„Hatszepsut” – P. Nadig – recenzja

Każda epoka może pochwalić się wpływowymi, ważnymi dla historii kobietami. Śledząc ich losy, można śmiało powiedzieć, że były gotowe na wszystko. Osiągały bardzo wiele, budziły respekt. Często sięgały po władzę zarezerwowaną dla mężczyzn. Właśnie taka była Hatszepsut, niezwykła kobieta, która została faraonem.

W 2014 r. Peter Nadig, wykładowca Wolnego Uniwersytetu w Berlinie, napisał jej biografię. Teraz, dwa lata później, po przekładzie Bartosza Nowackiego, książka ukazała się w Polsce nakładem Wydawnictwa Prószyński i s-ka.

Jest to barwna opowieść o życiu kobiety faraona – od jej boskich narodzin aż po wymazywanie jej z pamięci byłych poddanych. To przepis na to, jak zostać najważniejszą osobą w państwie, mimo że zaszczyt ten powinien spotkać z reguły mężczyznę.

Autor bez problemu dociera do czytelnika. Nawet jeśli ten nie jest wybitnym sympatykiem starożytności i Egiptu, a po książkę sięgnął z czystej ciekawości. Na kartach tej biografii mity mieszają się z faktami historycznymi już od samego początku. Barwny opis narodzin Hatszepsut ma potwierdzać jej boskie pochodzenie, dzięki któremu miała zajść tak wysoko. Zdecydowanie działa on na wyobraźnię czytelników. To bardzo dobra opowieść o wejściu kobiety do świata mężczyzn. Jednak to także świadectwo eliminowania śladów utraconej przez panów władzy na rzecz przedstawicielki płci pięknej, która próbowała nawet przedstawiać się jako męski faraon.

Biografia królowej to sieć domysłów. Wymaga od czytelników dość dobrze rozbudowanej wyobraźni. Reliefy, na których bazuje autor, nie zawsze są przedstawione na zdjęciu – zazwyczaj zainteresowani są zmuszeni zawierzyć opisom Nadiga. Jednak ten stara się opisywać je w jak najprostszy sposób, co nie odstrasza największych przeciwników starożytności. Przedstawienia Hatszepsut stanowią główne źródła dla publikacji. Prawdziwą zagadką są natomiast te reliefy, z których kobietę faraona starano się wymazać.

Okres panowania małżonki Totmesa II, to niewątpliwe czas rozkwitu państwa egipskiego. Świadczą o tym chociażby budowle powstałe na jej rozkaz. Kobieta ta zawstydziła współczesnych mężczyzn i wyniosła swoje państwo na prawdziwe wyżyny. Dlaczego zatem jest tak mało znana?

Książkę można śmiało polecić nawet tym, którzy nie znają zbyt dobrze historii państwa egipskiego w starożytności. To nie do końca publikacja mająca opowiadać o tamtym świecie. To przede wszystkim portret niezwykłej kobiety. Po przeczytaniu biografii Hatszepsut silne, kobiece rządy w Egipcie przestaną kojarzyć się wyłącznie z Kleopatrą.

Patrycja Grempka

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
12 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.