Równościowa altrnatywa dla najmłodszych polskich czytelników – nowe czasopismo dla młodych Polek.

Już teraz młode Polki staną się adresatkami czasopisma, które opowiada nie tylko o księżniczkach czy ubraniach. Będzie ono nosiło nazwę „ Kosmos dla dziewczynek”. Poruszy ono tematy takie jak zmiany klimatyczne, prawa zwierząt, wiedza oraz sport.

- Problemem jest ta bijąca różem część kiosku przepełniona magazynami, które opowiadają jedynie o baśniowych bohaterach, którzy nie mają nic wspólnego w rzeczywistością w której żyją dziewczynki. Nie tylko jako matki, ale w imieniu wszystkich rodziców – mówimy temu dość. Chcielibyśmy zaoferować dziewczynkom gazetę, która przynajmniej pokaże im, że mogą kiedyś stać się matematyczkami, analityczkami, programistkami, czy też po prostu umożliwić im rozwój zainteresowań w obszarach wiedzy oraz badań – mówi Sylwia Szwed, naczelny redaktor w „Kosmos dla dziewczynek”.

Sylwia Szwed opowiada, że wszystko zaczęło się wraz z dodaniem znaczącego wpisu na polskim forum dla rodziców. Znaczna część rodziców stwierdziła, że trzeba zacząć działać. Zorganizowano spotkanie, na którym pojawiło się 30 mam.

- Wśród nich znalazły się młode mamy w trampkach pracujące w kawiarniach, kobiety w wysokich obcasach i szykownych kostiumach, szefowe dużych firm oraz lektorki uniwersyteckie. Znalazły się tam kobiety wierzące oraz ateistki. Zarówno te, głosujące na obecnie rządząca partię konserwatywną jak i te, których głos skierowany był w przeciwną stronę – mówi Sylwia Szwed.

Redaktorka dodaje, że czynnikiem, który zjednoczył kobiety, był fakt, iż dziewczynki miały dostęp jedynie do czasopism skupionych wokół wyglądu. Mamy chciały im pokazać, że są inne ciekawsze rzeczy, którymi mogą zainteresować się dziewczynki.

Po wcześniej wspomnianym spotkaniu powstała fundacja, która zaczęła zbierać pieniądze, aby stworzyć nowoczesną gazetę dla dziewczynek. Nawet dziennikarze oraz marketingowcy zaangażowali się ekspresowo w pracę nad gazetą. Dzięki temu, pierwszy numer ukazał się 11 października 2017 roku, w międzynarodowy dzień dziewczyny.

Jedną z osób, które nie mogły doczekać się bardziej bijącego równouprawnieniem czasopisma dla młodych Polek była Renata Ingbrant, adiunkt języka polskiego na Uniwersytecie Sztokholmskim.

- Wszystkie dzieci potrzebują wzorów do naśladowania, a zwłaszcza te, które czują się w jakiś sposób inne od reszty. Dziewczynki, które na przykład lubią matematykę, w polskiej szkole będą wyzywane od kujonów. A właśnie szczególnie te dziewczynki potrzebują czytać o kobietach, które zrobiły karierę naukową – mówi Renata Ingbrant.
 

Renata Ingbrant uważa również, że takie czasopismo byłoby bardzo pożyteczne, jeśli ukazałoby się w Szwecji.

- Nauczyciele języka polskiego jako ojczystego w Szwecji mogliby skorzystać z owego magazynu. Dzieci nie są zwykle mistrzami w opanowywaniu nowego języka. Nie mają one wystarczająco dobrego słownictwa, aby czytać wiersze czy literaturę piękną po polsku. Za to magazyn napisany lekkim językiem, zawierający wiele dialogów byłby dla nich świetną propozycją. Poza tym, opowiada on o różnych zainteresowaniach. Dzieci w Szwecji zapewne poszłyby do kiosku po ”Kosmos dla dziewczynek” z przyjemnością.

Autor: 
Autor: Monika Titor, Tłum. Marzena Mamuszka

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.