogha zostaje sprzedane za 15,4 miliona dolarów

PARIS - Rzadki obraz Vincenta Van Gogha został sprzedany na aukcji w czwartek przez Sotheby's Paris za 13,1 miliona euro (15,4 miliona dolarów). 

Sprzedaż „Sceny ulicznej na Montmartre” była bardzo oczekiwana, ponieważ był to jeden z nielicznych obrazów holenderskiego mistrza, który nadal znajdował się w rękach prywatnych. Dom aukcyjny spodziewał się, że zostanie od wylicytowany za 5–8 mln euro. 

Sotheby's powiedział, że dzieło pozostawało w tej samej kolekcji rodzinnej od ponad 100 lat, poza zasięgiem opinii publicznej. 

Przedstawia wiatrak o nazwie Pepper Mill, widziany z ulicy pod jasnym niebem, z mężczyzną, kobietą i małą dziewczynką idących pod drewnianymi palisadami otaczającymi to miejsce. 

Został namalowany w 1887 roku, rok po tym, jak Van Gogh przeniósł się do Paryża i zamieszkał na Montmartre. Opuścił stolicę Francji w 1888 r. i udał się do południowej Francji, gdzie mieszkał do śmierci w 1890 r. 

Był jednym z ponad 30 dzieł sprzedawanych w czwartek przez Sotheby's również od innych malarzy, w tym Modiglianiego, Rodina, Camille Claudela, Degasa, Klee i Magritte'a. 

Autor: 
The Associated Press, tłum: Barbara Redzik 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 17 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.