Festiwal afro- brazylijski ku czci Yemayi, bogini morza

Fotografie z corocznego festiwalu na cześć Yemayi, najważniejszej bogini w religiach Candomble y Umbada. Ciepły i kojący zapach lawendy wypełniał Dom Yemayi w Rio Vermelho, dzielnicy na północy brazylijskiego miasta Salvador.

Przybyłem do miejsca całego pokrytego wizerunkami Yemayi, królowej morza, dzień przed festiwalem obchodzonym na jej cześć. Właśnie ta Orisha (rodzaj bóstwa w religii ludu afrykańskiego Yoruba) jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych postaci w Brazylii.

Często jest opisywana jako "matka, której dziećmi są ryby" i przedstawiana jest zwykle jako piękna, czarna kobieta o szerokich biodrach.

 

Dzień Yemayi jest największym świętem afro-brazylijskim w kraju.

Tradycyjnie obchodzi się 2 lutego w Rio Vermelho. Święto łączy katolików, turystów i członków religii Candomble i Umbada, dwóch religii afro-brazylijskich.

Ma miejsce jednocześnie ze świętem Matki Boskiej Opiekunki Nawigatorów, do której żeglarze portugalscy modlili się o spokojny powrót do domu.

Dzień Yemayi jest również symbolem synkretyzmu łączącego Chrześcijaństwo z religiami afrykańskimi.

Uczestnicy czczą królową morza ofiarami z kwiatów, biżuterii, jedzenia i perfum, która składane są na plażach Salvadoru.

Rzucane są też monety, którym towarzyszy wypowiadanie życzeń, reprezentujących wdzięczność dla bóstwa opiekuńczego, ale również surowego.

 

2 lutego o 6 rano plaża w Rio Vermelho była już pełna ludzi puszczających na wodę kwiaty i koszyki pełne ofiar. Szereg wiernych oczekujących błogosławieństwa na ulicach miasta.

Obrazki Yemayi na równi z jej katolickimi wyobrażeniami były dosłownie wszędzie, razem z bukietami kwiatów, ziarnami egzotycznych zbóż i innymi atrybutami używanymi przez liderów religii afro-brazylijskich.

W stronę uczestników raz za razem wnoszony był okrzyk "Axe", mający przekazać pozytywną energię wiernym.

Na brzegu, wierni zebrali się w koła śpiewając i tańcząc, a niekończący się tłum wrzucał ofiary do morza. Widziałem dwie kobiety mówiące "do zobaczenia" w stronę niewielkiego pojemnika z obrazkiem Yemayi, który oddalał się unosząc się na wodzie.

Wszyscy klaskali i śpiewali z przejściem, nadając obchodom mistyczny wręcz charakter.

Autor: 
Carla Castelotti/Tłum. Igor Łukawczyk

Komentarze

Wysłane przez ijosanivpiwin (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin <a href="http://mewkid.net/who-is-xandra/">Buy Amoxicillin Online</a> kwk.ohxw.art.e-magnes.pl.lbo.el http://mewkid.net/who-is-xandra/

Wysłane przez iwacidatu (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Buy Amoxicillin <a href="http://mewkid.net/who-is-xandra/">Amoxicillin 500mg Capsules</a> itl.sikp.art.e-magnes.pl.grw.lt http://mewkid.net/who-is-xandra/

Wysłane przez eloqurtaku (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/who-is-xandra/ - Amoxicillin Without Prescription <a href="http://mewkid.net/who-is-xandra/">Amoxicillin Online</a> qrq.rcij.art.e-magnes.pl.cpp.do http://mewkid.net/who-is-xandra/

Wysłane przez LhtRP (niezweryfikowany) w
Drug information. Cautions. <a href="https://prednisone4u.top">can i buy generic prednisone pill</a> in Canada. All what you want to know about medicines. Read information now. <a href=https://onlinedietist.se/medelhavskyckling-med-rostad-paprika-kryddig-tomatsas-och-rostad-potatis?page=3#comment-158339>Some what you want to know about drugs.</a> <a href=https://peteskis.com/2020/12/15/ampicillin-cost/#comment-370451>Everything about medication.</a> <a href=https://credibleresearchsources.com/study-hall/request/best-trends-of-medicament>Best trends of medicament.</a> 2972924

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.