„Gulfairus Ismaiłowa:piękno w człowieku”

Potrzeba przeobrażenia świata”-twórcze motto narodowej artystki Kazachstanu, Gulfairus Ismaiłowej, któremu była wierna w głębi duszy.

Artysta zawsze,zauważalnie lub nie, jest obecny w swoim dziele. Jego osobowość określa zakres kultury,jaką posiada czyli stopień,w jakim włada wartościami duchowymi, stworzonymi przez ludzkość.Żeby ukazać w jaki sposób ta teza wiąże się z życiem i twórczością Ismaiłowej,należy wspomnieć o jej drodze życiowej.

Już w wieku szkolnym Gulfairus Ismaiłowa wybierała zajęcia z bogatej oferty Domu Pionierów-kółko dramatyczne,artystyczne,wokalne i choreograficzne.Zaczynając naukę w konserwatorium, stanęła przed wyborem:malarstwo albo scena operowa.W 1944r. Gulfairus Ismaiłowa wstępuje na uczelnię arystyczną w Ałma-Acie,do klasy Abrama Czerkaskiego,profesora malarstwa (studiującego niegdyś z Michaiłem Wrublem),który za niezbędne uważał nauczanie młodzieży nie tylko podstaw malarstwa,ale też twórczego podejścia do formy i koloru.Czerkaski wyróżniał Ismaiłową spośród innych studentów,namalował jej piękny portret ,który obecnie znajduje się w Państwowym Muzeum Sztuki im. Kastiejewa,i pozwolił jej pracować razem z nim nad portretem Sabita Mukanowa.

Po tym epizodzie pojechała wstąpić na Instytut Surikowa w Moskwie.Jednak rozpoczęcie nauki trzeba było odłożyć na rok,bo zaproponowano jej rolę Tygreny w filmie Marka Donskiego „Alitet ucieka w góry”.Mimo to,zamiłowanie do malarstwa okazało się silniejsze niż magia kinematografu i Ismaiłowa wstąpiła do Instytutu Malarstwa,Rzeźby i Architektury w Leningradzie na Wydział dekoracji teatralnych,do klasy Michaiła Bobyszowa,artysty teatralnego i grafika,dobrze zorientowanego w różnych stylach artystycznych,epokach i nurtach.Ta szkoła bardzo pomogła Ismaiłowej w karierze teatralnej.Będąc w Leningradzie,Ismaiłowa uczyła się praw kompozycji i koloru na znanych pracach,zebranych w Ermitażu.W Leningradzie,na Akademii Sztuk Pięknych,Ismaiłowa spotkała swoje przeznaczenie-Jewgienija Sidorkina.

Kolejne spotkanie z kinem miało miejsce w 1978r.Było to epickie dzieło,należące do skarbnicy kazachskiej kinematografii-„Kiz-Żybek”,gdzie Ismaiłowa wystąpiła jako matka Kiz-Żybeka.Ale przede wszystkim-była to ciężka i skrupulatna praca w charakterze scenografa.Przygotowując szkice,wykorzystywała nie tylko rysunki dawnych przedmiotów codziennego użytku,sama też wymyślała niektóre szczegóły.Do filmu stworzyła ponad 1500 szkiców,w których przedstawiła przedmioty domowego użytku,kostiumy i uzbrojenie.Na V Wszechzwiązkowym Festiwalu Filmowym jej prace uznano za najlepsze.Później zaczęła pracować w rożnych teatrach Ałma-Aty.W 1971r. Ismaiłowa została główną artystką Państwowego Akademickiego Teatru Opery i Baletu im. Abaja,gdzie pracowała 16 lat.To wyjątkowy okres w twórczości Ismailowej.Przy jej udziale powstały takie spektakle,jak „Er-Targyn”,”Żymbak-kyz”,”Alpemys”,”Jolanta”,”Akan-Seri” , „Aktokty” i inne.W swoich dekoracjach ukazała całe piękno folkloru,jego bogactwo,prostotę i patos.

Gulfairus Ismaiłowa do pracy nad szkicami teatralnymi podchodziła bardzo poważnie,z pełną powagą.Jej szkice to swoiste dzieła sztuki.Żywiołem Ismaiłowej są luksus i romantyzm,dla niej teatr to magia,bajka z dzieciństwa,gdzie wszystko jest wyraziste,piękne i uroczyste.Ulubione kolory-najbardziej jaskrawe z tych,jakie występują w przyrodzie:różowy-piwonie,czerwony-zachód słońca,turkusowy-lazur nieba,zielony-delikatne szmaragdowe listki.Świat obrazów Gulfairus Ismaiłowej ukształtowało wspaniałe połączenie poetyckich legend,pięknych gór i bezkresnych stepów,ziemi,na której dojrzewają słodkie jabłka i kwitną cudowne piwonie,gdzie brzmią ludowe pieśni,a stare obyczaje i sztuka nie zanikły.

Wiele prac artystki znajduje się w Państwowym Muzeum Sztuki im. Kastiejewa,dużo obrazów mają też prywatni kolekcjonerzy.Praktycznie wszystko, z czym miała do czynienia,okazało się istotnym elementem kultury,zapisało się w historii i skarbcu kazachskiej sztuki.

Autor: 
Gulmira Szałabajewa/Tłum. Natalia Wójcik
Źródło: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.