Donbas. Jak możemy żyć, wiedząc?

Czym jest wojna? Czy jest prawdziwa, czy może trwać w dwudziestym pierwszym wieku, czy naprawdę dzieje się tuż obok?

 

Albo raczej – dlaczego się dzieje?

Nowy film, a właściwie - arcydzieło Siergieja Łoźnicy perfekcyjnie pokazuje realia wojny – wojny, która dzieje się tu – prawie tu – i teraz, która dotyczy wszystkich, nawet tych, którzy nie chcą mieć z nią nic wspólnego. Obraz pokazuje prawdziwą tragedię konfliktu; nieważne, po której stronie znalazł się zwykły człowiek – nie może wygrać. Przegra tracąc życie; przegra, tracąc człowieczeństwo, poczucie bezpieczeństwa, godność. Przegrywa w momencie, gdy decyduje się bronić kraju, i gdy chce pozostać neutralny.

Twórcy nie skupili swojej uwagi na agresji, przemocy fizycznej. O wiele bardziej wymowny okazał się surowy obraz rzeczywistości towarzyszącej konfliktowi zbrojnemu. Reżyser przekazuje swoją myśl jasno: wojna prowadzi do zguby. Wojna jest najgorszym, co może nam się przydarzyć.

Film wymownie stawia też wiele pytań – jak możemy żyć, wiedząc, że dzieją się takie rzeczy? Jak możemy pozostać bezstronni w konflikcie, który przynosi tak dużo cierpienia, niezgody, śmierci? Jak możemy pozostać obojętni?

Naturalizm Donbasu uderza.

Czy to uderzenie budzi?

Czy to uderzenie odrzuci nas jeszcze dalej?

Módlmy się, aby budziło.

 

Film, który każdy z nas definitywnie powinien zobaczyć.

Autor: 
Weronika Skowrońska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.