Jak rozpoznać, że dana książka jest literaturą dla dzieci?

Żródło grafiki: https://cdn.pixabay.com/photo/2017/11/04/08/52/child-2916824_960_720.jpg

 

Wiadomo już, że książki i opowiastki wnoszą bardzo wiele pozytywnych wartości w życie, światopogląd i system wartości małego człowieka. Pokazują mu bliżej świat zewnętrzny, uczą radzenia sobie z własnymi emocjami, kształtują relacje międzyludzkie itd. Jednak co charakteryzuje literaturę kierowaną do dzieci? Co ją wyróżnia spośród innych?

Dzieci sięgają po zapisane opowieści przede wszystkim dlatego, że są one dla nich ciekawym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Dzięki nim poznają nowych bohaterów albo wchodzą w inny, zmyślony świat, który pomaga im zapomnieć o trudach dnia codziennego. Literatura dla dzieci posiada więc interesującą fabułę, jest wesoła i napisana odpowiednim dla swoich odbiorców językiem. Prezentuje wzory zachowań i pouczenia oraz wplata między fabułę nienarzucający się dydaktyzm.

 

 

Co jeszcze zwraca uwagę w książkach dla dzieci? Na pierwszy rzut oka są to na pewno ilustracje. Ba, duża ilość ilustracji. Obrazują one to, co napisane - są odzwierciedleniem obrazów, które kreują się w małych głowach podczas słuchania. Nakreślają sposób zwizualizowania wydarzeń tym dzieciom, u których wyobraźnia jest mniej rozwinięta. Kolejnym charakterystycznym elementem jest mała ilość tekstu, a za to większa czcionka. Wynika to z troski o komfort czytania malucha, który nie jest w stanie przeczytać długich akapitów i ciężko mu odróżnić literki, gdy te są zbyt małe. Co więcej, bohaterowie w literaturze dziecięcej często są w wieku zbliżonym do odbiorcy, co pomaga mu lepiej zidentyfikować się z postacią fikcyjną. Warto również podsuwać dzieciom te utwory, które kończą się szczęśliwie. Istotne jest, by miały one poczucie, że nawet najbardziej dramatyczna historia może mieć pozytywny finał.

Na koniec trzeba podkreślić, że literatura dla dzieci to tak samo ważny dział literatury ogólnej jak każdy inny. Posiada swoje osobliwe walory, wyróżnia się lekkością i optymizmem. Zalicza się tu bajki, baśnie, wiersze, krótkie wierszyki, a nawet ilustrowane książeczki-zabawki dla najmłodszych. Tak, to też jest literatura! I chociaż zwykle gryziona i gnieciona przez maluchy, to również spełnia swoją rolę, ponieważ uczy je poprzez dotyk, smak i węch. A przecież nawet najbardziej ambitny naukowiec nie jest tak ciekawy świata, jak dziecko, dla którego każde zetknięcie ze światem jest nowym doświadczeniem.

 

Autor: 
Eliza Juruś
Źródło: 

materiały własne

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 15 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.