Sprzątając dom znaleźli terakotową płytę, jest to portret archanioła Gabriela

Obraz namalowany na pokrytej glazurą płycie terakotowej, którą znalazła pewna włoska rodzina sprzątając swój dom, zawiera szczegół wskazujący na to, że chodzi o znany obraz Leonarda da Vinci.

Po trzech latach badań, historycy odnaleźli na obrazie ukazującym profil archanioła Gabriela, widniejący w obszarze jego szczęki napis "1471" i zapewniają, że to najstarsza znana praca sławnego włoskiego artysty, która prawdopodobnie powstała, gdy Leonardo miał 18 lat.

Wielu, w śród nich także specjalista i znawca dorobku Leonarda da Vinci -Martina Kempa, nie zgadzają się z tym.

- Szansa na to, że jest to dzieło Leonarda jest równa zeru, powiedziała w wywiadzie dla The Guardian uznana profesor historii sztuki Uniwersytetu w Oxfordzie.

Historyk Ernesto Solari i grafolog Ivana Roza Bonfantino twierdzą natomiast, że spektroskopia w podczerwieni łączy dzieło z da Vinci. Bonfantino, która w swoim życiu zawodowym analizowała niezliczone podpisy artystów twierdzi, że ten na znalezionej płycie faktycznie wygląda na podpis da Vinci.

Zdaniem historyków, kilka znaków na obrazie świadczy o tym, że jest to nie tylko najbardziej znane dzieło wielkiego Włocha, ale również jego autoportret. Na obrazie widnieje parę napisów, ślady cyfr i odwrócony podpis Leonardo. A wszystko to kryje zaszyfrowaną informację :

- Ja, Leonardo da Vinci urodzony w 1452 roku, namalowałem siebie pod postacią archanioła Gabriela w 1471 roku.

Na podstawie naukowego datowania, jakim jest termoluminescencja, przypuszcza się, że znaleziona płyta pochodzi z XV wieku.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

dailymail.co.uk

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.