„Tatuażysta z Auschwitz” – historia prawdziwej miłość pośród piekła II wojny światowej

„Tatuażysta z Auschwitz” to powieść ukazująca codzienność panującą w jednym z największych obozów koncentracyjnych świata, gdzie więźniowie – mimo napotkanej tragedii – potrafią odnaleźć siłę i walczyć o najcenniejsze wartości w życiu. Jedną z nich jest miłość, o którą zacięty bój toczy Lale – główny bohater utworu. To fascynująca i pełna nadziei pozycja, obok której nie możesz przejść obojętnie.

Krótki zarys fabuły

Mimo, że powieść została wydana przeszło 70 lat po opisywanych w niej wydarzeniach, to nadal oddaje prawdziwość i grozę piekła zgotowanego niewinnym ludziom przez nazistów. Heather Morris z poszanowaniem prezentuje historię młodego, zaledwie 26-letniego mężczyzny, który w roku 1942 trafia do obozu koncentracyjnego i  rozpoczyna swoją długoletnią walkę o przetrwanie oraz powrót do rodziny. Autorka relacjonująca dzieje Lalego Sokołowa nie pozwala, aby jej własne zdanie zdominowało narrację.

Młodzieniec – główna postać utworu – wielokrotnie walczy z przeciwnościami losu – chowa swój honor do kieszeni wykonując każde, nawet najbardziej poniżające polecenie wroga. Jego jedynym celem jest wyjście żywym z morderczego miejsca zagłady. Po kolejnym dniu pracy na stanowisku tatuażysty, mężczyzna rozpoczyna batalię o jeszcze jedno życie – życie kobiety, w której zakochuje się bez opamiętania. Gita, która tak, jak i Lale jest więźniem obozu, od teraz staje się sensem istnienia 26-latka i wsparciem w trudnych chwilach.

Wątek miłości Gity i Lalego, będący motywem przewodnim dzieła, nie przysłania dramatyzmu oraz okrucieństwa lat 40. XX wieku.

Namiętność, która połączyła tych dwoje jest nadzieją oraz elementem dodających otuchy. To dzięki niemu mamy możliwość odbyć czytelniczą podróż po okresie Holokaustu, nie mając poczucia pustki i absurdalności ludzkiego istnienia. Brak kwestii miłosnej i skupienie się wyłącznie na okrucieństwie II wojny światowej mogłoby spowodować ogromny ból i cierpienie w życiu każdego czytelnika.

Książka opowiada o skrajności ludzkiej natury – brutalność nazistów a bezinteresowna pomoc bliźniemu

Powieść utwierdza nas w przekonaniu, iż ludzie przebywający w Auschwitz nie różnili się niczym od współczesnego społeczeństwa. Gdyby wojna wybuchła właśnie dziś, każdy z nas mógłby stać się jej ofiarą i podzielić los osadzonych przed 70 laty w obozie koncentracyjnym. Więźniowie trafili tam jedynie ze względu na swoje pochodzenie – kwestię, na którą nie mieli absolutnie wpływu. Pomimo piekła, doświadczanego każdego dnia, „mieszkańcy zagłady” wspierali się wzajemnie – panowała wśród nich empatia i zrozumienie. Osadzeni nie dopuścili do zniewolenia duchowego – marzyli, pragnęli, pisali indywidualne historie. Niestety II wojna światowa pozwoliła tylko nielicznym zrealizować swoje cele.

Wystarczająco, by uświadomić, niedostatecznie, by przerazić

Opowieść Heather Morris, w odróżnieniu od innych pozycji literatury wojennej, nie zawiera mnóstwa drastycznych opisów. Autorka traktuje czytelnika ulgowo – nie znajdziemy tu przepełnionych krwią oraz przerażających relacji. Jednak sposób, w jaki Nowozelandka prezentuje historię okresu nazizmu nie pozwala nam przejść koło niej obojętnie. „Tatuażysta z Auschwitz” jest idealnym przykładem na to, że nie trzeba prezentować pełnych detali i mrożących krew w żyłach opisów, by uzmysłowić nam, jakich okropności i nieludzkich zachowań dopuszczano się w latach 40.

Podsumowując…

Książka Heather Morris to pozycja idealna dla osób wrażliwych oraz tych, którzy dopiero rozpoczęli swoją przygodę z literaturą obozową. Delikatność i znikoma ilość drastycznych wątków sprawią, że czytelnik posiądzie niezbędną wiedzę z zakresu II wojny światowej, jednak nie odczuje przytłoczenia spowodowanego nadmiarem brutalności. „Tatuażysta z Auschwitz” wypełnia nasze serca nadzieją – zawsze po burzy wychodzi słońce, o które warto walczyć. Taki bój toczyli wszyscy więźniowe obozu koncentracyjnego, wierząc i ufając, że będzie im dane powrócić do normalności. Utwór autorstwa Heather Morris to zdecydowanie jedna z najlepszych powieści ostatniej dekady.

Autor: 
Agnieszka Piskorz
Źródło: 

kanapaliteracka.pl

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.