“Próba zrozumienia znaków obcej cywilizacji”

Film pt.: “Nowy Początek” (Arrival), który w Polsce miał premierę 11.listopada.2016 roku to adaptacja noweli amerykańskiego pisarza fantastyki naukowej Teda Chianga, której tytuł to “Opowieść o swoim życiu” (Story of your life).

Reżyser, Dennis Villeneuve, w roli głównej bohaterki, Louise Banks umiejscowił Amy Adams, która zawodowo wcieliła się w odegranie roli lingwistki z sukcesami w dziedzinie porozumiewania się z obcymi.

Początek filmu to przemyślenia które wypowiada główna bohaterka na tematy dla niej istotne. Jest to jakby obraz z przeszłości w formie wspomnień ukazujących sie w czasie trwania filmu, nie jako powtórzenie lecz raczej jako ich rozwinięcie, prowadzące do wyjaśnienia sensu zdarzeń – zdarzenie po zdarzeniu prowadzące do zakończenia kompozycji filmu.

Główna bohaterka w przedstawieniu filmowym jest jakby całością, wokół niej toczą się wydarzenia, a postacie występujące w jej towarzystwie mają na celu uwydatnić rolę oraz jej sens.

Louise Banks dostaje propozycję od pułkownika Webera (Forest Whitaker) by uczestniczyć w bardzo światowym wydarzeniu mającym miejsce na Ziemi, a mianowice serii lądowań obcej cywilizacji. Ma za zadanie porozumieć się z przedstawicielami gatunku i dowiedzieć w jakim celu przybyli na planetę oraz jakie mają zamiary wobec ludzkości.

Film ten, od początku kiedy załączyłam go w playerze, przykuł moją uwagę w taki sposób że nie potrafiłam się przez dwie godziny jego trwania oderwać od ekranu. Myślę że to kunszt sztuki filmowej w przedstawieniu przeplatających sie wątków z emocjami im towarzyszącymi. To nie tylko zasługa reżysera, który potrafił poprowadzić w odpowiednim kierunku aktorów, a głównie rola niezwykle przyciągającej i wrażliwej postaci jaką jest Amy Adams. Bez niej film nie miałby swojego wyrazu: piękna ukazania emocji i wrażliwości koniecznej w tak specyficznej tematyce jaką jest komunikacja z kimś z kim pozornie nie jest możliwe porozumienie się.

Bohaterce, w którą wciela się Amy Adams udaje się to znakomicie, i myślę że to określenie jest tutaj ujmujące jej kunsztu i zdolności. Dlatego że ona te cechy i umiejętności posiada jako osoba a nie jako aktorka.

Wracając do roli którą odgrywa jako Louise Banks...Louise Banks potrafi porozumieć się nie tylko z obcymi lecz z każdym, łącznie z prezydentem Chin, od którego zależy decyzja co do dalszych losów znajdujących się na Ziemi nieproszonych gości, których przesłania nikt nie potrafi zrozumieć.

Nie wiem czy film ten można nazwać romantycznym, bo pomimo że porusza wątek uczuciowy to jest to próba ocalenia ludzkości przed niezrozumieniem nadprzyrodzonych zjawisk, a także próbą właściwej interpretajci emocji, zachowań oraz nieznanego języka.

Myślę, że po obejrzeniu “Nowego Początku” w głowach ludzi mających nieco bardziej otwarte umysły pojawi się pytanie “Co ja bym zrobił/zrobiła na miejscu bohaterki?” i myślę, że to właściwe pytanie które można sobie zadać, nie tylko w przypuszczalnej konfrontacji z obcymi pochodzącymi z sąsiadujących planet w kosmosie, a głównie w komunikacji z osobnikami tego samego – ludzkiego gatunku – niezrozumienia słów, gestów i emocji, które przecież bardzo często ma miejsce w obecnej rzeczywistości na Ziemi.

Autor: 
Lucyna Kaletka
Źródło: 

PLPORTAL

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.