Moskwa miastem festiwali

Turystyka eventowa przyciąga do stolicy coraz więcej gości. W czasie ostatnich dni wolnych od pracy, setki mieszkańców Moskwy i odwiedzających stolicę było świadkami jednocześnie dwóch dużych imprez – w metropolii odbył się Moskiewski maraton i wystartował szósty międzynarodowy festiwal pt. „W kręgu światła”. Stołeczne władze już zapowiedziały, że dołożą wszelkich starań, by podobne festiwale i święta przyciągnęły do miasta maksymalną liczbę turystów. Mówi się o tym, że letni festiwal z cyklu „Moskiewskie sezony” odwiedziły  miliony ludzi z  Moskwy i z poza jej granic, a jesienią, kiedy większość mieszkańców miasta wraca do stolicy, kalendarz miejskich wydarzeń  ma być jeszcze bardziej napięty.

Już w zeszłym roku władze Moskwy zapowiedziały, że planują położyć nacisk na rozwój turystyki eventowej, która może być jedną ze składowych wzrostu ekonomicznego centrum Rosji. W bieżącym roku miasto zaproponowało, mieszkańcom i przyjezdnym, cykl jesiennych, wiosennych i zimowych festiwali pod wspólną nazwą „Moskiewskie sezony”. Najpierw w  części „Moskiewskie lato odbyło się kilka dużych imprez, których wydarzenia rozgrywały się na ponad 30 różnych placach. Festiwal „Nasz produkt”, prezentujący produkcję rodzimych przedsiębiorców, w terminie od 9 do 19 czerwca odwiedziło 3,6 mln ludzi. W festiwalu „Moskiewskie lody”, w dniach 24 czerwca-10 lipca, udział wzięło przeszło 5 mln ludzi. W tym czasie mogło zostać sprzedane nie mniej niż 95 t spośród ponad 150 rodzajów lodów. Z kolei na festiwal „Moskiewskie dżemy”, który miał miejsce w dniach 15 lipca-7 sierpnia, przybyło ponad 8 mln ludzi. W tym czasie podano 80 t dżemu, 20 t miodu i 100 t innych słodyczy.
„Wydarzenia uliczne to  największy impuls dla rozwoju małego biznesu” – powiedział kierownik Departamentu handlu i usług Moskwy, Aleksiej Namierjuk. „Handel jarmarczny stymuluje rozwój straganów, a dla większości z nich to w ogóle jedyny sposób na zaistnienie i zdobycie pierwszych klientów. Jest to także główny bodziec dla rozwoju biznesu gastronomicznego i handlu detalicznego. W Centralnym okręgu administracyjnym działa ponad 2,5 tys. restauracji. Ich łączne przychody wynoszą około 0,5 mld rubli na dzień. W czasie rozgrywających się wydarzeń miejskich i festiwali ta suma się podwaja –  wzrasta liczba przyjezdnych, jak również średni rachunek”.

„Takie wydarzenia to siła sterująca i napędowa rozwoju turystyki eventowej” – wtóruje koledze zwierzchnik Departamentu polityki narodowej, stosunków międzynarodowych i turystyki Moskwy, Władimir Czernikow. Według danych departamentu, jedna wycieczka turystyczna do Moskwy kosztuje mieszkańca Rosji 16 tys. rubli, natomiast wyjazd w celach służbowych – 18 tys. rubli. Średnio na dzień rosyjski turysta  wydaje w Moskwie około 4,5 tys. rubli –  te pieniądze pozwalają na rozwój stołecznego sektora usług. „Moskiewskie sezony”  nie stanowi jedyny festiwal, dotychczas realizowany przez metropolię. Były imprezy dotyczące sztuki i konkretnych zawodów. Na przykład, grupa producentów i sprzedawców przemysłu morskiego drugi raz przeprowadzili festiwal „Rybny tydzień”. W imprezie udział wzięło około 1,5 tys. sklepów i moskiewskich restauracji – zauważył mer Siergiej Sobjanin –  Wydarzenie przyciągnęło ogółem około 1,5 tys. miejscowej ludności i gości stolicy. Przyczyniło się do rozwoju turystyki, sfery rekreacyjnej Moskwy, co jest niebywale ważne. Wydarzenie znaczy więcej niż „święto”, to rozszerzenie strefy handlu, podpisanie nowych kontraktów między zajmującymi się rybołówstwem, firmami przetwórczymi  a moskiewskimi handlarzami”. Jesienią „Moskiewskie sezony” odbywały się według programu przygotowanego na tę porę roku.W okresie styku lata z jesienią – od 24 sierpnia do 4 września – miał miejsce festiwal „Wracamy do szkoły”, w czasie którego w Moskwie przebywało 2,5 mln ludzi. Sprzedano wtedy przeszło 3000  kompletów mundurków szkolnych, 2500 tys. podręczników,  ponad 1000 plecaków. Z kolei na event „Moskiewskie kino” od 9 do 18 sierpnia przybyło około 5 mln ludzi, którzy wzięli udział w ponad 2000 warsztatów, pokazów ulicznych, koncertów. Na placach, objętych festiwalem, sprzedano pamiątki i towary na sumę przekraczającą 100 mln rubli. Zgodnie z oczekiwaniami, najwięcej osób, bo aż 2,4 mln ludzi, zgromadziły dni festiwalowe, które zbiegły się w czasie z obchodami Dnia miasta, tj. 10-11 sierpnia.

Autor: Tamara Kaszyrina

Tłumaczyła: Katarzyna Romanowska

Źródło:  http://www.ng.ru/moscow/2016-09-27/5_msk.html

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.