"Grenlandia" recenzja

 „Rób, co możesz, gdziekolwiek jesteś, używając wszystkiego, co masz.”
— Theodore Roosevelt 

Grenlandia – film 2020 roku, reżyser – Ric Roman Waugh. Film opowiada nam historię o tym, jak mąż i ojciec (w tej roli Gerard Butler) pewnego „pięknego” dnia, kiedy Kometa przybyła z innego układu słonecznego w pobliżu ziemi, otrzymuje wiadomość na swój telefon, że on i niektórzy z jego bliskich muszą pilnie dotrzeć do strefy ewakuacyjnej, skąd zabierze ich samolot, nie może uzyskać żadnych dodatkowych informacji. Co i dlaczego? Nikt nie mówi. Rząd milczy do ostatniego, nie dopuszczając do paniki wśród ludności. Wiadomości informują, że spodziewany jest upadek małego „odłamka” komety do oceanu, w pobliżu jednego ze stanów, i że ten upadek nie spowoduje żadnych szkód. Gdyby to była prawda... Od tego momentu jego życie, podobnie jak życie całej ludzkości, zmienia się dramatycznie, a wszystko, co było wcześniej znane, nie ma już znaczenia, ponieważ głównym celem ludzi staje się walka o przetrwanie w jakikolwiek sposób.

Jeśli weźmiemy pod uwagę ten film, jako niezależny produkt, nie patrząc wstecz na szablony, skopiowane z innych filmów, które są wyraźnie widoczne, film okazał się dobry i dość realistyczny. Wszystkie problemy, z którymi spotykają się główni bohaterowie, mają miejsce w naszym życiu i każdy powinien być boleśnie znajomy, ponieważ jest to typowe zachowanie osoby w podobnej sytuacji. Sama groźba zniszczenia budzi w ludziach różne cechy, zarówno jasne, jak i ciemne strony, ale przede wszystkim są to ciemne. Katastrofa w filmie jest opisana bez załamań, a mi, nie będąc naukowcem, trudno znaleźć błąd. Zgodnie z grafiką komputerową (CGI1) nie ma tu również żadnych skarg, sceny z nimi są zminimalizowane tak bardzo, jak to możliwe. Nie ma tu skali jak w filmie „2012”, ale dzięki niej czuje się rzeczywistość tego, co się dzieje.

Czy chciałabym ponownie obejrzeć film? Nie wiem. Myślę jednak, na pewno, że ten film zasługuje na obejrzenie przynajmniej raz. Film byłby świetny do oglądania w rodzinie, z kolegą lub dorosłymi dziećmi, chociaż starsze pokolenie raczej nie doceni, rzadko oglądają filmy w podobnym gatunku.

Miłego oglądania, mam nadzieję, że Ci się spodoba!

1Obrazy generowane komputerowo (ang. computer-generated imagery – CGI) – wszelkie elementy obrazu (postacie, pojazdy, krajobraz), które powstały wyłącznie za pomocą komputera. Określenie CGI może się odnosić do obrazów dynamicznych bądź statycznych, również dwuwymiarowych (2D), ale pod pojęcie to podkłada się przeważnie technikę grafiki 3D.

Autor: 
Palina Mahutskaya

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.