Ludzie jako bohaterowie książek dla dzieci mają większy wpływ moralistyczny na dzieci niż zwierzęta.

Książki dla dzieci, których bohaterami są ludzie mają większy wpływ etyczny niż te, które prezentują losy zwierząt, dowodzi jedno z badań.

Jak podaje magazyn The Guardian, według badań przeprowadzonych przez Instytut Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu w Toronto, ludzcy bohaterowie mają wpływ na zmianę zachowania dzieci.

W ramach badania jedna z trzech historii została przeczytana prawie 100 dzieciom w wieku od 4 do 6 lat. Były to: książka Mary Packard pt.: „Mały szop pracz uczy się dzielić”, w której antropomorficzne postaci zwierząt dowiadują się, że dzielenie się z innymi wpływa na dobre samopoczucie; wersję tej bajki, gdzie zwierzęta są zamienione ludzkimi bohaterami oraz książeczkę kontroli na temat nasion.

Zanim przeczytano dzieciom te historie, kazano każdemu z nich wybrać 10 naklejek i powiedziano, że jedno z dzieci nie dostanie żadnej naklejki.

Zasugerowano im, że mogą się podzielić jedną z naklejek ze wspomnianym dzieckiem poprzez włożenie jej po kryjomu do koperty.

Po przeczytaniu historii ponownie poproszono dzieci o wybranie 10 naklejek i podzielenie się naklejką z nieobdarowanym dzieckiem.

Opublikowane niedawno w dzienniku Developmental Science badanie dowiodło, że dzieci którym przeczytano historię zawierającą ludzkich bohaterów były bardziej skłonne do dzielenia się naklejkami.

Ponadto, nie wykryto „żadnych różnic w zachowaniu dzieci, którym przeczytano książkę o zantropomorfizowanych zwierzętach i tych, które zapoznano z książką kontroli. Obie grupy były niechętne, aby dzielić się naklejkami.”

Patricia Ganea, profesor nadzwyczajny początkowego rozwoju poznawczego ISE powiedziała: „chociaż coraz więcej badań udowadnia, że małe dzieci chętniej biorą przykład z realistycznych historii… to jest to pierwszy raz kiedy dowiedziono podobnych praktyk w kwestii zachowań społecznych.

„Wynik badania jest zaskakujący biorąc pod uwagę fakt, że bohaterami większości bajek dla dzieci są wyposażone w cechy ludzkie zwierzęta”, mówi Ganea.

„Musimy przestudiować różnorodność bohaterów i role w jakich są przestawiani”, dodaje.

 

Autor: 
Roisin O'Conor/Tłum. Agata Szymańska
Źródło: 

Independent

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
14 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.