Harry Potter: Jak czytanie serii J.K. Rowling zmniejsza uprzedzenia

Badanie pokazało, że czytanie książek fantastycznych wpływa na tolerancję w stosunku do napiętnowanych przez społeczeństwo grup. Jeśli jesteś częstym bywalcem mediów spolecznościowych, z pewnością zauważyłeś zaskakującą liczbę nawiązań bieżących wydarzeń politycznych do Harry'ego Pottera. Fani wracają do szokującej wygranej Donalda Trumpa i silnie prostestują, korzystając z analogii z filmu Harry Potter i Zakon Feniksa - w szczególności z przejęcia władzy nad Ministerstwem Magii przez Voldemorta i Gwardii Dumbledore'a.

Wydaje się to biernym działaniem, biorąc pod uwagę całą sytuację, ale w rzeczywistości język, jaki stosują nie jest kwestią przypadku: seria J.K. Rowling stała się kluczowym czynnikiem wśród młodego pokolenia, pomagającym w zbudowaniu empatii oraz w walce z negatywnym nastawieniem do innych ludzi i uprzedzeniami.

 

Badanie opublikowane w 2014 roku wykazało, że czytanie Harry'ego Pottera poprawia nastawienie do grup napiętnowanych przez społeczeństwo; podobnie jest z opowiadaniami, w których przedstawiony jest kontakt różnych grup, a zwłaszcza pomiędzy „grupą dominującą”, z którą każdy chciałby się identyfikować oraz „grupą słabszą”.

Harry Potter osiąga to w szczególności, ponieważ tytułowy bohater nieustannie otacza się ludźmi, którzy są odsunięci na margines; zaprzyjaźnia się z tak zwanymi w książce „szlamami” - pół-mugolami, pół-czarodziejami. Voldemort gardzi nimi i prześladuje ich, ponieważ uznaje on tylko „czystej krwi” czarodziejów.

 

Podczas badania przeprowadzonego przez Loris Vezzali i Reggio Emilia przetestowano trzy grupy czytelników; najpierw 34 dzieci w wieku od 6 do 11 lat wypełniły ankietę dotyczącą ich nastawienia do imigrantów. Dzieci podzielono na trzy grupy, które spotykały się raz w tygodniu przez 6 tygodni, by uczestniczyć w dyskusji na temat fragmentów z Harry'ego Pottera.

Pierwsza grupa skupia się na sytuacjach, w których przejawiają się uprzedzenia, na przykład scena, w której Draco Malfoy nazywa Hermionę „nędzną szlamą”; kolejna grupa omawia fragmenty niezwiązane z nietolerancją, między innymi, kiedy Harry wybiera sobie różdżkę.

Po sześciu tygodniach ponownie przebadano dzieci. Okazało się, że te, które przeczytały fragmenty o uprzedzeniach znacząco zmieniły swoje nastawienie w stusunku do imigrantów, a te, które czytały neutralne, wykazały zero zmian.

Przeprowadzono również dwa inne badania, których wyniki były bardzo podobne: czytanie Harry'ego Pottera pozytywnie włynęło na postrzeganie homoseksualizmu wśród nastoletnich Włochów oraz na nastawienie w stosunku do uchodźców na angielskich uczelniach wyższych.

 

Książki Rowling dają bezpośredni wgląd w interakcje pomiędzy „grupami dominującymi” a „grupami słabszymi”. Udowadniają, jak fikcja literacka poprawia empatię i współczucie wśród czytelników.

Wraz z produkcją Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, gdzie dowiedujemy się o orientacji Albusa Dumbledore'a, pojawia się szansa, że seria wpłynie na zrozumienie przez fanów ludzi o różnej orientacji seksualnej. W dzisiejszym świecie jest to szczególnie potrzebne.

Autor: Clarisse Loughrey

Tłumaczenie: Daria Skrzypczak

Źródło: http://www.independent.co.uk/arts-entertainment/books/news/harry-potter-jk-rowling-reduce-prejudice-study-journal-applied-psychology-a7414706.html

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
16 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.