Mural w mieście Settle: młodzież z Yorkshire Dales pomaga zaprojektować dzieło sztuki

Zdjęcie: Stephen Garnett

Mural namalowany w wiosce Yorkshire Dales został zaprojektowany i stworzony przez grupę młodych ludzi, aby pokazać ich przynależność do tego obszaru. Trzypiętrowa grafika na ulicy Kirkgate w Settle, zawiera słowa „soar” (wzrastać), „wandering” (wędrujący), „rise” (wstawać) i „rolling” (nabierający tempa).

Została ona zaprojektowana wspólnie z młodzieżą w wieku 14-19 lat w ramach inicjatywy prowadzonej przez firmę Deco Publique z Lancashire, zajmującą się sztuką i kulturą. Mural namalował Robert Walker, artysta zajmujący się symbolami, i powiedział, że praca nad projektem dała mu „ogromną radość”. Jest on częścią twórczej inicjatywy, zwanej The Fold, zleconej Great Place: Lakes and Dales, który jest jednym z 16 projektów pilotażowych w Anglii finansowanych przez National Lottery Heritage Fund i Arts Council England.

Inicjatywa skupia się na ulicy łączącej Skipton, North Yorkshire, i Grasmere w Lake District, włączając w to miasta targowe i bardziej wiejskie obszary. Dziewiętnastoletnia Lily Whittle z Wigglesworth tuż obok Settle, była jedną z zaangażowanych nastolatków. Powiedziała: „Nie ma tak wielu kreatywnych możliwości dla ludzi w moim wieku, aby się tu zaangażować, więc kiedy po raz pierwszy usłyszałam o The Fold, perspektywa stworzenia trochę więcej sztuki w Settle była niezwykle ekscytująca”. „Czułam, że ważne jest, aby w muralu znalazło się słowo „rise” (wstawać); dla mnie jest ono o wstawianiu i mierzeniu się z wyzwaniami związanymi z dorastaniem, w końcu opuszczeniem Settle, aby pójść na uniwersytet i musieć stawić czoła większym rzeczom, ale wiedząc, że to miasto mnie stworzyło”.

Lauren Zawadzki, dyrektor firmy Deco Publique, powiedziała: „Wszyscy byliśmy ogromnie świadomi dziedzictwa tego obszaru i chcieliśmy, aby sztuka odzwierciedlała to, będąc jednocześnie czymś, co ma współczesny wydźwięk, do którego młodzi ludzie mogliby się przyznać, że byli tego częścią”. "Dzięki pomocy firmy Signs by Umberto w realizacji projektu, mogliśmy skorzystać z niesamowitego doświadczenia Roberta w zakresie tradycyjnej typografii, co naprawdę pomogło nam wcielić nasze pomysły w życie."

Autor: 
tłum. Michał Gąska
Więcej zdjęć: 
Zdjęcie: Stephen Garnett
Zdjęcie: Stephen Garnett

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
10 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.