Pierwsza gala rozdania Oscarów – nowy rozdział i stypa w jednym

Oscarowe widowisko każdego roku przyciąga przed ekrany od 30 do 40, ba nawet 46 milionów widzów w ponad 200 krajach dookoła globu. Wyścig premier z szansami na złoto zaczyna się już wczesną jesienią. Wtedy też zakłady zaczynają stawiać bukmacherzy, gwiazdy przechodzą na diety, a projektanci chwytają za krawieckie nożyce. Warta wiele milionów dolarów machina marketingowa zostaje wprawiona w ruch z impetem. Trudno uwierzyć, że kiedyś była to naprawdę skromna uroczystość, branżowy bankiet dla twórców z Hollywood.

Przy okazji 90. edycji powracamy do wydarzeń z końca lat 20. XX wieku. Pierwsza oscarowa gala nie tylko dała początek najbardziej rozpoznawanej filmowej nagrodzie świata, ale stała się również pożegnaniem z kinem niemym – być może najpiękniejszą ze styp, które kino to mieć mogło.

  • 1. ceremonia wręczenia Oscarów odbyła się 16 maja 1929 roku w hotelu Roosevelt w Los Angeles
  • W trakcie pierwszej gali nagrody przyznano w 12 kategoriach
  • Od 1950 roku laureaci i ich spadkobiercy nie mogą nagrody sprzedać
  • Oficjalna nazwa trofeum do dziś brzmi Academy Award of Merit (Nagroda za zasługi)

Dziś hotel Hollywood Roosevelt gości czasami gale rozdania Złotych Malin, a na forach internetowych cieszy się sławą jednego z najbardziej nawiedzonych miejsc Ameryki – podobno niektórzy spotkali na jego korytarzach ducha Marilyn Monroe. Biura podróży reklamują go jako najdłużej, bez przerw, działający hotel w Los Angeles – jego mury naprawdę niejedno widziały. Także narodziny Oscara, od którego jest starszy tylko o dwa lata.

Wszystko zaczęło się 16 maja 1929 roku w jego sali bankietowej Blossom Ballroom. Wśród blasku fleszy i nawoływań łowców autografów na uroczysty bankiet przybyło 270 gości. Hollywoodzka śmietanka, którą stać było na zakup biletu po 5 dolarów, co odpowiadało cenie około 20 biletów do kina. Nie było żadnego napięcia, nerwowego oczekiwania KTO WYGRA, gdyż nazwiska laureatów ogłoszone zostały trzy miesiące wcześniej. Wszyscy nominowani otrzymali także specjalne wyróżnienia – jedyny raz w historii konkursu. Nagrody honorowały osiągnięcia z okresu od 1 sierpnia 1927 roku do 1 sierpnia 1928 roku. Nikt ze zwycięzców nie miał pojęcia, że odbiera pierwszego Oscara – posążki nosiły wówczas nazwę Award of Merit – nagrody za zasługi. Nie było żadnej transmisji – radio po raz pierwszy zaangażowało się dopiero rok później, a telewizja była jeszcze w fazie pierwszych eksperymentów. Prezentacja wygranych zajęła tylko kwadrans. Nawet zdjęć zachowało się niewiele. Jakiś posmak tego, jak to mogło wyglądać, dał nam w 1988 roku Blake Edwards, który w komedii "Zachód słońca" z Bruce’em Willisem w roli głównej "odtworzył" wydarzenie.

 

Praktyczne początki

Naprawdę nikt nie spodziewał się, że w ciągu kilku lat nagrody młodej Akademii staną się najważniejszymi wyróżnieniami dla pracujących w Hollywood filmowców, a niecałe trzy dekady później starać się o nie będą również twórcy z innych krajów. Nikt poza ich inicjatorem, również pomysłodawcą samej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej – urodzonym w Rosji amerykańskim producentem i współzałożycielem (działającej do dziś i przygotowującej właśnie kolejny film o Bondzie) wytwórni Metro-Goldwyn-Mayer (MGM) – Louisem B. Mayerem.

Mayer był nie tylko wizjonerem, ale i biznesmenem bardzo mocno stąpającym po ziemi. Szukał sposobu na zapanowanie nad pogłębiającym się w Hollywood chaosem. Wbrew pozorom nie był to wcale łatwy czas dla tamtejszego kina. Fabryka Snów, owszem, prężyła muskuły i budowała swoją pozycję globalnego hegemona kinematografii. Już wtedy około 85 procent filmów granych na światowych ekranach pochodziło właśnie stamtąd i tamtejsze gwiazdy stawały się gwiazdami globalnie rozpoznawalnymi – od Charliego Chaplina po Rudolfa Valentino. Sukces miał jednak też swoje mroczniejsze oblicze. Hollywood coraz częściej stawało w ogniu krytyki: za brak wartościowych artystycznie produkcji, przede wszystkim zaś za zepsucie moralne. Skandale obyczajowe, których dopuszczały się aktorskie sławy, szybko zwracały uwagę różnych lig ochrony moralności, często wspieranych przez wpływowych milionerów. Niedobrze działo się również wewnątrz środowiska – narastały konflikty i toczył się spór pomiędzy studiami i związkami zawodowymi. W 1926 toku podpisano nawet Studio Basic Agreement, umowę gwarantującą pracownikom branży podstawowe prawa, ale rozwiązanie to było nie tylko krótkotrwałe, ale i niepełne, gdyż pominęło wiele zainteresowanych grup… Mayer był przekonany, że stowarzyszenie filmowców będzie mogło sprostać tym wyzwaniom i stać się świetnym środowiskowym mediatorem, który ugasi wiele pożarów. Nie był w tym przekonaniu osamotniony. "Akademia jest jakby Ligą Narodów przemysłu filmowego" – w roku 1928 pisała w "Academy Bulletin" Mary Pickford, aktorka i producentka, współzałożycielka wytwórni United Artists. "Jest to nasze otwarte forum, gdzie ludzie filmu reprezentujący wszystkie dziedziny, mogą się spotkać i konstruktywnie przedyskutować problemy, z którymi każdemu przyszło się mierzyć" (cyt. za "Historia filmowego Oscara", Marek Hendrykowski).

Innymi sojusznikami Mayera stali się również aktor Conrad Nagel, reżyser i producent Fred Niblo oraz przewodniczący związku producentów Association of Motion Picture Producers – Fred Beetson. Wspólnie doprowadzili do zwołania 11 stycznia 1927 roku w hotelu Ambassador w Los Angeles spotkania 36 przedstawicieli różnych filmowych dziedzin: aktorów, reżyserów, producentów, scenarzystów i techników. Tego dnia Akademia zaczęła nieformalnie działać. Kilka miesięcy później – 4 maja 1927 roku – pod nazwą Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej została już oficjalnie zarejestrowana przez stan Kalifornia jako stowarzyszenie wyższej użyteczności. Niecały tydzień później, 11 maja, odbył się bankiet inauguracyjny, w którym udział wzięło 230 członków. Nowe stowarzyszenie zaczęło bardzo szybko niesamowicie prężnie działać. Douglas Fairbanks wybrany został na przewodniczącego organizacji, a Fred Niblo – na jego zastępcę. Honorowym członkiem został jeden z ojców kina – wynalazca Thomas Edison. Formalnie Akademię podzielono na pięć branż: Producentów, Aktorów, Reżyserów, Scenarzystów i Techników. Pracę rozpoczęły również liczne komitety, które miały rozwijać projekty związane z konsolidacją środowiska, wewnętrznym dialogiem, obroną przed zewnętrznymi atakami, promocją edukacji filmowej i rozwoju technicznego kina. Jedna z grup – w skład której weszli Sid Grauman (założyciel legendarnego Grauman’s Chinese Theatre, scenograf Austin Cedric Gibbons, scenarzystka Bess Meredyth, aktor Richard Barthelmess i reżyserzy David Wark Griffith, James Stuart Blackton i Henry King – otrzymała zadanie przygotowania nagród nowej Akademii.

 

"Jak dajesz im nagrody, wyprodukują dla ciebie wszystko"

Wedle anegdoty największy przyszłego Oscara "lobbysta" Mayer widział w nagrodach możliwość pozyskania przychylności filmowców. Ponoć miał nawet stwierdzić: "Odkryłem, że najlepszym sposobem na radzenie sobie z filmowcami, jest obwieszanie ich medalami. Jak dajesz im nagrody, wyprodukują dla ciebie wszystko". Dziś na świecie działają tysiące mniejszych i większych festiwali, które przyznają setki wyróżnień. Wtedy jednak, pod koniec lat 20. XX wieku, nie było to wcale wtórne myślenie. Przeciwnie – bardzo nieszablonowe! Nie istniała żadna inna tak duża, prestiżowa nagroda. Największe międzynarodowe imprezy filmowe miały się dopiero narodzić – Wenecja w 1932, Cannes w 1946, a Berlin w 1951. Na lokalnym, amerykańskim rynku National Board of Review swoje trofeum zaczęło przyznawać w 1930, a Stowarzyszenie Nowojorskich Krytyków w 1935. Filmowcom naprawdę potrzebna była taka mobilizacja i laury.

Do wakacji 1928 roku plan nagród został doprecyzowany i ustalono, że wręczone zostaną w 12 kategoriach. Projektem statuetki zajął się Austin Cederic Gibbons, późniejszy 11-krotny laureat wyróżnienia (nominowany do niego 38 razy). Wedle urokliwej, niestety nieprawdziwej, legendy – miał naszkicować złotego rycerza w stylu Art Deco na serwetce w czasie jednego z akademickich bankietów. Nie. Było to zlecenie. Statuetkę wykonał rzeźbiarz George Stanley. Do dziś właściwie się nie zmieniła.

 

Pozłacany przystojniak

Trofeum mierzy 34,3 cm i waży 3,856 kg. Postać trzyma dwuręczny miecz i stoi na rolce filmowej z pięcioma szprychami, reprezentującymi pierwsze oficjalne branże Akademii (dziś jest już ich 17, ale projektu nie zmieniono). Przez lata zmieniało się tworzywo, z którego figurka była wykonywana – najpierw był to pozłacany brąz, potem pozłacany stop cyny, antymonu i miedzi. Przez trzy wojenne lata (1942, 1943, 1944) wręczano posążki z gipsu, ale zaraz po wojnie wymieniono je na właściwe.

Produkcja 50 statuetek zajmuje obecnie 3 miesiące. Do chwili otwarcia kopert w trakcie gali nie jest znana dokładna liczba laureatów – w każdej z kategorii może być ich kilku (widać to po nominacjach). Nadprogramowe figurki po ceremonii trafiają do skarbca – aż do kolejnej ceremonii. Laureaci odbierają je poniekąd "anonimowo" – tabliczka z grawerem z ich nazwiskiem mocowana jest później. Niegdyś musieli na nią czekać nawet kilka tygodni po ceremonii. Od kilku lat proces jest krótszy i gwiazdy mogą go zamknąć w trakcie oficjalnego bankietu oscarowego. Raz Akademia zamówiła 197 tabliczek z nazwiskami wszystkich potencjalnych zwycięzców, co okazało się szalenie niepraktycznym rozwiązaniem – około 170 z nich trzeba było potem zniszczyć i poddać recyklingowi.

Akademia dba też o późniejsze "życie" swoich posążków. Otóż, od 1950 roku laureaci i ich spadkobiercy nie mogą nagrody sprzedać. Jeżeli chcą się jej pozbyć, muszą najpierw złożyć Akademii ofertę pierwokupu za dolara. Jeżeli zwycięzca nie będzie chciał przystać na te warunki, Oscara po prostu nie otrzyma. Na rynku można jednak czasem znaleźć posążki z wcześniejszych lat. W 2011 roku rodzina Orsona Wellesa sprzedała jego nagrodę za najlepszy scenariusz do filmu "Obywatel Kane" za 861 542 dolarów. Pod młotek – w 1992 roku – poszedł także Oscar Harolda Russella – aktor (uhonorowany za drugoplanową kreację w filmie "Najlepsze lata naszego życia", 1946) podjął tę trudną decyzję, gdyż potrzebował pieniędzy na leczenie chorej żony. Bywa, że zwycięzcy aukcji sami przekazują swoją zdobycz do kolekcji Akademii.

 

"Wygląda jak mój wujek Oscar"

A dlaczego Oscar? Oficjalna nazwa trofeum do dziś brzmi Academy Award of Merit. Wszyscy jednak mówią o Oscarze i nawet oficjalna, akademicka strona nagrody ma adres: oscar.go.com. Kto nadał złotemu rycerzowi to imię? Jak to zwykle bywa w przypadku sukcesu, jego ojców i matek nie brakuje.

"Prawa autorskie" rościła sobie m.in. Bette Davis, która twierdziła, że nadała figurce imię po swoim pierwszym mężu: Harmonie Oscarze Nelsonie. Akademia podtrzymuje natomiast inną legendę – związaną z kustosz jej zbiorów bibliotecznych i późniejszą dyrektor wykonawczą Margaret Herrick. Gdy kobieta zobaczyła figurkę po raz pierwszy – w 1931 roku – miała wykrzyknąć, że wygląda ona zupełnie jak jej wujek Oscar. Świadkiem tego spontanicznego wybuchu miał być dziennikarz Sidney Skolsky, któremu imię wpadło do ucha i zaczął je stosować w swoich felietonach o Hollywood.

Skolsky po latach, w swoich pamiętnikach, przedstawiał jeszcze inną wersję zdarzeń. Twierdził, że nadał statuetce imię Oscar, żeby trochę z niej zażartować, przekuć balon snobizmu, którym się otoczyła. Zainspirował go stary wodewilowy skecz, w którym komicy drażnili się z dyrygentem orkiestry: "Może miałbyś ochotę na cygaro, Oscarze?". "Publiczność zawsze wybuchała śmiechem na hasło Oscar. I tak zacząłem wystukiwać swój tekst…" – wspominał dziennikarz. Jego pierwsza udokumentowana publikacja, w której użył nazwy Oscar, pojawiła się w roku 1934 na łamach "New York Daily News". "Przez następny rok we wszystkich swoich felietonach pisząc o nagrodach Akademii, określałem je mianem Oscara. Po kilku latach nazwę tę wszyscy zaakceptowali. Okazała się magiczna" – dodawał Skolsky. W 1939 roku na łamach "Time’a" ukazał się artykuł, którego autor również twierdził, że termin ukuł właśnie Skolsky.

Bohaterem jeszcze innej wersji narodzin nazwy jest Walt Disney. Według niektórych źródeł miał "dziękować za Oscara" w roku 1932 (gdy odbierał nagrodę za film "Flowers and Trees"), wedle innych – w 1934 (gdy uhonorowano go za "Trzy małe świnki"). Niektórzy twierdzą, że Skolsky chciał tylko kpić i drwić, a Disney był pierwszym, który użył nazwy w sposób pozytywny. Tak czy inaczej Akademia z pewną powściągliwością w końcu – w roku 1939 – zaakceptowała "przezwisko".

 

Pożegnanie z kinem niemym

Wróćmy jednak do tej pierwszej, legendarnej gali. Czy powinna być zapamiętana jedynie ze względu na narodziny nowej nagrody? Z perspektywy lat widać wyraźnie, że nie tylko coś wielkiego zapoczątkowała, ale zarazem stała się najpiękniejszym pożegnaniem z epoką filmu niemego. Ostatnią jego ceremonią.

Od półtora roku, a dokładniej od 6 października 1927 i wyjątkowo udanej komercyjnie premiery "Śpiewaka Jazzbandu" Alana Croslanda, całe Hollywood emocjonowało się wprowadzeniem do kina dźwięku. Młoda Akademia miała nawet pewien problem z kwalifikacją muzycznej produkcji Croslanda. Film wszedł na ekrany w widełkach czasowych, które uwzględniano przy doborze nominowanych, ale diametralnie się od nich różnił. Reprezentował zupełnie inną jakość. Ostatecznie postawiono na rozwiązanie salomonowe: studio Warner Brothers Production, które "Śpiewaka…" wyprodukowało, otrzymało honorowego Oscara za "realizację pionierskiego dzieła dźwiękowego, które zrewolucjonizowało przemysł filmowy". "Wśród nagród, na tej całej liście, jest tylko jeden dźwiękowy film. To dziwne, jeżeli weźmie się pod uwagę, ile ich trafia dziś na ekrany" – zauważono w czasie majowej uroczystości 1929 roku. Pozostali laureaci i nominowani jeszcze "milczeli". Rok później sytuacja całkowicie się odwróciła – niemych filmów w gronie rywali było już tylko kilka, a wśród zwycięzców – jedynie dwa: "Patriota" Ernsta Lubitscha (najlepszy scenariusz) i "Białe cienie" W.S. Van Dyke’a i Roberta J. Flaherty’ego (najlepsze zdjęcia).

 

Pierwsi laureaci – pierwsze i ostatnie nagrody

Te pierwsze lata upłynęły zresztą pod znakiem formowania się konkursu i jego reguł. W trakcie pierwszej gali nagrody przyznano w 12 kategoriach. Niektóre z nich dziś zaskakują. Uhonorowano nie tylko "najbardziej wyróżniający się film" (niema wojenna "superprodukcja" "Skrzydła" Williama A. Wellmana), ale i "najlepszy wyjątkowy i artystyczny film" (niemy, nieco poetycki melodramat o zdradzie, zbrodni i miłości "Wschód słońca" Friedricha Wilhelma Murnau). Posążki odebrało również dwóch reżyserów – jeden komedii (Lewis Milestone za rozgrywającą się na wojennej ziemi niczyjej "Arabską awanturę") oraz jeden dramatu (Frank Borzage za "Siódme niebo" według sztuki Austina Stronga). Rok później Akademicy wybrali już tylko jeden najlepszy film i jednego najlepszego reżysera.

Rok później zrezygnowano ponadto – i to na zawsze – z kategorii istotnej tylko dla kina niemego, a mianowicie najlepszego projektu napisów. Odebrał ją Joseph W. Farnham, którego wyróżniono nie za konkretną produkcję, a raczej za całokształt dokonań (zasadę "jednego wyróżnienia za jedno dzieło" zaczęto stosować dopiero później). Aktorzy też uhonorowani zostali nie za jedną, a za wiele kreacji. Emil Jannings dostał nagrodę za występy w filmach "Ostatni rozkaz" Josefa von Sternberga i "Niepotrzebny człowiek" Victora Fleminga (aktor przetrwał przełom dźwiękowy, nawet z powodzeniem, grając m.in. u boku Marleny Dietrich w słynnym "Błękitnym aniele", niestety później dokonał fatalnych wyborów, angażując się w produkcje propagandowe III Rzeszy). Z kolei młodziutką, 22-letnią Janet Gaynor wyróżniono aż za trzy kreacje – w "Siódmym niebie", "Wschodzie słońca" oraz "Aniele ulicy" Franka Borzage (wprowadzenie dźwięku nie zaszkodziło dalszej karierze aktorki, chociaż później od ekranu odciągały ją nieco inne artystyczne działania i ranczo w Brazylii, które prowadziła z mężem). Za pracę nad melodramatem "Gołębica" Rolanda Westa oraz nad osadzonym w carskiej Rosji romansem "Burza" Sama Taylora – pierwsze trofeum Akademii otrzymał scenograf William Cameron Menzies (przełom dźwiękowy zupełnie go nie dotknął, a niecałą dekadę później stał się jednym ze współtwórców sukcesu kolejnej hollywoodzkiej rewolucji, a mianowicie wprowadzenia koloru: tak umiejętnie wykorzystał go w budowaniu dramaturgii legendarnego "Przeminęło z wiatrem", że otrzymał za ten wysiłek honorowego Oscara). Pierwsza gala zwróciła również uwagę na pracę nad efektami specjalnymi – statuetkę za "najlepsze efekty inżynieryjne" w filmie "Skrzydła" odebrał Roy Pomeroy (dekadę później kategoria przekształciła się w wyróżnienie za efekty specjalne i dalej rozwijała – wraz z postępem technologicznym kina).

Bez drastycznych zmian (może poza liczbą nominowanych dzieł) pozostały do dziś kategorie związane z najlepszym scenariuszem oryginalnym (pierwszym laureatem został Ben Hecht za kryminał "Ludzie podziemia" w reżyserii Josefa von Sternberga) i najlepszym scenariuszem adaptowanym (wygrał Benjamin Glazer za pracę nad "Siódmym niebem"). Od pierwszej ceremonii doceniano również operatorów – pierwszą statuetkę za najlepsze zdjęcia otrzymali Charles Rosher i Karl Struss ("Wschód słońca"). Wśród laureatów roku 1929 znalazł się jeszcze Charlie Chaplin, którego wykluczono ze "zwykłej" rywalizacji, ale doceniono honorową nagrodą za aktorstwo, scenariusz, reżyserię i produkcję komedii "Cyrk".

 

Reszta jest historią

Druga gala miała już nieco inny charakter. Upłynęła nie tylko pod znakiem kina dźwiękowego, ale również transmisji radiowej, przede wszystkim zaś tajemnicy. Jeszcze przez kilka lat listę laureatów przed galą otrzymywali dziennikarze, ale na warunkach embarga do godziny 23:00, Gdy w 1940 roku "Los Angeles Times" złamał tę umowę i wieczornym wydaniu, przed ogłoszeniem werdyktu, opublikował wszystkie nazwiska!!!, Akademia powiedziała: Koniec! Ale, że każdy koniec jest początkiem czegoś nowego…

Autor: 
Dagmara Romanowska
Źródło: 

Onet

Komentarze

Wysłane przez bonitapv2 (niezweryfikowany) w
New super hot photo galleries, daily updated collections http://momlesbian.instasexyblog.com/?julianne porn polish girls gay porn snowball indian porn free vedio women in night gowns porn free ex porn movies

Wysłane przez clarencefr11 (niezweryfikowany) w
College Girls Porn Pics http://xgayvideofree.allproblog.com/?trista kerry washington porn pokemon misty and ash porn story transgenders porn free free cp porn sites male street whore porn

Wysłane przez ofeliafc60 (niezweryfikowany) w
Sexy teen photo galleries http://gayfilms.xblognetwork.com/?raven best free and safe uploaded porn retro porn canyon bruntet porn comedy porn for women my porn love

Wysłane przez luisgo2 (niezweryfikowany) w
New super hot photo galleries, daily updated collections http://pornatconcerts.freepornmovie.xblognetwork.com/?jacey requirements to be a porn star hannah mntana porn gilligan s island porn tube kid and aunt porn amateur italy fuck porn mama

Wysłane przez JamesHoito (niezweryfikowany) w
Поставщик онлайн-платформы бронирования авиабилетов, предлагающий быстрое и простое онлайн-обслуживание путешествий. Платформа онлайн-бронирования билетов компании позволяет заключить сделку на номер в любом из 750 000 отелей по всему миру, что позволяет путешественникам сравнивать рейсы, предлагаемые более чем 800 авиакомпаниями по всему миру, и бронировать экономичные рейсы. http://www.herebooking.blogspot.com/2019/11/OneTwoTripru.html ------- Postavshchik onlayn-platformy bronirovaniya aviabiletov, predlagayushchiy bystroye i prostoye onlayn-obsluzhivaniye puteshestviy. Platforma onlayn-bronirovaniya biletov kompanii pozvolyayet zaklyuchit' sdelku na nomer v lyubom iz 750 000 oteley po vsemu miru, chto pozvolyayet puteshestvennikam sravnivat' reysy, predlagayemyye boleye chem 800 aviakompaniyami po vsemu miru, i bronirovat' ekonomichnyye reysy.

Wysłane przez MichaelPhelt (niezweryfikowany) w
<a href=https://www.onko-24.com/shop/114/desc/bdenza>BDEnza (Энзалутамид) – Аналог КСТАНДИ (XTANDI)</a> – медикамент, разработанный для мужчин с недугом как метастатический рак предстательной железы в запущенной форме. Как правило, данная болезнь разрастается быстро. Основной действующий фермент медикамента BDEnza - энзалутамид – элемент, являющийся мощным блокатором андрогенных рецепторов. Он влияет на злокачественные структуры, уменьшая их развитие. По данным практических исследований профессионалами, на <a href=https://www.onko-24.com/shop/114/desc/bdenza>BDEnza (Энзалутамид) – Аналог КСТАНДИ (XTANDI) отзывы</a> были выявлены таковы, что медикамент действительно показывает высокую эффективность. На <a href=https://www.onko-24.com/shop/114/desc/bdenza>BDEnza (Энзалутамид) – Аналог КСТАНДИ (XTANDI) цена</a> на данном портале является максимально приемлемой, что делает лечение доступным любому человеку. Метод использования Медикамент производится в виде желатиновых капсул. Прием осуществляется внутренний каждый день, возможно самостоятельно без еды. Капсулу положено употреблять в первозданной форме, не искажая. Следует проводить процедуру в одно и то же время каждый день для поддержания необходимой концентрации действующих веществ в крови. Классическое дневное количество - 160 г, то есть 4 капсулы. Длительность курса оздоровления и ее схему подбирает профессиональный доктор после получения анализов пациента и постановления диагноза. Самостоятельная корректировка назначенной схемы лечения запрещена. Противопоказания - пациенты, младше 18 лет; - индивидуальная непереносимость составляющих медикамента; - нарушенная деятельность печени. Побочные симптомы В процессе лечения могут проявиться такие нежелательные реакции, как: - бессилие; - апатия; - повышенное чувство опасности; - головные боли; - пробелы в памяти; - уменьшение концентрации внимания; - повышенная температура; - повышение давления; - шелушение поверхности тела. В случае проявления побочных симптомов нужно в срочном порядке нужно связаться с доктором. В целом, вся терапия проходит под внимательным присмотром врача. Как купить <a href=https://www.onko-24.com/shop/114/desc/bdenza>BDEnza (Энзалутамид) – Аналог КСТАНДИ (XTANDI) купить</a> возможно на данном портале, для этого позвоните по указанному номеру либо оставьте сообщение на сайте и первый освободившийся оператор свяжется с вами. На <a href=https://www.onko-24.com/shop/114/desc/bdenza>BDEnza (Энзалутамид) – Аналог КСТАНДИ (XTANDI) цена</a> может варьироваться от количества приобретаемого медикамента. Уточните нужную вам дозировку и узнайте актуальную для вас стоимость. Преимущества нашей компании. 1. Мы сотрудничаем напрямую с производителями, поэтому гарантируем оригинальность и эффективность препаратов. Имеются все сертификаты. 2. Мы с пониманием относимся к нашим клиентам, знаем, как дорого обходится лечение, поэтому наши цены являются максимально доступными для любого человека. 3. Наши сотрудники работают максимально быстро. Телефонная поддержка 24/7. Вы можете оформить заявку на сайте и с вами свяжется первый освободившийся сотрудник в кратчайшее время. 4. Посылка отправляется в течении 1-2 дней (в зависимости от места производителя), для экстренных случаев имеется экспресс-доставка. Каждая посылка имеет трек-номер, по которому вы можете отследить ваш заказ. Обязательно учитываются все необходимые условия транспортировки. 5. У нас лояльная позиция. Каждый случай с клиентом мы рассматриваем индивидуально <a href=https://www.onko-24.com/shop/114/desc/bdenza>кстанди энзалутамид цена</a>

Wysłane przez ericajw69 (niezweryfikowany) w
Big Ass Photos - Free Huge Butt Porn, Big Booty Pics http://lesbian.anal.bloglag.com/?breanna free porn panites asian online porn european free porn sites stocking mom porn porn cigar stories

Wysłane przez kimrb60 (niezweryfikowany) w
Hot photo galleries blogs and pictures http://nakedlesbian.allproblog.com/?armani tiny tiny nasty porn pictures new celeb porn movies little young porn kids married porn stars forum black movies porn

Wysłane przez StanleyTrica (niezweryfikowany) w
tramadol online pharmacy <a href=" http://canadapharmxpd.com ">canada drugs online</a> <a href=http://canadapharmxpd.com>п»їcanadian pharmacy online</a> u.s online pharmacy

Wysłane przez mollyzb4 (niezweryfikowany) w
Hot new pictures each day http://sexyhook.asiangrannyold.allproblog.com/?kayleigh orlando porn jobs collage girl porn free ebony porn mobile huge tit porn movies lovers sex porn

Wysłane przez winifreddp2 (niezweryfikowany) w
Free Porn Pictures and Best HD Sex Photos http://teenboyxvideo.hotblognetwork.com/?rachel granny red heads porn lesbians girls porn free dog porn dirtygirl porn ddaddys darling porn

Wysłane przez roncn11 (niezweryfikowany) w
New hot project galleries, daily updates http://gay.porn.tube.relayblog.com/?aliyah full color cartoon porn free black full ebony porn videos homemade brazilian porn videos germany porn tube sain anal porn stars

Wysłane przez jayhn11 (niezweryfikowany) w
Sexy photo galleries, daily updated collections http://starrtimeporn.allproblog.com/?alysha caught daughter porn haircutting porn kimberly holland porn videos gay pwnis porn bear chub porn company

Wysłane przez fernjd1 (niezweryfikowany) w
New hot project galleries, daily updates http://lesbianbukkake.hotblognetwork.com/?elisa sons of anarchy porn stars free gay video porn sties black porn star liz ray topanga fox porn porn stars club

Wysłane przez ermama4 (niezweryfikowany) w
Hot teen pics http://katrinakisexy.whoisasexygirl.bloglag.com/?reina porn and amy reed sumner wa porn most popular porn free online cum inside porn movies two lips porn site

Wysłane przez nelltf11 (niezweryfikowany) w
Hot teen pics http://chinesetattoos.bestsexyblog.com/?aliza busty butts porn huge tit asian porn shoejobs porn tubes free amature porn video movies ron germy porn

Wysłane przez ameliabi4 (niezweryfikowany) w
Scandal porn galleries, daily updated lists http://latexbeamer.relayblog.com/?tyler submissive married porn bare black porn gay rusty trombone porn galleries porn websites tube 8 chec porn

Wysłane przez sheilaps4 (niezweryfikowany) w
Scandal porn galleries, daily updated lists http://porntubebabes.hotblognetwork.com/?destiney clebs porn fakes free mobile online porn tube lucian porn cartoon anime porn young cum eating porn

Wysłane przez Jannauhz (niezweryfikowany) w
Здравствуйте товарищи<a href=https://evroplast.by/>!</a> Наша контора занимается свыше 10 лет изготовлением окон пвх в городе Минске.Основные направления и виды нашей деятельности: 1)<a href=https://evroplast.by/>купить окна пвх </a> - Наши сотрудники осуществляют монтаж на высоком профессиональном уровне, имея за плечами многолетний опыт работы. 2)<a href=https://evroplast.by/>окна пвх </a> – Окна пвх, собираемые из профилей ведущих производителей, имеют безупречный срок эксплуатации более 30 лет. 3)<a href=https://evroplast.by/>пластиковые окна</a> - В ассортименте нашей компании "ОкнаЕвроПласт" вы сможете заказать окно из выбранного именно вами типа профиля и стеклопакета, подобрать качественную фурнитуру и дополнительные аксессуары. 4)<a href=https://evroplast.by/>пластиковые окна в минске купить</a>- Представленные в нашем ассортименте алюминиевые рамы характеризуются не только высоким качеством и интересным современным дизайном, но и продолжительным сроком службы. 5)<a href=https://evroplast.by/>окна пвх цены </a>- При должном уходе алюминиевые конструкции не теряют эстетики своего внешнего вида и функциональные свойства. Всегда рады помочь Вам!С уважением, компания ЕвроПласт. http://www.ecigtalk.ru/members/u115691.html http://forum.cncprovn.com/members/25646-kaprioljtp https://www.dailytechinfo.org/user/kaprioltin/ http://new-kino.net/user/kapriolszq/ http://leasingfinance.tj/user/kaprioldud/

Wysłane przez Marktob (niezweryfikowany) w
http://adailengenharia.com.br/v1/component/k2/itemlist/user/21119 Французская и американская рулетка скачать Теперь остается только активировать презент и деньги автоматически попадут на счет.Как только средства закончатся, обновите страницу сайта и кошелек будет пополнен. http://fart777.drugspedia.net/index.php?p=31 Игровые автоматы достать игрушку рукой манипулятором https://www.stoleshka.ru/forum/user/1006/ Слот автомат Book of Rest без регистрации официальное зеркало На сайте есть бонусная программа — то есть вы можете получить приятные бонусы на свой счет.Из некоторых зарубежных сервисов вы не сможете этого сделать без наличия водительских прав или заграничного паспорта. http://twoy-dom.ru/component/k2/itemlist/user/348595 Как пользоваться рулеткой айфон Прежде всего, команда KazinoKZ имеет многолетний опыт работы в индустрии азартных игр, и мы можем с первого взгляда отличить безопасное и надежное онлайн казино.Чтобы не разочароваться в бонусной политике клуба, следует внимательно ознакомиться с условиями по отыгрыванию, обратив внимание на вейджер, а потом решить, выгодно ли пользоваться подарком или лучше отказаться от него. http://www.alfa-industry.ru/forum/user/2418/ Игры азартные рулетка, игры азартные рулетка бесплатно Многим новичкам порой очень сложно разобраться во всем этом многообразии.Такая возможность играть позволяет посетителям научиться или выработать свои тактики для выигрыша дорогих призов. http://www.c-fm.de/cms/component/k2/itemlist/user/9972 Игровые автоматы олимп играть бесплатно онлайн Также имеется специальная система статусов – только для постоянных пользователей.Создатели заведения серьезно подошли к наполнению заведения различными сертифицированными – провайдерами, среди них: NetEnt; Amatic; IGT; Play tech; Belatra; iSoftBet; BGaming; Wazdan; Tom Horn; PG Soft; 1?2 Gaming; Lottery; Playson и многие другие, получившие авторитет – производители игровых автоматов. http://iec61850ru.ru/forum/user/8955/ Игровой деньги Naughty Girls Cabaret как выиграть официальное зеркало Игровые автоматы в казино Вулкан - официальный сайт.В случае возникновения вопросов на любом этапе взаимодействия, вы получите своевременную информацию от сотрудников технической поддержки клиентов. https://vk.com/topic-909359_40945442 Игры слоты Robinson играть без регистрации вулкан Они заработали популярность честной игрой, большим выбором слотов, гарантией выплаты выигрышей, акциями и джекпотами.Кешбек 10% и начисление битпоинтов за ставки, которые можно потом обменять на реальные деньги. http://smart-clinica.ru/forum/user/917/ Программы для казино скачать бесплат, программы для выиграша в онлайн казино Выбирайте на свой вкус, никаких ограничений не существует!Доступны для вывода денег известные кошельки, для меня это большой плюс. https://ecobiocentre.ru/forum/user/493448/ Игры азарт без регистрации казино голдфишка, вулкан вегас зеркало Просто зайдите на наш сайт в любого устройства с выходом в Интернет и начинайте игру!Главное условие – не иметь прежде зарегистрированной учетной записи в этом онлайн казино. http://www.konferencjacenytransferowe.pl/component/k2/itemlist/user/186438 Как выиграть в интернет казино на автоматах Это нововведение прибавляет статус порталу и говорит о его честности.Список игр с живыми дилерами представлен разработками от Evolution Gaming, Playtech и Ezugi - самыми передовыми коллективами на этом рынке. https://vk.com/topic-904891_40651867 Игровой деньги Камень vs бумага правила стратегия вулкан Если говорить коротко, то клуб Вулкан 24 представляет собой площадку в интернете, которая создана квалифицированными профессионалами со знанием своего дела.Клуб Vulkan – не только родоначальник виртуальной игровой индустрии азартной, но и настоящий первооткрыватель ее истинных шедевров. https://spgo.su/about/forum/user/22482/ Как обыграть интернет казино больше меньше, как обыграть игровые автоматы бесплатн Настоящая гордость Вулкан Делюкс – наличие обширной коллекции азартных развлечений.Клуб сотрудничает с платежными системами: На карты MaterCard вывод денег невозможен, так как платежная система отказывается принимать тразакции из казино. http://sleeplessinbkk.org/community/profile/slots3656162/ Игры слоты Vegas Nights казино онлайн бонус на депозит Но во всём остальном игра полностью идентична.Greentube оцифровал знаменитую серию слотов Gaminator от Novomatic; 2010: ряд стран легализует азарт в сети или изменяет законы (Дания, Франция, Канада). https://aeg-line.ru/communication/forum/user/8801/ Игровой автомат The Magic Flute интернет казино бонус на депозит Это отличная возможность ощутить азарт и проверить свою удачу.Любителей культуры древних цивилизаций порадует игровой слот Пирамиды. https://vk.com/topic-906588_41286048 Игровой автомат Pharaoh's Tomb как играть вулкан Читая наши обзоры онлайн-казино, вы заметите, что мы всегда стараемся убедиться, что каждое казино соответствует определенным важным требованиям, которые ценят игроки.Но если вы хотите рискнуть и сделать денежную ставку, вам придется пройти в казино Франк регистрацию.

Wysłane przez Marktob (niezweryfikowany) w
https://www.locks-keys.ru/forum/user/2144/ Онлайн рулетка для твистера, онлайн рулетка на копейки Поэтому национальные и всемирные праздники отмечаются в Вулкан 777 интересными лотереями.Play Amo — славится эта лицензионная площадка быстрыми выплатами, большим количеством игр и супер-призами. http://udacha7.vetdrugslist.net/index.php?p=78 Argo casino бонус коды https://esociety.sg/community/profile/slots40289187/ Слоты Attila играть бесплатно онлайн 777 Обычно он чаще возникает у тех, кто до этого проиграл крупные суммы.Суммы накопительных призов достаточно крупные. https://vk.com/topic-174296130_41724052 Поиграть сейчас в азартные игры в сыктывкаре в живую Известен аппаратами нестандартных для гэмблинга жанров.Все функции работают в обычном режиме при подключении к интернету. https://kyrlykschool.obr04.ru/forum/user/7410/ Русская рулетка игра на андроид, русская рулетка секрет Бонус бездеп 500р + 200% на первый депозит.Депозит от 50 рублей. http://kppg-sar.ru/forum/user/31575/ Скачать игровые автоматы резидент на нокию 5130, скачать игровые автоматы multifish Онлайн казино Вулкан обладает всеми характерными признаками фейкового казино.Также причинами выбора именно русских сайтов стали и такие моменты как выбор валюты. http://rus-inter.com/forum/user/924288/ Слот автомат Bananas go Bahamas играть без регистрации вулкан Сайт отличается простым дизайном и дружественным интерфейсом на русском языке.Лояльность казино к игрокам. https://lekopttorg.ru/forum/user/65703/ Казино игровые автоматы на реальные деньги, казино игровые автоматы томаты Да, бонусы в этом казино заслуживают всяческих похвал.Примерно 85% всех представленных продуктов – это игровые автоматы. https://vk.com/topic-174295331_40659605 Найти игровые автоматы слот mega jack скачать бес, найти игровые автоматы бесплатно и без регистрации Никогда не стоит спешить с пополнением счёта.Как результат, игрок видит выпавшее число, к примеру, 13 черное на дисплее и дополнительно информируется программой — выиграла его ставка или нет. http://smart-clinica.ru/forum/user/1785/ Автомат GGangster Paradise правила стратегия бонус на депозит Выдержанный дизайн, быстрая реакция консультантов из чата поддержки создает комфортную атмосферу.Все игры запускаются из браузера или через приложение клуба, доступного для компьютера, мобильного. http://xn----8sbc1b2adaei8h.xn--p1ai/component/k2/itemlist/user/14219 Онлайн рулетка тактика AzartPlay как по мне довольно неплохая игровая площадка, отличная подборка слотов, неплохие лимиты и быстрый вывод денег идет ему в плюс.За сутки во всех данных казино учавствовало для примера 100 тысяч игроков, имеется ввиду как раз именно в автоматы этого производителя. http://prof-komplekt.com/communication/forum/user/5742/ Игровые автоматы бесплатно и без регистрации сейфы зеленые, игровые автоматы barr Безукоризненная графика, разнообразие выбора игр, внедрение креативных элементов привлекают новых геймеров.Онлайн-казино VAVADA способно заинтересовать читателей обширной подборкой лицензионных игр ведущих брендов, разнообразной системой бонусов, программной лояльности, кэшбеком, накопительными джекпотами, интересными турнирами, азартными развлечениями с настоящими крупье и прочими возможностями, о которых рассказывается в обзоре. http://www.estetyka-intymna.pl/component/k2/itemlist/user/35324 Бесплатн о эмуляторы игровых автоматов Неужели разработчики исполнили желание многих игроков?Vulkan Demo постоянно следит за новинками игорной индустрии, поэтому в клубе представлена продукция выдающихся разработчиков программного обеспечения с мировым именем: Игровые автоматы в казино Вулкан имеют демо версии, воспользоваться которыми в бесплатном режиме могут как новички, так и опытные геймеры, не желающие рисковать. https://aeg-line.ru/communication/forum/user/8888/ Игры слоты Назад в 70-е правила отзывы официальное зеркало Очень сложно найти тех, кто мог бы с уверенностью утверждать, что их жизнь насыщена и наполнена множеством интересных событий.Поэтому данный вид деятельности чаще всего регистрируется в таких странах, как Панама, Мальта, Коста-Рика и др. http://mathninja.org/community/profile/roulette22308533/ Рулетка на красное и черное, рулетка на телефон онлайн По возрасту заведение можно отнести к категории «молодых», но довольно популярных среди клиентов не только России, но и всего мира.Есть и такие тонкости и нюансы, дело в том что они сделаны для того, чтобы зарабатывали как само казино и сами производители софта. https://bostonprojectrebound.org/community/profile/roulette22822587/ Play 3d roulette online free, play 3d roulette online Но могу сказать, что она стала одной из моих любимых.Book of Ra (Книга Ра) The Money Game (Денежная игра) Fruit Cocktail (Клубнички) Bananas Go Bahamas (Бананы на Багамах) Dolphin’s pearl (Жемчужина дельфинов) Lucky Lady`s Charm (Красотка Делюкс) Crazy Monkey (Сумасшедшая обезьянка) Queen of Hearts (Королева сердец) Marco Polo (Марко Поло) Party gold (Золото Партии) Sizzling Hot (Компот) Lucky Drink (Черти) Lucky Haunter (Пробки) Rock Climber (Скалолаз) Gonzo’s Quest (Гонзо Квест) Популярность онлайн-развлечений растёт с каждым годом.

Wysłane przez brentss2 (niezweryfikowany) w
Enjoy our scandal amateur galleries that looks incredibly dirty http://seniordating.instakink.com/?miriam grannie porn free cumshot surprise porn celeste crawford porn deleated files and porn cleaner groupsex porn videos free

Wysłane przez CraigCoels w
Автомобильные боксы Каким бы просторным ни был автомобиль, порой места в нем начинает не хватать. Поездка за город или возвращение из похода по магазинам превращается в акробатический номер с грузом на коленях и плотно упакованными пассажирами на задних сиденьях. [url=https://autobagaz.ru/autobox]бокс на крышу автомобиля пермь[/url]

Wysłane przez owjasibivec (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Buy Amoxicillin <a href="http://mewkid.net/when-is-xicix/">Amoxicillin 500 Mg</a> lzf.dxiw.art.e-magnes.pl.lqp.rd http://mewkid.net/when-is-xicix/

Wysłane przez iwtobbesede (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Amoxicillin 500 Mg <a href="http://mewkid.net/when-is-xicix/">Amoxicillin 500mg</a> mxi.vyfg.art.e-magnes.pl.aku.qb http://mewkid.net/when-is-xicix/

Wysłane przez ixiifelanoh (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Buy Amoxicillin <a href="http://mewkid.net/when-is-xicix/">Amoxicillin 500 Mg Dosage</a> gyz.nrvl.art.e-magnes.pl.hym.xq http://mewkid.net/when-is-xicix/

Wysłane przez ekihorugi (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Amoxicillin No Prescription <a href="http://mewkid.net/when-is-xicix/">Amoxil</a> xio.tlnx.art.e-magnes.pl.epq.mt http://mewkid.net/when-is-xicix/

Wysłane przez aqiusuvavih (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Amoxicillin 500mg Capsules <a href="http://mewkid.net/when-is-xicix/">Amoxicillin 500mg</a> eqt.stbq.art.e-magnes.pl.zzz.rw http://mewkid.net/when-is-xicix/

Wysłane przez ipunaxatp (niezweryfikowany) w
http://mewkid.net/when-is-xicix/ - Amoxicillin On Line <a href="http://mewkid.net/when-is-xicix/">Amoxicillin 500 Mg</a> dzk.yapi.art.e-magnes.pl.bze.xo http://mewkid.net/when-is-xicix/

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.