Piosenka Ane Brun w międzynarodowym serialu

Piosenka Ane Brun w międzynarodowym serialu

Serial telewizyjny stacji BBC „Normalni Ludzie” odniósł ogromny sukces, zyskał miliony widzów na całym świecie i cały czas zbiera fantastyczne recenzje. W serialu możemy znaleźć wielką norweską artystkę - Ane Brun.

- Jeżeli masz wystarczające szczęście, możesz zebrać nawet kilka tysięcy ludzi, którzy zaczną interesować się twoją twórczością. Jest to pod każdym względem niesamowite. – mówi piosenkarka.

„Make You Feel My Love” to tytuł piosenki autorstwa Boba Dylana, którego cover wykonała artystka. Został on wykorzystany w piątym odcinku serialu, a jego pełną wersję można usłyszeć na końcu odcinka w trakcie napisów końcowych. Serial obejrzało kilka milionów ludzi na całym świecie, w Norwegii również cieszy się dużą popularnością. Norwegowie mogą go obejrzeć w całości na swoich stacjach NRK.

Muzyka, jako narzędzie

Seria „Normal People” wykorzystuje muzykę znanych artystów, aby sprawić, żeby serial był jeszcze bardziej atrakcyjny dla odbiorcy. W obecnych czasach produkuje się więcej seriali telewizyjnych niż kiedyś, dlatego też zapotrzebowanie na różne, ciekawe brzmienia też jest większe.

Johan Husvik-Olaussen zajmuje się na co dzień sprzedażą piosenek norweskich artystów do seriali telewizyjnych, reklam, czy filmów. Uważa, że sprzedawanie utworów w ten sposób, jest dobrym źródłem dochodów w branży muzycznej, a także bardzo dobrą sposobnością na promowanie swoich dzieł.

- Oczywistym jest, że to może być bardzo ważne w ramach tworzenia strategii dla artysty, jako odskocznia, aby zwrócić uwagę na siebie lub sięgnąć po starsze katalogi i zrobić z nich nowsze wersje. - wyjaśnia Husvik-Olaussen, dyrektor muzyczny do produkcji filmowych i telewizyjnych w firmie Arctic Rights.

Możemy zauważyć duży wzrost popularności danej piosenki lub ogólnie artysty. Jeżeli ludziom dany kawałek spodoba się w serialu/filmie będą szukać kim jest ta osoba i bardzo prawdopodobnie zagłębiać się w jej twórczość. Tak też było w przypadku Ane Brun. Liczba odtworzeń jej coveru „Make You Feel My Love” potroiła się na Spotify od czasu premiery serialu, natomiast w Wielkiej Brytanii znalazła się na liście 20 najczęściej odtwarzanych piosenek w aplikacji Shazam (służącej do identyfikacji muzyki, należąca do firmy Apple).

Husvik podkreśla, że dużą popularnością cieszy się muzyka norweskich artystów w międzynarodowych produkcjach zarówno filmowych jak i telewizyjnych.

- Norwescy artyści są bardzo poszukiwani za granicą. Ludzie uważają, że norweska muzyka ma wyjątkową charakterystykę muzyczną, która dodaje bardzo dużo filmom i serialom.

Tym razem było inaczej

Udział muzyki Ane Brun w serialu „Normal People” nie był jej pierwszym udziałem w dużej produkcji. Już wcześniej wykorzystywano jej utwory śpiewane, między innymi w znanej na całym świecie serii „Peaky Blinders”, czy amerykańskim filmie „If I Stay”. Artysta na ten temat mówi tylko tyle, że „dopóki to jest dobre przesłanie w jej mniemaniu, to uważa to za bardzo miłe”. Zwraca też uwagę, że tym razem wyglądało to trochę inaczej.

- To jest naprawdę ekscytujące, ponieważ najpierw przeczytałam książkę, zanim w ogóle się dowiedziałam, że będzie tworzony serial na jej podstawie i bardzo mi się to podoba. Pamiętam, że pomyślałam wtedy, że to naprawdę dobry materiał na serial telewizyjny.

Kilka tygodni później dyrektor „Normal People” skontaktował się z norweską artystką w celu nawiązania współpracy.

Autor: 
Tłumaczenie - Martyna Grygier

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.