Pięćdziesiąta rocznica Międzynarodowej Organizacji Frankofonii, święto kolorów frankofońskich

Uroczysta atmosfera wydaje się promieniować od wszystkich ludzi, którzy dzielą się językiem francuskim, czy są to Kongijczycy, Wietnamczycy, Francuzi, Kanadyjczycy, którzy odwiedzają lub organizują…

Hanoi (Wietnam) – Z okazji 50-lecia Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF), Wydział Języka Francuskiego na Uniwersytecie Języków i Studiów Międzynarodowych, należącego do Narodowego Uniwersytetu w Hanoi, 14 listopada zaproponował wyjątkową wersję swojego święta „Kolorów Kultury” w Hanoi. Okazja dla frankofonów i francofilów do spotkania i wzięcia udziału w programie tak różnym, jak to tylko możliwe!

Spotkania, piosenki, tańce, flashmoby, tradycyjne gry standy instytucji, zjazdy… Uroczysta atmosfera wydaje się promieniować od wszystkich ludzi, którzy dzielą się językiem francuskim, czy są to Kongijczycy, Wietnamczycy, Francuzi, Kanadyjczycy, którzy odwiedzają lub organizują…

 

„Odczucia są pozytywne!” – mówi Cedryk, kongijski student. „Można tu spotkać Afrykanów, Europejczyków, Amerykanów i Azjatów. To są naprawdę prawdziwe momenty wymiany między wieloma kulturami i wieloma kolorami wspólnoty frankofońskiej.  Bardzo się cieszymy, że możemy być tego częścią. Właśnie nauczyłem się od innych studentów tańca do melodii "Jerusalema", południowoafrykańskiej piosenki, która wprawia świat w taniec. Dla nas widok ludzi tańczących nasz taniec jest wspaniały”.

„Podczas tego wspaniałego święta, udało nam się zgromadzić bogatą wiedzę o krajach francuskojęzycznych. Prawdziwa szansa na odkrycie francuskojęzycznego świata w całej jego kulturowej różnorodności” - mówi NgôQuôcAnh, studentka czwartego roku na Wydziale Języka Francuskiego.

„Bardzo się cieszę, bo po raz pierwszy uczestniczę w takiej imprezie, a nasza klasa dobrze poradziła sobie z zaprojektowaniem i udekorowaniem naszego stoiska. Moi koledzy są naprawdę utalentowani, czyż nie? Muszę przyznać, że inne stoiska też są ładnie udekorowane z makietami, flagami, wstążkami i balonami.” stwierdza NguyênTrânTrangLinh, inna studentka tego wydziału.

Pod hasłem „Przestrzeń – Ziemia – Człowiek Frankofonii”, instytucje międzynarodowe, amabasady francuskojęzyczne i frankofońskie placówki edukacyjne zaprezentowały swoje stoiska na głównym dziedzińcu Wydziału Języka Francuskiego, aby stworzyć żywy obraz w kolorach Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF), której kraje członkowskie rozsiane są po wszystkich pięciu kontynentach.

Jak zwykle, uroczyste spotkanie odbyło się w amfiteatrze Vu DinhLiên. W swoim przemówieniu inauguracyjnym LâmQuangDông, wiceprzewodniczący Uniwersytetu Języków i Studiów Międzynarodowych, podziękował OIF za wsparcie, dzięki któremu Wydział Języka Francuskiego stał się największym centrum kształcenia uniwersyteckiego w języku francuskim w Wietnamie i w całej Azji Południowo-Wschodniej.

„Chciałbym Państwa zapewnić, że Frankofonia jest nadal żywa na naszym uniwersytecie przez obecność Przestrzeni Frankofońskiej, kanadyjskiego centrum kultury, poprzez coroczny festiwal Kolorów Kultury organizowanego na naszej uczelni lub poprzez działalność kulturową naszych francuskich klubów studenckich. Temat „Kolorów Kultury”, wielkiego święta frankofońskiego, odzwierciedla oczywiście różnorodność kulturową i solidarność, ścisłą współpracę między Wietnamem a krajami członkowskimi wspólnoty frankofońskiej”, powiedział.

 

ChékouOussouman, nowy przedstawiciel regionalny Azji i Pacyfiku dla OIF.

ChékouOussouman, nowy przedstawiciel regionalny Azji i Pacyfiku dla OIF, z zadowoleniem przyjął poszerzenie się społeczności frankofońskiej w ciągu ostatnich 50 lat. „Podczas, gdy nasza społeczność składała się początkowo z 21 krajów, obecnie obejmuje ona 88 państw i rządów, reprezentujących ponad miliard ludzi, rozsianych po wszystkich kontynentach. Jest to znak niezwykłej atrakcyjności. Nasza 50. rocznica nie powinna ograniczać się do świętowania przeszłości. Musi to być okazja do refleksji, do planowania przyszłości i nadania Frankofoniinoweo kierunku w nadchodzące dziesięciolecia. Zdefiniować Frankofonię taką, jaką chcemy w XXI wieku, myśląc przede wszystkim o młodzieży naszych krajów i ich aspiracjach”.

HélèneDejoux, zastępca dyrektora regionalnego ds. Azji i Pacyfiku (AUF)

HélèneDejoux, zastępca dyrektora regionalnego ds. Azji i Pacyfiku Stowarzyszenia Uniwersytetów Frankofońskich (AUF), zobowiązała się do zintensyfikowania współpracy wewnątrz-frankofońskiej, w szczególności z Uniwersytetem Języków i Studiów Międzynarodowych, który jest aktywnym członkiem od 25 lat.

„Stowarzyszenie Uniwersytetów Frankofońskich Azja-Pacyfik z radością towarzyszy Państwu, gdy jest to możliwe, w rozwoju Frankofonii akademickiej na najwyższym poziomie. Nasze ostatnie współprace koncentrowały się na szkoleniach językowych lub organizacji letniego uniwersytetu w 2019 roku na temat tożsamości frankofońskiej czasu 4.0. Studenci są i będą prawdziwymi ambasadorami Frankofonii. To oni kształtują uniwersytet i francuskojęzyczny świat jutra”, stwierdza.

W ramach uroczystości Stowarzyszenie Przyjaźni Francusko-Wietnamskiej Choisy-Le-Roi przyznało nagrody w konkursie „Wizja Wietnamu: Dostęp do zdrowia” i  nagrody wręczono zwycięzcom finału konkursu „Ambasadorzy Frankofonii”.

Sukces tej specjalnej edycji festiwalu Kolorów Kultury był okazją do pięknych chwil wymiany, dzielenia się oraz do potwierdzenia entuzjazmu i determinacji wszystkich uczestników frankofońskich, aby zapewnić zrównoważony rozwój i dobrobyt naszej ukochanej społeczności.

Tłumaczyła: Katarzyna Osada

Autor: 
LêQuangVinh
Źródło: 

fr.vietnamplus.vn

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.