Kim jest Fathia Youssouf, objawienie „Gwiazdeczek”?

W „Gwiazdeczkach”, pierwszym filmie długometrażowym, Maïmouny Doucouré, gra dziewczynę w wieku dojrzewania, która próbuje uciec z rodzinnych kajdan. 14- letnia Fathia Youssouf gra oszałamiająco, sprawiając, że film jest obiecującym hitem kinowym. 

Za pośrednictwem reklamy na Facebooku opatrzność pozwoliła jej trafić do filmu. W tamtym momencie, Maïmouna Doucouré, zdesperowana, wciąż nie znalazła twarzy do swojego pierwszego filmu fabularnego. Ona była wyzwalającym objawieniem. Kiedy Fathia Youssouf przecięła jej drogę, reżyserka, nagrodzona Oscarem w 2018 roku za swój film krótkometrażowy Maman (s), płakała z radości. I jest to w pełni zrozumiałe, gdyż to odkrycie oświetla jej twórczość.

W niesamowitych „Gwiazdeczkach” nastolatka bardzo precyzyjnie wciela się w rolę Amy, 11-letniej dziewczyny rozdartej między imperatywami rodzinnymi - tradycją, poligamią, życiem wspólnotowym… - a jej pragnieniem emancypacji. Nieśmiała i wycofana, wkrótce po spotkaniu z grupą tancerzy wybiera drogę do wyzwolenia.

Następuje bifurkacja. Ubrania są krótsze. Wygląd się zmienia. Zachowanie również, wahające się w rytmie coraz bardziej lubieżnych i sugestywnych choreografii. I oto ona, nieuchronnie skanuje to ciało, które chciałaby widzieć, jak rozwija się coraz szybciej, tak, że jest to transfer kanonów piękna zalewających teledyski.

Fathia Youssouf wiele dyskutowała z filmowcem na temat hiperseksualizacji ciała i ważnej kwestii czujności, jaką wywołuje wspomniany film. „Uważam, że Maïmouna ma dobry sposób wyjaśniania rzeczy i sprawia, że ​​czujemy się komfortowo w każdej scenie” - mówi. „Praca z nią była naprawdę miła. To było nieoczekiwane doświadczenie. Bardzo podobała mi się trasa koncertowa z innymi Gwiazdeczkami. Wyszło nam to naprawdę dobrze i dalej pozostałyśmy w kontakcie”.

Fathia Youssouf urodziła się 1 sierpnia 2006 roku w Breście w Finistère w rodzinie inżynierów. Jest jedynaczką otoczoną wieloma kuzynkami i kuzynami, których regularnie widuje. Jest wspaniałym efektem skrzyżowania się Dżibuti od strony matki i Gwadelupy przez ojca. „Najcenniejszą rzeczą, jakiej się od nich nauczyłam, jest zaufanie. W swoim życiu szybko zdałam sobie sprawę, że to jest rzecz, którą najłatwiej stracić” - mówi. 

Po tygodniach skomplikowanego odosobnienia, podczas których uczęszczała na zajęcia online, „zmuszając się do robienia większości rzeczy, o które mnie proszą”, Fathia w przyszłym roku pójdzie do trzeciej klasy.

„Jestem uczennicą, która jest tak pomiędzy: kiedy są kontrole lub testy, daję z siebie maksimum, ale bez wywierania na siebie zbytniej presji”. Jej ulubiony przedmiot? Angielski- język, który kocha i chciałaby mówić nim jeszcze lepiej. Podobnie jak pozostałe języki, których jest pasjonatką.

Pomiędzy lekturą książki, a słuchaniem różnej muzyki, która dociera do jej uszu, utalentowana nastolatka, jest wciąż bardzo niezdecydowana- nie wie jeszcze, co chciałaby robić później. Jedno jest jednak pewne: „Nie chcę pracować w biurze”. A zapytana, czy kino może być jej przyszłością, odpowiada filozoficznie i klarownie: „Nie miałabym nic przeciwko kontynuowaniu kolejnego projektu, który mógłby mnie zainteresować. Nie wiemy, co przyniesie przyszłość. Moja obecność w Gwiazdeczkach to potwierdza! "

Urodzona aktorka Fathia Youssouf, w każdym razie błyszczy w przebraniu Amy w pierwszym filmie, który z pewnością spodoba się innym i dzięki któremu bardzo dojrzała. „Nauczyłam się, że wychowanie, środowisko, komunikacja i randkowanie mają duży wpływ na to, jak zmienia się życie danej osoby. Musicie być ostrożni jako rodzice i dzieci”.

Autor: 
Autor: Mehdi Omaïs Tłumaczenie: Barbara Orchowska
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
12 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.