Coraz więcej głosów wzywających do bojkotu filmu ,,Mulan”

Prodemokratyczni aktywiści z Hongkongu, Korei i Tajlandii wznowili swoje apele o zbojkotowanie najnowszego remake’u Disneya - ,,Mulan”. 

Od piątku film można obejrzeć za 30 dolarów na platformie Disney Plus, co wznowiło oburzenie, które wywołał post na mediach społecznościowych, udostępniony przez gwiazdę filmu, Liu Yifei, wyrażający poparcie dla policji w Hongkongu.

W piątek znany hongkoński aktywista - Joshua Wong napisał na Twitterze: ,,Disney płaszczy się przed Pekinem, a skoro Liu Yifei otwarcie i dumnie popiera brutalność policji w Hongkongu, wzywam wszystkich, którzy wierzą w prawa człowieka do bojkotu ,,Mulan” #BoycottMulan”. Na chwile obecną post Wonga zyskał ponad 1,000 retweetów i 16,000 polubień. Jak podaje Fortune od wybuchu kontrowersji w sierpniu ubiegłego roku, do ruchu #BoycottMulan dołączyła Korea i Tajlandia, gdzie działacze organizowali protesty, na ich transparentach widniał bardzo często hasztag #BanMulan. Hasztag #BoycottMulan zaczął w piątek trendować w Stanach Zjednoczonych. 

W sierpniu 2019 r., podczas prodemokratycznych protestów w całym Hongkongu, Yifei na popularnej platformie społeczno-medialnej Weibo udostępniła zdjęcie, na którym było napisane: “Popieram hongkońską policję. Możecie mnie teraz atakować. To dla Hongkongu wielki wstyd.” Post ten rozgniewał wielu prodemokratycznych demonstratorów, którzy twierdzą, że policja rozprawia się z ludźmi protestującymi przeciwko nowej ustawie ekstradycyjnej w sposób drakoński. Według raportu Amnesty International policja Hongkongu odpowiedziała na protesty "arbitralnymi aresztowaniami, brutalnymi pobiciami i torturami".

W lipcu Yifei odniosła się do tej kontrowersji w wywiadzie dla The Hollywood Reporter, mówiąc: ,,Uważam że to oczywiście bardzo skomplikowana sytuacja, a ja nie jestem ekspertką. Mam tylko szczerą nadzieję, że wkrótce się to rozwiąże... Myślę, że to po prostu bardzo delikatna sytuacja.”

Choć protesty mogą wpłynąć na oglądalność w Hongkongu, Tajlandii i Korei, Disney zabiega o względy widzów w Chinach kontynentalnych, gdzie według Fortune film będzie miał swoją premierę 11 września w kinach. Ekipa Mulan obsadziła w głównych rolach popularnych chińskich aktorów, testowała odbiór filmu na chińskiej publiczności i upewniła się, że scenariusz zostanie zatwierdzony przez chińskie władze starając się by film zarobił w Chinach kontynentalnych 9 miliardów dolarów. 

Wezwanie do bojkotu są jednymi z wyzwań, z którymi musi mierzyć się premiera filmu. ,,Mulan”, której budżet szacuje się na 200 milionów dolarów, miała początkowo trafić do kin 27 marca, ale premiera została wielokrotnie przesuwana ze względu na pandemię COVID-19. Bez zgody na wprowadzenie filmu do kin w Stanach Zjednoczonych, rynek chiński stanowi największą widownię, która może obejrzeć film w tradycyjny sposób. 

Disney nie od razu odpowiedział na prośbę o komentarz na temat kontrowersji. Od piątku każdy z 60 milionów użytkowników Disney Plus może zapłacić 30 dolarów (oraz 7 dolarów za miesięczny abonament) by obejrzeć film. Od 4 grudnia będzie on dostępny za darmo dla wszystkich subskrybentów Disney Plus. 

Autor: 
Isabella Jibilian Tłumaczenie - Natalia Chrypliwy
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
12 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.