Konkurs Piosenki Eurowizji „zbyt gejowski” dla Węgier

Tegoroczny reprezentant Węgier Joci Pápai podczas Konkursu Piosenki Eurowizji / Fot. Hollandse Hoogte

Węgry wycofują się w tym roku z uczestnictwa w Konkursie Piosenki Eurowizji, ponieważ dla prawicowego rządu premiera Viktora Orbána te wydarzenie jest „zbyt gejowskie”, twierdzi The Guardian na podstawie węgierskich źródeł. Było już wiadomo, że Węgry nie wystąpią w festiwalu muzycznym w tym roku, ale oficjalnego powodu nigdy nie podano.

Rząd Orbána prezentuje się jako silny obrońca tradycyjnej rodziny. Parlamentarzysta z jego partii nazwał adopcję dzieci przez parę osób tej samej płci „pedofilią”, a w rządowym programie telewizyjnym Konkurs Piosenki Eurowizji został nazwany „homoseksualnym spędem”.

Rzecznik rządu Orbána zaprzecza na Twitterze, jakoby państwo uznało Eurowizję za „zbyt gejowską”. Mimo to nie podano innej przyczyny, z której Węgry zrezygnowały z udziału w konkursie. Konkurs Piosenki Eurowizja zorganizowano po drugiej wojnie światowej, by wzmocnić poczucie wspólnoty i braterstwa wśród krajów Europy.

Węgry nie wzięły w udziału w konkursie po raz pierwszy od 2010 roku. W ubiegłym roku,  po raz pierwszy od swojego powrotu w 2011, Węgry nie awansowały do finału.

Tłumaczyła Anna Polny

Autor: 
telegraaf.nl
Źródło: 

telegraaf.nl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.