W sobotę polska premiera musicalu "Zakonnica w przebraniu"

Premiera dzieła z muzyką Alana Menkena odbyła się w 2009 roku w Londynie. Trzy lata później musical trafił na Broadway. Poznańską wersję reżyseruje Jacek Mikołajczyk, który jest też autorem przekładu. Obsada została wyłoniona w drodze ogólnopolskiego castingu.

Dyrektor teatru Przemysław Kieliszewski podkreślił we wtorek na konferencji prasowej, że "Zakonnica w przebraniu" jest najważniejszą premierą rozpoczętego właśnie sezonu artystycznego w Muzycznym, to też pierwsza w tej części Europy własna inscenizacja tego musicalu. Przypomniał, że do niedawna tytuł był niedostępny dla realizacji innych niż kopie realizacji broadwayowskiej czy westendowskiej.

- Jacek Mikołajczyk, który jest jednym z największych znawców musicalu w Polsce, wyszukał informację, że właśnie uwalniają się prawa na Europę do "Zakonnicy w przebraniu". Atutem naszej realizacji jest też znakomite tłumaczenie – Mikołajczyk ma genialne ucho do muzyki, do rytmu i do dowcipu - powiedział Kieliszewski.

Dzieło promowane jako "boska komedia muzyczna" opowiada historię barowej piosenkarki Deloris, która jest przypadkowym świadkiem morderstwa dokonanego przez jej kochanka. Ten postanawia ją zabić. W ramach pomocy oferowanej przez policję, główna bohaterka zostaje wysłana do klasztoru. Przełożona znajduje dla niej miejsce w zakonnym chórze.

W roli Deloris przed poznańską publicznością zaprezentują się Olga Szomańska i Karolina Trębacz. W obsadzie znalazły się też m.in. Barbara Melzer, Lucyna Winkel, Edyta Krzemień i Oksana Hamerska.

Jak zapewnili we wtorek na konferencji prasowej realizatorzy dzieła, publiczność usłyszy przeboje odwołujące się do najlepszych wzorców muzyki tanecznej lat '70 ubiegłego wieku, przywołujące na myśl hity Bee Gees, Diany Ross, czy Donny Summer.

- Tytuł jest dosyć trudny dla realizatorów, ponieważ "Zakonnica w przebraniu" jest bardzo dynamicznym spektaklem, ze zmieniającymi się miejscami, zmieniającą się przestrzenią, co nie jest proste na tej niedużej scenie. Nasz musical jest dosyć wierną adaptacją filmu jeśli chodzi o akcję, natomiast jest oparty na innej warstwie muzycznej. Zamiast nurzać się w rytmach gospel, jak to było w filmie – idziemy w disco" – powiedział Jacek Mikołajczyk.

Kierownikiem muzycznym spektaklu jest Piotr Deptuch, za choreografię i ruch sceniczny odpowiada Ewelina Adamska-Porczyk, scenografię zaprojektował Grzegorz Policiński, a kostiumy Ilona Binarsch.

Przemysław Kieliszewski poinformował na konferencji, że gościem specjalnym prapremiery będzie prawdziwa śpiewająca zakonnica, zwyciężczyni programu "The Voice of Italy" siostra Cristina Scuccia. Siostra występuje w jednym z rzymskich teatrów we włoskiej wersji musicalu.

 

Źródło: onet.kultura

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.