Olga Tokarczuk laureatką Literackiej Nagrody Nobla

Laureatami Literackiej Nagrody Nobla w 2019 roku zostali Olga Tokarczuk i Peter Handtke. W związku ze skandalem, w wyniku którego w 2018 roku literackiego Nobla nie przyznano w ogóle, w tym roku wyłoniono dwóch laureatów.

 

Nobel w cieniu skandalu

Jesienią 2017 roku francusko-szwedzki fotografik i reżyser Jean-Claude Arnault, mąż członkini Akademii Katariny Frostenson, został posądzony o molestowanie oraz o to, że był źródłem przecieków na temat laureatów.

18 kobiet oskarżyło go o wykorzystywanie seksualne, a pięć z nich zdecydowało się złożyć doniesienie na policję z oskarżeniem o gwałt. Część zarzutów została jednak umorzona z powodu przedawnienia lub braku dowodów.

Przypuszcza się, że mąż Frostenson był źródłem przecieków o Nagrodzie Nobla dla Wisławy Szymborskiej (1996), Elfriede Jelinek (2004), Harolda Pintera (2005), Jean-Marie Gustave'a Le Clezio (2008), Patricka Modiano (2014), Swiatłany Aleksijewicz (2015) oraz Boba Dylana (2016).

 

2018 rok bez literackiego nagrody

W związku z tym kryzysem w 2018 roku Szwedzka Akademia zdecydowała, by nie przyznawać w tym roku Literackiej Nagrody Nobla.

W Szwecji zawiązała się Nowa Akademia - inicjatywa ludzi sztuki i kultury, która, chcąc zapewnić ciągłość przyznawania tej najważniejszej nagrody, przyznała "Alternatywnego Nobla". Został on przyznany przez Nową Akademię osobie wyłonionej z kandydatur zaproponowanych przez szwedzkie bibliotekarki i bibliotekarzy. Otrzymała ją Maryse Conde, francuska pisarka urodzona w Gwadelupie - (na polski przełożono m.in. jej powieść "Ja, Tituba, czarownica z Salem"). Nowa Akademia, po przyznaniu "Alternatywnego Nobla", została rozwiązana.

W tym roku Szwedzka Akademia przyznała dwie nagrody - za 2018 i 2019 rok.

Autor: 
------------------
Źródło: 

Interia

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.