Joikowanie to więcej niż tylko muzyka

Prawdopodobnie wiele osób widziało występ Saama Jona-Henrika w Melodifestivalen. Jon-Henrik zajął drugie miejsce w finale prezentując joik o nazwie „Jestem wolny”. Według znawcy muzyki - Ernsta Emsheimera – joik jest najstarszym sposobem przedstawiania pieśni jaki istnieje w Europie. Lata siedemdziesiąte zadecydowały jednak o tym, że joikowanie stało się popularne wśród większego grona zainteresowanych odbiorców.

Już od XVII wieku kościół chrześcijański traktował joik oraz inne sposoby wyrazu religii Saamów jako „pogańskie”. W związku z tym wielu Saamów nie uczyło się joikować, aby nie zosatać wykluczonym ze społeczeństwa. Jednak pomimo upływu lat oraz niesprzyjających okoliczności, joikowanie przetrwało.

Krister Stoor jest lektorem wykładającym na Wydziale Nauk Językowych na Uniwersytecie w Umeå. Nie tylko zajmuje się on badaniem joiku ale sam również go praktykuje.

- W latach dziewięćdziesiących Marie Boine rozsławiła jojkowanie, które później zyskało uznanie wśród publiczności. W późniejszych latach na Eurowizjii pojawiło się kilka osób, które chciały zaprzentować joik. Dzięki temu ludowy śpiew Saamów miał szansę dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców.

Ze strony muzycznej, jojkowanie różni się pod kilkoma aspektami od tradycyjnej muzyki krajów zachodnich. Widzimy to na przykładzie skali tonów, gdzie joik nie podąża za nimi w tn sam sposób jak w przypadku muzyki zachodniej. Aby melodia brzmiała czysto trzymamy się znanej skali do-re-mi. W jojkowaniu mówi się natomiast o ”niebieskich tonach” oraz ”ćwierćtonach” – spotykanych częściej w muzyce wschodu. Wiele joików to sam dźwięk, tekst bywa tutaj zbędny.
 
- Isnieje jednak różnica, między jednym rodzajem joiku, a drugim. W tradycyjnym joiku nie pojawia sie presja czasu i być może nawet nie jest potrzebna jakakolwiek publiczność. Kiedy jendak stoimi już na scenie, towarzyszy nam presja związana z widownią. Poprzez to nie można pozwolić sobie na nieskończenie długie opowieści. Będąc artystą ma się wobec siebie pewne oczekiwania. Między innymi, aby brzmieć jak Jon-Henrik.

Czy ciężko jest nauczyć się joikować?

- Czysto technicznie nie powinno to sprawić większych problemów, mówi Krister. Cięższe bywa nadanie sensu pieśni. Trzeba zrozumieć, że na przykład Jon-Henrik odgrywając „Joik Daniela”, nie śpiewał o nim ot tak po prostu. Sprawił, że Daniel został ożywiony i znajdował się z nim na scenie właśnie w tamtym momencie. Istnieje wielu utalentowanych muzyków, którzy ze strony technicznej nauczyli się poprawnie joikować, jednak ich przekaz nie zawierał żadnej informacji. Ciężko jest odnaleźć jakiś sens, który pozwoliłby na przekazanie danej informcji. Dlatego też Jon-Henrik jest doskonałym reprezentantem, który potrafi  dobrz przedstawić, o co właściwie chodzi w joikowaniu. Chce on mianowicie opowiedzieć o tym, co siedzi w głębi jego duszy poprzez grę na instrumentach oraz śpiew.  

Joikowanie jest zatem czymś więcej, niż tylko muzyką. To uczucia oraz wspomnienia. To również sposób, aby wspomnieć osoby, których nie ma już wśród nas.
 
- Tak naprawdę nie „piszemy” joików. Joikowanie ma być rytuałem dla osoby żyjącej, bądź też martwej. Ważne, aby ci, których nie ma już wśród nas mieli również własną rolę do odegrania. Będąc joikującym pasterzem reniferów można uzyskać pomoc od zmarłych, aby na przykład znaleźć lub ochronić swoje renifery. Pieśni Saamów mają większą moc, niż jedynie przedstawienie treśći poprzez śpiew. Tożsamość Saamów przetrwa tak długo, dopóki joik będzie kultywowany. 

Autor: 
Veronica Wiman Nilsson, Tłum. Marzena Mamuszka

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.