Sztuka „dwójmyślenia” i totalitarnej propagandy

W dobie (dez)informacji i manipulacji mediami, w której żyjemy, wydaje nam się, że nie jesteśmy kontrolowani, zastanówmy się jednak nad rolą portali społecznościowych, gazet i kanałów telewizyjnych.

Czy nie wydaje się wam, że media coraz bardziej neutralizują te totalitarne reżimy, które istniały i nadal istnieją?

Nad tym wszystkim i innymi kwestiami rozmyśla artysta Manu Guayre który w 2017 roku zaczął szukać sposobu na rozwój krytycznego myślenia za pomocą sztuki, co skłoniło go do zbliżenia się do koncepcji propagandy wypracowanej przez totalitaryzmy XX wieku.

Ta propaganda była, na przestrzeni lat, jednym z najpotężniejszych narzędzi wymyślonych przez ludzi do kontrolowania mas - za pomocą metod perswazji przekazywały strach i lojalność wobec rządzącego reżimu.

Jego projekt NWO CORP SYSTEM naśladuje tego rodzaju propagandę, dając jej drugie znaczenie przy pomocy pojęcia „dwójmyslenia” które stworzył George Orwell w swojej dystopijnej powieści „Rok 1984” i zdefiniował jako „Możliwość jednoczesnego utrzymywania dwóch przeciwnych przekonań”.

"Rezultatem tego są ilustracje, które zaprzeczają wysyłanemu przekazowi i pozwalają widzowi zastanowić się nad obiektywizmem aktualnych konfliktów polityczno-społecznych i realiami, które znają, ale zwykle akceptują bez sprzeciwu".

W twórczości Guayre obraz stoi zawsze ponad słowem, odwołuje się bardziej do sfery emocjonalnej niż racjonalnej, co jest wyraziste i skuteczniejsze.

„To daje mi szerokie pole do popisu, ponieważ pozwala mi generować silne emocje poprzez ilustrację opartą na technikach mieszanych, które następnie ironicznie kontrastuję z niezgodnymi wypowiedziami wyrażonymi w tekście”

Artysta chce sprowokować debatę, która zmusza nas do kwestionowania tego, co się widzi i co się czyta, zachęca do zastanowienia się nad wpajaniem ideologii i wartości, przekazywanymi dziś w nieetyczny sposób.

Zachęcamy was do zanurzenia się w tym równoległym wszechświecie i zastanowienia się nad tym, jak wszystko może się zmienić, jeśli przestaniemy patrzeć dalej niż tam gdzie się nam każe.

Instagram Manu Guayre: NWO CORP SYSTEM (@nwocorpsystem) • Zdjęcia i filmy na Instagramie

Galerię zdjęć można obejrzeć poniżej

 

Tłumaczyła Dominika Fijołek

Autor: 
Manu Guayre reinventa el arte del "doblepensamiento" y la propaganda totalitarista - Cultura Inquieta Cultura Inquieta - diseño
Źródło: 

Manu Guayre reinventa el arte del "doblepensamiento" y la propaganda totalitarista - Cultura Inquieta Cultura Inquieta - diseño

Więcej zdjęć: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.