Zmarł Wojciech Pszoniak, wybitny aktor filmowy i teatralny

Wybitny aktor zmarł w poniedziałek 19 października 2020 roku. Informację o jego śmierci przekazał ks. Andrzej Luter. Artysta odszedł w wieku 78 lat.

 

Aktor zmagał się z chorobą nowotworową. „Niemal do samego końca w domu pod czułą i bohaterską opieką Basi, swojej wspaniałej żony. Otoczony miłością. Dzięki tej miłości mógł jakoś znieść swoje cierpienie. Ostatnie godziny musiał jednak spędzić w szpitalu. Ten cholerny rak, już nawet nie wiem czego — na końcu wydawało się, że rak wszystkiego — był bezlitosny” — napisał na stronie magazynu „Więź” ks. Andrzej Luter.

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 r. we Lwowie, a dorastał w Gliwicach. Jest jednym z najwybitniejszych polskich aktorów. W młodości uczęszczał do liceum muzycznego, grał na oboju, ukończył szkołę wyczynową akrobacji lotniczej i Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Był aktorem teatrów: Starego w Krakowie, Narodowego oraz Powszechnego w Warszawie. W Starym zadebiutował w 1968 r. w „Klątwie” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Konrada Swinarskiego.

W Teatrze Powszechnym Pszoniak zagrał m.in. Randleya Mac Murphy w „Locie nad kukułczym gniazdem” Dale'a Wassermana i Papkina w „Zemście” Aleksandra Fredry. Drzwi do międzynarodowej kariery otworzyła mu rola Moryca Welta w filmie „Ziemia obiecana” Andrzeja Wajdy. Wystąpił także w innych jego filmach: „Wesele”, „Danton” i „Korczak”. Występował także w Kabarecie Pod Egidą. W pamięci widzów pozostaje jego brawurowy skecz w duecie z Piotrem Fronczewskim pt. „Awas”.

W latach 80. artysta wyjechał do Paryża, gdzie zaczął występować w teatrach m.in. w Nanterre, Montparnasse i Chaillot. W Nanterre zagrał w sztuce „Ludzie nierozumni są na wymarciu” w reżyserii Claude'a Regy, w której występowali razem z Gerardem Depardieu i Danielem Olbrychskim.

W paryskim teatrze Chaillot grał m.in. w „Królu Ubu” Alfreda Jarry w reżyserii Rolanda Topora, natomiast w Montparnasse wystąpił m.in. w „Sklepie na rogu ulicy” według Miklosa Laszlo w reżyserii Jean-Jacques'a Zibermana. Za tę rolę otrzymał nominację do prestiżowej nagrody francuskiej — Moliera.

W 2008 r. został odznaczony francuskim Oficerskim Orderem Zasługi za „wkład w rozwój stosunków polsko-francuskich w dziedzinie kultury”, a 10 lat później został komandorem orderu Arts et Lettres. Z kolei w 2011 r. odznaczono go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aktor wystąpił w ponad 100 filmach. Zagrał m.in. Władysława Gomułkę w filmie „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”. Wystąpił również w „Bitwie Warszawskiej 1920” Jerzego Hoffmana, a także „Mniejsze zło” Janusza Morgensterna i „Mała Matura 1947” Janusza Majewskiego.

Autor: 
Karolina Przewoźniak

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.