Sayaka Murata „Dziewczyna z konbini” – recenzja książki

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego ukazała się powieść „Dziewczyna z konbini” autorstwa Sayaki Muraty.

„Dziewczyna z konbini” stała się fenomenem czytelniczym w Japonii, rozchodząc się w 650 tysiącach egzemplarzy. Autorka otrzymała za tę powieść prestiżową Nagrodę Akutagawy dla debiutujących pisarzy. Co mogło zachwycić aż tylu czytelników w Japonii i na całym świecie?

Dziewczyna to krótka, rozpisana na kilkanaście literackich obrazków, powieść, opowiadająca o perypetiach trzydziestosześcioletniej pracownicy konbini o imieniu Keiko. Główna bohaterka to osoba aspołeczna, nierozumiejąca reguł społecznych, być może nawet lekko autystyczna. Konbini natomiast to bardzo popularne w Japonii całodobowe sklepy spożywcze, w których zwykle pracują dorabiający studenci lub imigranci. Praca w takim miejscu, delikatnie mówiąc, nie cieszy się społecznym uznaniem. Bycie pracownicą konbini zostałoby pewnie społecznie zaakceptowane, gdyby Keiko wyszła za mąż. Ale społeczne reguły, które nakazują kobiecie wyjść za mąż i znaleźć stałą pracę, są dla niej niezrozumiałe. Jedynym uporządkowanym i akceptującym Keiko miejscem okazuje się konbini.

 „Dziewczyna z konbini” to opowieść o człowieku, który wypisuje się z wyścigu szczurów, rezygnuje też z podejmowania tradycyjnych ról przypisanych swojej płci. Powieść przesycona jest ironią i nieco absurdalnym humorem, za pomocą których autorka obnaża i rozbraja niesprawiedliwe, ograniczające jednostkę społeczne mechanizmy. Murata zagląda za fasadę japońskiego, mocno zhierarchizowanego społeczeństwa, prezentując dramat osoby, która nie chce lub nie może żyć „jak wszyscy”. Lektura „Dziewczyny z konbini” to dobry wstęp do przyjrzenia się samemu sobie i naszemu miejscu w społecznej sieci. Możemy sprawdzić, czy bliżej nam do Keiko, czy do „normalnych ludzi” wokół niej.

Autor: 
Maria Zaborowska
Źródło: 

wuj.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.