Bronka Nowicka laureatką Nike 2016

Przewodniczący jury Tomasz Fiałkowski podkreślił w laudacji, że zdecydowano się nagrodzić książkę reprezentującą "trudny i niezbyt często u nas uprawiany gatunek" prozy poetyckiej.

"44 zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża, niezwykle obrazowe prozy poetyckie tworzą równie intrygującą całość, zdyscyplinowaną kompozycję" – mówił o książce "Nakarmić kamień" Fiałkowski.

Zaznaczył, że jest to książka o wchodzeniu dziecka w świat ludzi i rzeczy, o poznawaniu granic między rozmaitymi sposobami istnienia oraz próbach ich przekroczenia, o emocjach, cielesności i doświadczeniu cudzej śmierci.

"Jest w niej groteska i wizyjne obrazy, jest całkiem dosłowna przemoc i rodzinna psychomachia, jest wyrazistość, niemal dotykalność wykreowanego przez autorkę dziecięcego uniwersum – podkreślił Fiałkowski. – Nie ma za to ładności ani choćby cienia sentymentalizmu, to książka, która po lekturze bardzo długo z nami zostaje" – dodał.

Bronka Nowicka

Reżyserka teatralna i telewizyjna, scenarzystka, poetka. Urodziła się 17 listopada 1974 roku w Radomsku. Jej debiutancki tom poetycki "Nakarmić kamień" znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike 2016.

Wśród siedmiu tegorocznych finałowych książek znalazły się aż trzy debiuty: Weroniki Murek, Bronki Nowickiej i Macieja Płazy. Poza nagrodzoną książką w finale nagrody znalazły się:

  • Magdalena Grzebałkowska, "1945. Wojna i pokój" (Agora)
  • Renata Lis, "W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" (Sic!)
  • Piotr Matywiecki, "Którędy na zawsze" (Wydawnictwo Literackie)
  • Weronika Murek, "Uprawa roślin południowych metodą Miczurina" (Czarne)
  • Maciej Płaza, "Skoruń" (W.A.B.)
  • Ziemowit Szczerek, "Tatuaż z tryzubem" (Czarne)

Jak co roku, swoją nagrodę przyznali także czytelnicy "Gazety Wyborczej". Dzień przed galą, 1 października 2016 roku, ogłoszono wyniki plebiscytu. Najwięcej głosów otrzymał reportaż historyczny "1945. Wojna i pokój" Magdaleny Grzebałkowskiej.

Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić, ani nie przyznać. Lista 20 nominowanych jest ogłaszana w maju na Warszawskich Targach Książki, siedmiu finalistów – na początku września na łamach "Gazety Wyborczej".

Decyzję o laureacie jury podejmuje w dniu jej wręczenia, zawsze w pierwszą niedzielę października. Zwycięzca otrzymuje 100 tysięcy złotych i statuetkę dłuta Gustawa Zemły. Fundatorami są "Wyborcza" i Fundacja Agory.

W skład jurorski tegorocznej komisji pod przewodnictwem Tomasza Fiałkowskiego wchodzili także: Piotr Bratkowski, Irena Grudzińska-Gross, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek, Maria Anna Potocka, Paweł Rodak, Andrzej Werner oraz Maria Zmarz-Koczanowicz.

Dotychczas Nagrodę Literacką Nike otrzymali: Wiesław Myśliwski (1997 i 2007), Czesław Miłosz (1998), Stanisław Barańczak (1999), Tadeusz Różewicz (2000), Jerzy Pilch (2001), Joanna Olczak-Ronikier (2002), Jarosław Marek Rymkiewicz (2003), Wojciech Kuczok (2004), Andrzej Stasiuk (2005), Dorota Masłowska (2006), Olga Tokarczuk (2008, 2015), Eugeniusz Takczyszyn-Dycki (2009), Tadeusz Słobodzianek (2010), Marian Pilot (2011), Marek Bieńczyk (2012), Joanna Bator (2013) i Karol Modzelewski (2014).

Źródło: culture.pl

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.