Zmarła aktorka Gunnel Lindblom – znana z takich filmów jak „Siódma pieczęć”

Tytuł oryginalny: Zmarła aktorka Gunnel Lindblom – znana z takich filmów jak „Siódma pieczęć” czy „Sceny z życia małżeńskiego”

Zmarła znana aktorka i reżyserka filmowa Gunnel Lindblom. Potwierdza to portal Dramaten dla wiadomości Dagens Nyhetrer. Miała 89 lat.

Mająca 89 lat aktorka i reżyserka Gunnel Lindblom, odeszła w nocy z soboty na niedzielę. Była w stanie pochorobowym, podaje portal Dramaten dla wiadomości Dagens Nyheter.

Gunnel Lindblom urodziła się w 1931 roku i latach pięćdziesiątych kształciła się w szkole aktorskiej Miejskiego Teatru w Göteborgu. Zadebiutowała w roku 1952 w filmie Gustafa Molandersa pt. „Miłość”. Po tym debiucie rozpoczęła współpracę z Ingmarem Bergmanem w Miejskim Teatrze w Malmö. W 1957 roku wraz z Maxem von Sydowem zagrała w dramacie pt. „Peer Gynt”.

Zagrała „dziewczynę” w „Siódmej pieczęci”

Następnie stworzyła sześć filmów z Bergmanem jako aktorka i reżyserka. „Źródło”, „Milczenie” oraz „Goście Wieczerzy Pańskiej” to niektóre z nich. W klasyku „Siódma pieczęć” Gunnel Lindblom odegrała rolę dziewczyny bez imienia. Pod koniec miała do powiedzenia jedną kwestię: „Dokonało się”.

Gunnel Lindblom kontynuowała grę teatralną po sukcesywnie prowadzonej współpracy z Bergmanem. Od lat siedemdziesiątych wyreżyserowała dwadzieścia sztuk teatralnych dla Królewskiego Teatru Dramatycznego w Sztokholmie oraz produkcje dla Sveriges Television. W 2010 roku przybrała rolę Isabelli Vanger w dwóch pierwszych filmach z trylogii „Millenium” Stiega Larsona.

Siła natury na scenie”

Aktorka Lena Endre, która pracuje w Dramaten, mówi do dziennikarzy Dagens Nyheter, że Gunnel Lindblom była inspiracją.

– Lindblom była niezrównaną aktorką. Była bardzo zdecydowana, szła wyznaczoną przez siebie ścieżką i miała niesamowitą siłę i charyzmę. Na scenie była jak siła natury, mówi Lena Endre do dziennikarzy Dagens Nyheter.

Trójka dzieci

W latach 1960-1970 Gunnel Lindblom była żoną lekarza Sture Helandera. Mieli razem trójkę dzieci: Thomasa, Jessicę oraz Jana. W 1981 Lindblom wyszła ponownie za mąż, tym razem za prowadzącego audycje radiowe Duńczyka, Fredrika Dessau. Małżeństwo trwało do 1986 roku.

Autor: 
Susanna Berg, Tłum. Marzena Mamuszka
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.