Muzyka lekiem dla duszy i ciała

Muzyka stanowi nieodłączny element naszego życia. Niektórzy słuchają jej tylko dla umilenia codziennych czynności takich jak: jazda samochodem, gotowanie czy sprzątanie, a inni nie wyobrażają sobie dnia bez swojej ulubionej playlisty. Nie wszyscy jednak mają świadomość jak ogromny wpływ na organizm wywierają słuchane przez nich utwory.

 

Nastrój na słowa i dźwięki

Niezaprzeczalny fakt stanowi wpływ muzyki na nasze samopoczucie. Słuchacze intuicyjnie wybierają utwory, które pasują do ich aktualnego nastroju. Gdy jesteśmy szczęśliwi i mamy dużo energi chętniej słuchamy radosnych piosenek, natomiast jeśli humor nam nie dopisuje i dopada nas zmęczenie zazwyczaj wybieramy spokojniejsze melodie.

Nie ulega również wątpliwością, że odpowiednio dobrana muzyka wywołuje konkretne emocje. Wynika to z powodu kojarzenia piosenek z osobami, które są dla nas ważne. Jeżeli rodzice, dziadkowie lub rodzeństwo słuchają nieustannie tej samej muzyki, za każdym razem gdy ją ponownie usłyszymy przypomnimy sobie o nich. Często zdarza się również, że utwory przypominają nam o wydarzeniach w naszym życiu jak na przykład: pierwsza randka czy też udana impreza.

Słysząc wyskie dźwięki i szybkie tempo stajemy się weselsi, pełni pozytywnej energii i chęci do działania. Niskie dźwięki i wolne tempo wywołują u nas spokój lub smutek, a niekiedy nawet doprowadzają do łez.

 

Melodyjny wpływ na organizm

Muzyka ma wpływ nie tylko na nasze emocje. Oddziałuje również na układ oddechowy i krwionośny. Słuchanie wesołych i rytmicznych melodii powoduje wzrost tętna i przyśpiesza oddech. Spokojne utwory mają odwrotne działanie.

W mózgu znajdują się cztery związki chemiczne (adrenalina, dopamina, enkefaliny oraz seratonina) i to właśnie one są odpowiedzialne za doznawanie przyjemności podczas słuchania muzyki. Dzięki temu możemy stymulować nasze samopoczucie, ponieważ właściwie dobrane piosenki powodują wzrost adrenaliny we krwi i pobudzenie, które pozwala zmiejszyć zmęczenie lub jej obniżenie, które pozwala się zrelaksować i zniwelować uczucie bólu poprzez skupienie się na nich.

 

Dodatkowe korzyści

Ma ona wpływ na to ile i jak szybko jemy. Jeżeli podczas posiłku słuchamy głośno energicznej melodii zjemy go dużo szybciej niż przy spokojnej piosence. Dodatkowo przy jedzeniu bardzo ważne są odgłosy gryzienia i połykania, dlatego powinniśmy spożywać posiłki przy muzyce o wolnym tempie.

Muzyka ogdrywa również istotną rolę przy aktywnościach fizycznych. Podczas biegania, ćwiczeń na siłowni czy nawet zwykłego sprzątania w domu jesteśmy bardziej zmotywowani i wydajni, jeżeli słuchamy odpowiedniej muzyki. Można się o tym przekonać w bardzo łatwy sposób. Wystarczy przebiec określony dystans ze słuchawkami w uszach, a następnie bez. W tym pierwszym przypadku przebiegniemy go szybciej i będziemy mieć więcej siły, a co za tym idzie bardziej zadowoleni.

Muzyka klasyczna, w szczególności słuchana od dzieciństwa, wspomaga proces przyswajania wiedzy i praktycznych umiejętności. Wspomaga pamięć, rozumowanie zadań logicznych oraz orientację czasoprzestrzenną, dlatego osoby, które od najmłodszych lat mają styczność z tym gatunkiem muzycznym osiągają wyższe wyniki w nauce, szczególnie w dziedzinie przedmiotów ścisłych.

Nieważne czy jesteśmy wykształceni muzycznie, czy nie mamy na jej temat wiele do powiedzenia oprócz własnych doświadczeń emocjonalnych i estetycznych przeżywamy jej odbiór w równie intensywny sposób. Niezależnie od ulubionego gatunku czy częstotliwości słuchania muzyki, ma ona na każdego z nas taki sam wpływ.

Patrycja Sobiak

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.