Szekspir i Spółka - słynna paryska księgarnia, gdzie wędrowni pisarze są mile widziani

Niewielka księgarnia położona na południu Paryża po lewej stronie Sekwany, posiada w swych zbiorach jedne z najbardziej poważanych dzieł.

 

Szekspir i Spółka, mała, rozpadająca się księgarnia być może stanie się najsłynniejszą księgarnią na świecie.

Tutaj po raz pierwszy opublikowano Ulissesa autorstwa Jamesa Joyce'a, a od dekad miejsce jest nieformalnie salonem - a nawet sypialnią - dla wielu cenionych pisarzy: Ernesta Hemingwaya i F. Scotta Fitzgeralda, Jacka Kerouaca i Allena Ginsberga, Lawrence'a Durrella and Anaïsy Nin.

 

W tym tygodniu pracownicy zaprezentowali na różnokolorowej witrynie przy 37 rue de la Bûcherie historię sklepu, który pierwotnie otwarto w innym miejscu w 1919 roku. Prace nad książką trwały wiele lat; blisko 400 stron tekstu, wypowiedzi świadków i fotografii zebranych z obszernego archiwum sklepu, wciśniętych w niedopasowane skrzynki znajdujące się trzy pietra wyżej na nierównych schodach. Uznawany za „wspomnienie”, a nie za historię, projekt jest zasadniczą próbą wyjaśnienia, jaka dokładnie jest księgarnia Szekspir i Spółka.

 

Dla George'a Whitmana - właściciela księgarni, który mieszkał nad sklepem aż do swojej śmierci w 2011 roku - sklep był właściwie wszystkim. W swoich komentarzach nazwał go „socjalistyczną utopią pod przykrywką księgarni”, miejscem relaksu, gdzie odwiedzający spali na piętrze, a czerwone wino serwowano w puszkach po tuńczyku. Ale George - znany wówczas przez wielu - uważał sklep za dzieło sztuki. „Stworzyłem tę księgarnię tak, jak pisze się powieść, budując każdy pokój niczym rozdział”, powiedział. „Lubię, kiedy ludzie otwierają drzwi tak, jakby otwierali książkę; książkę, która zaprowadzi ich do magicznego świata poprzez wyobraźnię”.

 

Whitman jednak nie był założycielem; założycielką była Sylvia Beach, która otworzyła oryginalnego Szekspira i Spółkę przy Rue de l'Odéon, lecz księgarnia musiała zostać zamknięta w 1941 roku podczas okupacji Paryża przez Nazistów, kiedy to Beach i tysiące innych zostali internowani. Pod koniec lat 50. przekazała w testamencie księgarnię George'owi, który nadał swojej córce imię po swojej poprzedniczce. Sylvia Beach Whitman obecnie prowadzi Szekspira i Spółkę wraz ze swoim partnerem Davidem Delannetem, Paryżaninem, studentem filozofii, który pewnego dnia wszedł do księgarni, kiedy sortowała książki.

„Wydaje mi się, że David szybko zdał sobie sprawę, że jeśli będziemy razem, sklep stanie się częścią również jego świata” - powiedziała ostatnio Sylvia.

George przybył do Paryża po II Wojnie Światowej, by rozpocząć studia na uniwersytecie Sorbonne, korzystając z darmowej edukacji dla zdemobilizowanych żołnierzy i już nigdy nie opuścił miasta. Nabył tak wielką ilość książek, że zdecydował się otworzyć księgarnię. We wstępie swojego pamiętnika napisał wiosną 1950 roku: „Mam nadzieję, że znajdę swoje miejsce, gdzie będę mógł bezpiecznie spoglądać w horror świata i jego piękno”.

 

Szekspir i Spółka stało się tym miejscem; miejscem gdzie był gospodarzem czytania poezji, organizował obiady i ,w późniejszych latach, pyjamas party.

Zostało azylem dla pokoleń wędrownych pisarzy, którzy mogli tam mieszkać bez wcześniejszej zapowiedzi. George nazywał tych podróżników „Tumbleweeds" (ang. roślina niesiona przed wiatr); umowa była następująca: za dwugodzinną pracę w sklepie dziennie - oraz obietnicę przeczytania minimum jednej książki dziennie - pozwalał im mieszkać w księgarni, gdzie spali na łóżkach polowych wciśniętych pomiędzy regały i kąpali się w pobliskich łaźniach publicznych.

„Bądź gościnny dla nieznajomych”, głosił napis, który wciąż jest mottem sklepu. „W razie gdyby byli zamaskowanymi aniołami”.

 

Kolejnym, i ostatnim, wymogiem dla Tumbleweeds, stawianym przez George'a, a teraz przez Sylvię jest napisanie jednostronicowej autobiografii, zazwyczaj na jednej z maszyn należących do księgarni, używając do tego niebieskiego papieru. Szekspir i Spółka ma tysiące takich autobiografii; niektóre z nich należą do dzieci poprzednich Tumbleweeds.

„Wielu z nich znajduje się w specyficznym okresie swojego życia”, powiedziała ostatnio Sylvia, przerzucając kartki autobiografii. „Jest to okres, w którym ludzie szukają swojej życiowej ścieżki. Nie ma lepszego miejsca, by zadać sobie te pytania niż centrum Paryża, w otoczeniu tych wszystkich historii”. Dosłownie, jak i w przenośni, sterty książek mogą służyć za krzesła, a czasem nawet jako poduszki.

 

Dla Jessici Thompson, Tumbleweed z Nowej Zelandii, obecne w księgarni dziwaczne połączenie fikcji i rzeczywistości dostarczyło jej nieocenionego bodźca do własnej twórczości. „Zostajesz zmuszony by przelać słowa na papier”, powiedziała. „Zmuszony. Nawet jeśli produkujesz totalny chłam, przynajmniej to z ciebie wypłynie”.

 

Anneli Knight, kolejna Tumbleweed, urodziła się i dorastała na farmie w Buckinghamshire. Twierdzi, że nie ma jeszcze planów na przyszłość i zamierza zostać w księgarni „dopóki mnie stąd nie wyrzucą”. Ona również pisze książkę, wstępnie zatytułowaną Jej wspomnienia, która opowiada o mężczyźnie, który chodzi na terapię, by pogodzić się z samobójstwem kobiety, którą kochał. „To jedna z magicznych właściwości tej księgarni”, oznajmiła Sylvia. „Każdy ma historię do opowiedzenia”.

 

Nowa książka o księgarni zapożyczyła swój tytuł z nieskończonego pamiętnika Whitmana The Rag & Bone Shop of the Heart, zaczerpniętego z wiersza Yeatsa The Circus Animals’ Desertion. Składa się z setek świadectw Tumbleweed z ubiegłych dziesięcioleci, których „drabina”, by cytować ten sam utwór, rozpoczęła się w księgarni, a skończyła na publikacji, posadzie na uniwersytecie lub życiem z rodziną na spokojnym przedmieściu. Przekartkowując książkę, która będzie dostępna w brytyjskich księgarniach w przyszłym tygodniu, staje się oczywistym, że kluczem jest rozpoczęcie podróży.

Autor: James McAuley

Tłumaczenie: Daria Skrzypczak

Źródło: http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/shakespeare-and-company-pariss-famous-bookstore-where-wandering-writers-are-welcome-a7337616.html

Komentarze

Wysłane przez Richardgek (niezweryfikowany) w
<a href="http://bactrim.agency/">order bactrim on line</a> <a href="http://buypropecia.quest/">propecia 1mg</a> <a href="http://buyglucophage.shop/">glucophage brand</a> <a href="http://cipro.agency/">ciprofloxacin 500 mg capsules</a> <a href="http://augmentin.golf/">buy amoxicillin 500mg capsules</a> <a href="http://propranolol.boutique/">inderal 20 mg tablet</a> <a href="http://neurontin.shop/">gabapentin 215 capsule</a> <a href="http://buycelebrex.shop/">can you buy generic celebrex</a>

Wysłane przez PaulJaish (niezweryfikowany) w
<a href="http://accutane.email/">accutane pills price in india</a>

Wysłane przez MiguelKip (niezweryfikowany) w
Лучшие и вечно смешные юморески Аркадия Арканова — в его собственном исполнении Популярнейший сатирик и писатель, поэт и песенник, а еще актер, драматург, телеведущий Аркадий Арканов родился в этот день — 7 июня 1933-го. Вспомнили его лучшие и вечно смешные юморески. Исполняет автор. <a href=https://shop-dark.net>omgomg</a>

Wysłane przez CharlesUndup (niezweryfikowany) w
<a href="https://gabapentin.golf/">neurontin 200 mg price</a>

Wysłane przez JudyJaish (niezweryfikowany) w
<a href="https://buyclomid.store/">buy clomid 50mg uk</a>

Wysłane przez MichaelGoags (niezweryfikowany) w
<a href="https://lisinopril.agency/">lisinopril 102</a>

Wysłane przez TommyCom (niezweryfikowany) w
<a href="http://buyglucophage.shop/">metformin on line</a>

Wysłane przez Samuelhem (niezweryfikowany) w
<a href="https://toradol.cfd/">toradol back pain</a>

Wysłane przez Jamesbekly (niezweryfikowany) w
<a href="https://gabapentin365.com/">where can i get gabapentin</a> <a href="https://priligy.shop/">priligy cost</a> <a href="https://buypropecia.quest/">buy propecia online uk</a> <a href="https://buylisinopril.monster/">lisinopril prinivil zestril</a> <a href="https://avodart.boutique/">avodart 5 mg</a>

Wysłane przez JoeJaish (niezweryfikowany) w
<a href="http://trazodone2022.com/">trazodone 450 mg</a> <a href="http://buyneurontin.shop/">gabapentin 6 cream</a> <a href="http://vermox.boutique/">vermox 500mg price</a> <a href="http://finasteride911.com/">propecia buy online usa</a>

Wysłane przez CharlesUndup (niezweryfikowany) w
<a href="https://acyclovir.boutique/">acyclovir cream price south africa</a>

Wysłane przez EyeJaish (niezweryfikowany) w
<a href="https://celexa.shop/">citalopram 20mg</a> <a href="https://silagra.shop/">silagra</a> <a href="https://buysildenafil.store/">sildenafil 20mg online prescription</a> <a href="https://cipro.boutique/">ciprofloxacin online prescription</a> <a href="https://bactrim.golf/">generic bactrim</a> <a href="https://estrace.shop/">online estrace</a> <a href="https://levofloxacin.shop/">levaquin prices</a> <a href="https://biaxin.store/">biaxin brand name</a>

Wysłane przez KiaJaish (niezweryfikowany) w
<a href="https://wellbutrin.shop/">where can i buy wellbutrin without prescription</a>

Wysłane przez UgoJaish (niezweryfikowany) w
<a href="http://finpecia.cfd/">propecia singapore where to buy</a>

Wysłane przez AnnaJaish (niezweryfikowany) w
<a href="https://vermox.boutique/">vermox india</a>

Wysłane przez Curtisduast (niezweryfikowany) w
<a href="https://allopurinol.boutique/">allopurinol price</a>

Wysłane przez Williamgom (niezweryfikowany) w
<a href="https://propranolol.boutique/">inderal capsule</a> <a href="https://lisinopril.agency/">lisinopril 20mg prices</a>

Wysłane przez TedJaish (niezweryfikowany) w
<a href="http://amoxil.store/">amoxicillin 975 mg</a>

Wysłane przez MichaelDoG (niezweryfikowany) w
<a href="http://buynolvadex.shop/">nolvadex without prescription</a>

Wysłane przez Samuelhem (niezweryfikowany) w
<a href="https://avodart.boutique/">generic for avodart 0.5 mg</a>

Wysłane przez MaryJaish (niezweryfikowany) w
<a href="https://zoloft.agency/">buy zoloft online uk</a> <a href="https://atomoxetine.store/">strattera discount</a> <a href="https://vardenafil.golf/">levetra</a> <a href="https://doxycycline.agency/">cheap doxycycline 100mg</a> <a href="https://abilify.shop/">abilify 10 mg tablet</a> <a href="https://diflucan.email/">diflucan 75 mg</a> <a href="https://propeciamed.com/">buy generic propecia online canada</a> <a href="https://sumycin.store/">tetracycline hci 500mg capsules</a>

Wysłane przez YonJaish (niezweryfikowany) w
<a href="http://ventolin.email/">ventolin prescription</a>

Wysłane przez EstebanOneni (niezweryfikowany) w
<a href="https://buyclomid.monster/">clomid uk where to buy</a>

Wysłane przez UgoJaish (niezweryfikowany) w
<a href="http://accutane.cfd/">accutane without a prescription</a>

Wysłane przez LisaJaish (niezweryfikowany) w
<a href="https://buyalbuterol.monster/">generic albuterol online</a>

Wysłane przez CarlJaish (niezweryfikowany) w
<a href="http://erectafil.shop/">erectafil 20 online</a>

Wysłane przez BooJaish (niezweryfikowany) w
<a href="http://prazosin.store/">prazosin for ptsd</a>

Wysłane przez Marvincharm (niezweryfikowany) w
<a href="http://buytadacip.monster/">tadacip 100 mg</a>

Wysłane przez Miclexels (niezweryfikowany) w
<a href="http://priligy.shop/">buy generic priligy</a>

Wysłane przez Davisincef (niezweryfikowany) w
<a href="http://cipro.agency/">ciprofloxacin 3</a>

Wysłane przez Jamesbekly (niezweryfikowany) w
<a href="https://baclofen.store/">baclofen 4097</a> <a href="https://cipro.agency/">ciprofloxacin 500g</a> <a href="https://lisinopril.agency/">average cost of lisinopril</a>

Wysłane przez TedJaish (niezweryfikowany) w
<a href="http://hydroxychloroquine.golf/">hydroxychloroquine tablets</a>

Wysłane przez Miclexels (niezweryfikowany) w
<a href="http://cephalexin.golf/">keflex 250 mg cost</a>

Wysłane przez IvyJaish (niezweryfikowany) w
<a href="https://buytrazodone.store/">trazodone 25</a> <a href="https://propeciamed.com/">where to get propecia</a> <a href="https://augmentin.cfd/">buying amoxicillin</a> <a href="https://diflucan.email/">where to get diflucan otc</a>

Wysłane przez Darrylbon (niezweryfikowany) w
<a href="http://buyclonidine.store/">clonidine 100mg</a> <a href="http://augmentin.golf/">augmentin 375mg price</a> <a href="http://buycolchicine.shop/">can i buy colchicine over the counter</a> <a href="http://phenergan.cfd/">phenergan canada</a> <a href="http://gabapentin365.com/">neurontin 150 mg</a> <a href="http://tadacip.boutique/">tadacip canada</a> <a href="http://baclofen.store/">baclofen tablets 10 mg</a> <a href="http://suhagra.email/">suhagra 100mg online india</a>

Wysłane przez Davisincef (niezweryfikowany) w
<a href="http://buyaugmentin.store/">amoxicillin 125mg tablets</a>

Wysłane przez JasonJaish (niezweryfikowany) w
<a href="http://priligy.cfd/">priligy buy online india</a>

Wysłane przez AshJaish (niezweryfikowany) w
<a href="https://yasmindrug.com/">generic yasmin birth control</a> <a href="https://propeciatabs.com/">online pharmacy finasteride 1mg</a> <a href="https://propranolol.store/">propranolol 100 mg</a> <a href="https://synthroid247.com/">synthroid from mexico</a> <a href="https://modafinil.email/">buy generic modafinil online</a>

Wysłane przez JosephNew (niezweryfikowany) w
<a href="https://interbetpharmacy.store/">usa pharmacy online</a> <a href="https://lipitor.store/">drug lipitor</a> <a href="https://buyfinasteride.store/">propecia hair</a>

Wysłane przez Jamesbekly (niezweryfikowany) w
<a href="https://bupropion.shop/">zyban for smoking</a> <a href="https://priligy.shop/">dapoxetine tablets price</a> <a href="https://avodart.boutique/">avodart drug prices</a> <a href="https://lipitor.store/">lipitor copay</a> <a href="https://trental.shop/">trental medication cost</a>

Wysłane przez MichaelMeags (niezweryfikowany) w
<a href="https://buytadalafil.store/">canada cialis 20 mg</a>

Wysłane przez JasonJaish (niezweryfikowany) w
<a href="http://atomoxetine.store/">straterra order</a>

Wysłane przez Samuelhem (niezweryfikowany) w
<a href="https://neurontin.shop/">neurontin 800 mg pill</a>

Wysłane przez EstebanOneni (niezweryfikowany) w
<a href="https://buylisinopril.monster/">lisinopril brand name</a>

Wysłane przez RobertAffem (niezweryfikowany) w
<a href="https://valtrex.boutique/">can i buy valtrex over the counter in australia</a>

Wysłane przez TommyCom (niezweryfikowany) w
<a href="http://piroxicam.shop/">piroxicam medicine</a>

Wysłane przez BrianWible (niezweryfikowany) w
рабочая ссылка на Мегу Mega onion com Мега сайт Megaruzxpnew4af Mega Megaruzxpnew4af com оригинальная ссылка на Мегу Мега официальная ссылка на тор Mega ссылка tor Мега вход ссылка Mega тор Megaruzxpnew4af Mega сайт https://xn----7sbbljww0bl.com/ <a href=https://ссылка-мега.com>Mega site</a>

Wysłane przez Richardgek (niezweryfikowany) w
<a href="http://buypropecia.quest/">cheapest generic propecia 5mg india fast shipping no prescription</a> <a href="http://buyfinasteride.store/">propecia india online</a> <a href="http://avodart.boutique/">avodart for sale</a> <a href="http://buyallopurinol.store/">allopurinol 300 mg price</a> <a href="http://acyclovir.boutique/">buy acyclovir without a prescription</a> <a href="http://sertraline.shop/">zoloft tablets</a> <a href="http://buytetracycline.shop/">tetracycline capsules 500mg</a>

Wysłane przez Miclexels (niezweryfikowany) w
<a href="http://gabapentin365.com/">gabapentin online india</a>

Wysłane przez PaulJaish (niezweryfikowany) w
<a href="https://buyaccutane.store/">order accutane online</a>

Strony

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.